Kelemen Hunor az SZKT-n: Sok feladat vár ránk a következő időszakban

Ami itt történt, az elfogadhatatlan – kezdte politikai beszámolóját Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Marosvásárhelyen zajló ülésén. Szerinte megengedhetetlen az, hogy bilincsben mutatták be Soós Zoltán polgármestert a nagyvilág előtt, továbbá nem tudták bizonyítani, hogy mitől számít közveszélyesnek.

Kiemelte, az RMDSZ biztos abban, hogy Soós Zoltán ártatlan. Kelemen Hunor rosszallását hangsúlyozta az eljárás miatt. „Így nem lehet bánni egy polgármesterrel, sem egy egyszerű polgárral Romániában” – mondta.

Fotó: Kelemen Hunor Facebook oldala

A magyar közösség jól teljesített

A szövetségi elnök ezt követően kijelentette, sok feladatuk van a következő évekre: az RMDSZ 35 éve vállalta a közösség védelmét. Úgy érzi, hogy a legutóbbi európai parlamenti, önkormányzati és parlamenti választásokon kiderült, a magyarok tudjak, érzik, hogy szükség van a képviseletre. „Az RMDSZ bizonyította, hogy amit képvisel, az nem csak az erdélyi magyarságnak, de Romániának is jó” – tette hozzá.

Kiemelte, 35 év nagyon hosszú idő egy politikai alakulat életében, az országban ez idő alatt megszűntek pártok, és az országban már nem is maradtak nagy pártok. A parlamenti választásokon 590 ezer szavazattal az RMDSZ-nek 37 képviselőt sikerült bejuttatni a parlamentbe. „A magyar közösség megértette, hogy akkor van esélyünk, ha nem engedjük, hogy helyettünk döntsenek” – fejtette ki.

Kelemen Hunor hangsúlyozta, rengeteg olyan kérdés van, amit újra kell gondolni, és ami a választásokon történt, az tanulság kell hogy legyen. Az RMDSZ megállta a helyét, a bemutatott programja pedig kiállta a választási kampány próbáját – mondta.

Az RMDSZ elnöke azt mondta: a kormányprogramot most Antal Árpád koordinálásával véglegesítik. „Alázattal és tisztelettel kell folytatnunk a munkát, ne gondoljuk azt, hogy szünet van” – hangsúlyozta.

Zajlanak a koalíciós tárgyalások

Kelemen Hunor emlékeztetett, 64 százalékos többséget sikerül kialakítani a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségek képviselőivel. „Nehéz lesz a kormányzati programot végigvinni, de nincs más lehetőség” – tette hozzá.

A kormányzati struktúra 16 minisztériumból áll majd, az RMDSZ két minisztériumot kaphat. Olyan tárcákat szeretnének, amellyel a közösséget úgy tudják szolgálni, hogy az fejlődni tudjon, hogy a fiatalok itthon tervezzenek jövőt.  Nehéz dolguk lesz, hisz a hivatalban lévő kormány 8 százalékos költségvetési hiánnyal zárja az évet. Kelemen Hunor szerint az új kormánynak az a feladata, hogy ezt legalább 3 százalékig csökkentse. „Nem szabad hazudni, nem szabad elkenni a hibát. Vállalni kell azt az állampolgárok előtt, hiszen nem ők rontották el a költségvetést, hanem azok, akik a kormányon voltak” – mondta. 

Marosvásárhelyen tartják az SZKT-t. | Fotó: Maros Megyei RMDSZ Facebook oldala

Az Alkotmánybíróság döntésével kapcsolatban, amellyel érvénytelenítették az államelnökválasztás teljes folyamatát, úgy nyilatkozott: tudomásul vették a döntést és azt is, hogy az új kormány feladata lesz ezt újra megszervezni.

„Azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy óriási a feszültség a társadalomban. Az Alkotmánybíróság döntése nem lezárta, hanem kinyitotta a szelepet. Az államelnök-választást a húsvéti ünnepek előtt meg kell szervezni” – hangsúlyozta.

Az RMDSZ elnöke kijelentette, hamarosan megalakul a parlament és megválasztják a szenátus elnökét, Klaus Iohannisnak pedig át kell adnia az ország vezetését. Az a látszat, hogy Iohannis tovább maradhat és meghosszabíthatja a mandátumát, tovább növeli a feszültséget.

Pártelnökök nem indulnak az államfőválasztáson

Az államelnök-választással kapcsolatosan Kelemen Hunor elmondta, a fontos az, hogy ne osszuk meg a társadalmat. Nagyon alaposan meg kell fontolni a döntést. Abban megegyeztek a koalíciós pártokkal, hogy pártelnökök nem indulnak jelöltként, olyan jelölt kell, aki össze tudja fogni a társadalmat. Az RMDSZ javaslata az, hogy az akadémiai szférából vagy a politikához közel álló egykori politikusok közül válasszanak jelöltet.

Markó Béla egykori RMDSZ elnök |A szerző felvétele

Markó Béla: büszkék lehetünk az elmúlt 35 évre

Markó Béla, az RMDSZ egykori elnöke, soron kívüli felszólalásában kijelentette, közismert, hogy őszinte kritikákat szokott megfogalmazni, most azonban őszinte dicséretének adott hangot. Dicséretet azért, hogy az RMDSZ 35 év alatt megőrizte programját, nevét: magyar, demokratikus, szövetség maradt.

„Büszkék lehetünk az eltelt 35 évre, de nem szabad felelejteni azokat, akik elindították ezt a szövetséget: Domokos Gézát, Sütő Andrást és sok más politikust. Ők részei a történelemnek, annak a teljesítménynek, amiről ma szólunk” – mondta.

Fotó: Kelemen Hunor Facebook oldala

Markó Béla hangsúlyozta, fontos szerepe van a marosvásárhelyi helyszínnek, a Kultúrpalotának, hisz a szövetség indulásakor itt születtek nagy döntések. Ez az a város, ahol egyesek megpróbáltak törésvonalat húzni a magyar és román közösség között, és szakadékot sikerült kialakítaniuk. Kiemelte, ugyanerre a hangulatra vetítenek vissza az elmúlt napok történései: Marosvásárhely ismét a figyelem középpontjába került azzal, ami Soós Zoltán polgármesterrel történt.

Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester mellett kiállt az RMDSZ, Kelemen Hunor szövetségi elnök és Markó Béla egykori RMDSZ elnök is. |fotó: Kovács Mihály Levente Facebook oldala

Soós Zoltán: Nem én vagyok az első és meggyőződésem, hogy nem is én leszek az utolsó

Marosvásárhely polgármestere a Novum Fórum frakció képviselőjeként szólalt fel a rendezvényen, megköszönve az RMDSZ, Kelemen Hunor és Markó Béla szavait. Hangsúlyozta, Marosvásárhelyen kemény csata volt az önkormányzati választás. Nehéz helyzetben vannak a magyar közéleti személyiségek.

„Nem én vagyok az első és meggyőződésem, hogy nem is én leszek az utolsó” – jegyezte meg Soós Zoltán. A városvezető szerint annak, hogy feltúrták a lakását, és gyermekei látták „jól értesült” személyek által közzétett videókon, ahogyan az édesapjukat bilinccsel a kezén viszik, egyértelmű üzenete van: „Ne ugráljatok, mert baj lesz!”. Emlékeztetett arra, hogy hasonló bánásmódban volt részük a csíki, sepsiszentgyörgyi önkormányzatok vezetőinek, a katolikus iskola igazgatójának, és Kolozsvár után most Marosvásárhely következett.

Decentralizálni kell!

Romániában ma nincs gazdasági stabilitás - jelentette ki Cseke Attila szenátor, jogász, közigazgatási szakpolitikus. A partiumi képviselő hangsúlyozta, vissza kell állítani a gazdasági stabilitást, a társadalmi stabilitást. „Decentralizálni kell ebben az országban, és lehet decentralizálni, nem kell éveket várni. Az RMDSZ-nek van ebben tapasztalata. Akár ha a kórházi decentralizációra gondolunk, 5 hónap alatt sikerült megoldani” - mondta a politikus. Hangsúlyozta, az állam és az állampolgár viszonyát tisztázni kell, a bürokratikus rendszereket le kell építeni, és teljesítmény alapú fizetési rendszert lehet a közigazgatásban bevezetni. A kormányralépésre szükség van, és ezt támogatja az RMDSZ partiumi csoportja is. 

A szórvány erőre kapott

Három szórvány megyében jutottunk vissza önerőből a megyei tanácsba - mondta felszólalásában Pintér Zsolt, az egyesült Máramaros megyei szervezet elnöke. Közölte, több kisebb településen is visszakerültek a helyi tanácsosi testületekbe, ez pedig azt jelenti, hogy a szórvány erőre kapott. A szórvány-képviselet pedig érték - tette hozzá. Megköszönte ugyanakkor, hogy amikor az RMDSZ kormányzati szerepet is betöltött állami költségvetésből valósítottak meg fejlesztéseket ezeken a kistelepüléseken. Emiatt is a szórvány kormányzás párti - hangsúlyozta a politikus.  

Nem lenne eredmény kohézió nélkül

„Nem lenne eredmény és nem lennénk itt, ha nem lenne erős kohézió közöttünk” - jelentette ki Tánczos Barna szenátor. “Nincs magyar eredmény székelyek nélkül, nincs a csángók nélkül, a moldvai csángók, bihariak, szatmáriak vagy szórvány nélkül, mi így vagyunk együtt erősek, és erre a kohézióra kell a legjobban vigyáznunk.” Kiemelte ugyanakkor, hogy az RMDSZ-nek sikerül olyan kormányprogramot felmutatni, amire fogékonyak voltak az emberek és amit - épp ebből adódóan - átvettek különböző pártok, csak másképp értelmezték. „Karcsúsításként” pont azt a minisztériumot számolták fel, ami a jelenlegi demográfiai helyzetben az egyik legfontosabb: a családügyi minisztériumot - tette hozzá a politikus.   

Korodi Attila: „elhisszük azt, hogy minden rendben van"

A társadalom, azaz a társadalomnak egy bizonyos része teljesen betegesen gondolkodik arról, hogy milyen állapotban van - jelentette ki Korodi Attila csíkszeredai polgármester. „Azért mondom, hogy betegesen, mert elhitték magukról, és talán mi is elhisszük magunkról, hogy minden rendben van: a szélsőség, a legionárius gondolkodás, a rasszizmus nincs jelen. De, jelen van, és azt gondolom, hogy ez a választás egy hidegzuhany, de nem tudom, hogy elég-e” - tette hozzá. Hangsúlyozta, ez a szélsőség nem az utcákon van jelen, nem a TikTok-on, hanem az intézményekben van jelen és az a veszélyesebb. „Nem véletlen, hogy Soós Zoltán ügye akkor jön elő, amikor Bukarestben másokat visznek be az ügyészségre.” Ha a román állam nem veszi komolyan a demokráciának az ügyét, akkor legelőször mi veszünk el - mert a kisebbségek jönnek előbb - de utána a többség is. A koalíciónak az egyik fontos feladata az is, hogy törvényhozási szinten is szabályozza ezt. 

Csoma Botond: „Nincs más megoldás, kormányra kell lépnünk"

Nehéz lesz kormányozni, nehéz lesz építkezni, és ugyanakkor ellenőrzés alatt tartani azt az államháztartási hiányt, amellyel szembe kell néznünk - mondta Csoma Botond Kolozs megyei képviselő. „Nincs más megoldás, kormányra kell lépnünk, akkor is, hogyha ez egy nehéz kormányzás lesz, mert egyrészt nem maradhatunk ott ellenzékben ezekkel a szélsőséges magyarellenes erőkkel, és ennek a kormányzásnak minden adminisztratív vonatkozásán túl az is a tétje, hogy sikerül-e megakadályoznunk azt, hogy 2028-ban a magyarellenes szélsőségesek még erősebbek legyenek, mint 2024-ben” -hangsúlyozta a politikus. 

Antal Árpád András: „csak nekünk van víziónk”

„Ma azért is kormányoznunk kell, mert csak nekünk van víziónk, csak nekünk van programunk, csak nekünk vannak meg a megfelelő szakembereink, hogy olyan kormányprogramot állítsunk össze, hogy a különböző egyenlőtlenségeket az országban tudjuk mérsékelni, mert ez a választási eredmény, ezeknek az egyenlőtlenségeknek az eredménye. Társadalmi egyenlőtlenségek, jövedelmi egyenlőtlenségek, a magukra hagyott emberek, elkeseredett emberek, a rendszerváltozás utáni veszteseknek az üzenete, segélykiáltása volt. És a mi felelősségünk, a mi feladatunk az, hogy olyan kormányprogramot, olyan embereket küldjünk a kormányba, akik el tudják érni a következő években azt, hogy ezeket az egyenlőtlenségeket mérsékeljük - tette hozzá Antal Árpád András sepsiszentgyörgyi polgármester.

Meg kell keresni az emberekhez az utat

„Meg kell keressük az emberekhez az utat, hogy megtanítsuk őket, és utána meg kell mondjuk, hogy mit kéne csinálni. Na, ez a mi dolgunk. Meg kell találjuk azokat a vezéregyéniségeket Romániában - és a magyar közösségben hál' Istennek vannak ilyen vezéregyéniségek -, akik az emberhez szólnak, akik hitelesek, és meggyőzik őket, hogy érdemes velük menni” - mondta Borbély László államtanácsos, a kormány Fenntartható Fejlődés Főosztályának vezetője. „A lényege a mi életünknek, hogy végezzük a dolgunkat becsületesen, hogy legyenek vezetőink, akikre fel tudunk nézni, és hogy utána mondhassuk azt, hogy mi megtettük, ami tőlünk telhető"-tette hozzá a politikus. 

Egyöntetű jóváhagyás

A Szövetségi Képviselők Tanácsa végül kézfelemeléssel, egyöntetűen megszavazta, hogy az RMDSZ részt vegyen a koalícióban, és felhatalmazták a Szövetségi Állandó Tanácsot arra, hogy folytassa a koalíciós tárgyalásokat. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?