Kelemen Hunor az úzvölgyi eseményekről: az állami intézmények vagy gyengék, vagy cinkosak

A Maszol kérdésére az RMDSZ elnöke elfogadhatatlannak nevezte az Úzvölgyében történt temetőgyalázást, a gyűlöletbeszédet és azt, hogy immár a nacionalista román szervezetek a magyar hősök temetőjében olyan molinót feszítenek ki, amelyen a magyarokat Mongóliába küldik vissza. Kelemen Hunor meglátása szerint a román hatóságoknak nagyon határozottan fel kellene lépniük, mert a helyzet csak egyre rosszabb lesz.

Amint a Maszolon a helyszínről beszámoltunk vasárnap, szélsőségesen nacionalista román szervezetek az úzvölgyi katonatemetőben „ünnepelték” a román hadsereg napját. Ebből az alkalomból kihangosító berendezés segítségével lármázták fel a sírkertet és több alkalommal kisebbségellenes kijelentéseket tettek. Ennek egyik csúcspontja annak a molinónak a kifüggesztése volt, amelyen a magyarokat visszaküldik oda, ahonnan szerintük jöttek, Mongóliába. Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét reagáltattuk a történtekre.

„Nem is szép és méltóságunkon aluli, hogy az 1956-os szabadságharc és forradalom megemlékezésekor olyan emberekről és olyan eseményekről beszéljünk, mint ami történt Úzvölgyében és főleg olyanokról, akik az úzvölgyi temetőgyalázás, magyarellenesség és gyűlöletbeszéd mögött állnak, de ez pontosan azt mutatja, hogy a szabadságnak az ellenségei közöttünk járnak, ugyanazokat az utcákat róják, sokszor ugyanúgy öltözködnek mint mi, megtévesztően ugyanúgy mozognak a közösségi terekben, de közben őket a gyűlölet vezérli, a más kultúrák és nyelvek elleni gyűlölet mozgatja” – fogalmazott kérdésünkre Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke szerint elfogadhatatlan az, hogy az egyre bátrabban megnyilvánuló szélsőséges román szervezetek a magyar közösséget visszaküldik Ázsiába, Mongóliába. „Még mindig nem halottam román politikusoknak, a román politikában meghatározó szerepet játszó vezetőknek a hangját. Elfogadhatatlan a temetőgyalázás, a történelemhamisítás, már rég tiltakozniuk kellett volna a kormányzó vagy az ellenzéki pártoknak, és már rég tudnunk kellene, hogy egy ilyen üzenetet megfogalmazva, molinóra felírva, milyen büntetést kapott ez a szervezet és a szervezők”, mondta.

Fotó forrása: Hargita Népe / Veres Nándor

Kelemen Hunor kijelentette, két konklúziót vonhat le ezzel kapcsolatosan: „vagy azt, hogy az állami intézmények gyengék, vagy azt, hogy cinkosok ebben a történetben. Mindkettő súlyos következményekkel jár. Ezért azt gondolom, hogy még nem késő, de nagyon gyorsan reagálnia kell erre a román politikának, és elsősorban az állami intézményeknek, mert ezt a fajta szélsőségességet, ezt a gyűlöletbeszédet nem lehet tolerálni”.

Fotó: Borsi Balázs

Az RMDSZ elnöke rávilágított: itt a példa, hogy a szabadságnak ma is vannak ellenségei. „Ők nem az én egyéni szabadságomra törnek, ők egy közösség szabadságát kérdőjelezik meg, jogát a saját történelméhez, a saját nyelvéhez, kultúrájához, hőseihez. Amikor ez megtörténik, akkor ezt már csak ennél rosszabb követheti, a szabadság korlátozása, a gyűlölet. Sajnos gyakran bebizonyosodott, hogy a verbális agressziót gyakran követi a fizikai agresszió. Tehát az állami intézményeknek nagyon határozottan fel kell lépniük, nem mutathatnak gyengeséget, különben ez csak begyűrűzik a társadalomba és még hangosabb lesz” – fogalmazott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?