Kelemen Hunor: „a felelősöknek meg kell fizetniük”

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfő este a Digi24 hírtelevízióban kijelentette: nem lett volna szabad megtörténnie a székelyudvarhelyi tragédiának, amelyben egy 17 éves fiú meghalt, három másik lány pedig megsérült. Szerinte a hatóságoknak ki kell deríteniük, hogy kik adtak engedélyt a Tamasi Áron Gimnázium bentlakása mellett folyó munkára, és meg kell büntetniük őket. „Ha ilyen munkálatokba kezdünk, hogyan hagyhatunk gyerekeket az épületben?” – tette fel a kérdést az RMDSZ elnöke.

„Nincs nagyobb tragédia egy szülő számára, mint amikor megtudja, hogy a gyermeke meghalt. Ez tragédia, és nem szabadna megtörténnie. Részvétem a családnak! Az egyik lányt gerinctöréssel Marosvásárhelyre szállították, a többiek Székelyudvarhelyen vannak. Néhány napja dolgoznak az épület körül, egy nagy árkot ástak az épület mellett, és két-három napja mondják a gyerekek, hogy megrepedtek a falak. A kérdés az, hogy ki adta ki az engedélyt, ki hagyta a gyerekeket az épületben a munkálatok alatt, és ha a projekt engedélye szerint történtek a dolgok, meg kell találni és meg kell büntetni a felelősöket. Amikor a gyermekemet iskolába küldöm, szeretném tudni, hogy biztonságban van, minden szülő ezt szeretné. Ez egy olyan tragédia, amelynek nem lett volna szabad megtörténnie” – mondta Kelemen Hunor.

Így nézett ki az omlás után a bentlakás | Fotó: katasztrófavédelem

Arra a kérdésre, hogy ki a felelős a tragédiáért, Kelemen Hunor azt mondta: „Túl kockázatos ujjal mutogatni, mert nem ismerjük a projektet, nem ismerjük a helyszíni szakvéleményeket vagy a meghozott döntéseket. Sem az elnök, sem az oktatási minisztérium, de még a kormány sem ad véleményt egy munkához és nem felügyeli a munkát, ez a helyi szakemberek felelőssége.”

Felidézte: „2022-ben és 2023-ban az a kormány, amelynek tagja voltam, négy nemzeti projektet hagyott jóvá a szeizmikusan veszélyeztetett épületek felújítására, az utolsó törvényt áprilisban vagy májusban hagyták jóvá. Megteremtettük a jogi és pénzügyi feltételeket ezen épületek rehabilitációjához.”

Az RMDSZ elnöke kifejtette, „Romániában sok épület van siralmas állapotban, és semmit sem tettek. Innen a jogszabályi keretig és a finanszírozási forrásig még hosszú az út. Ezeket az épületeket is bevontuk a Országos Újjáépítési Tervbe, beleértve az iskolákat és a kórházakat is. Az Európai Unió költségvetéséből, az országos költségvetésből, a helyi költségvetésből biztosítanak forrásokat, de a jóváhagyásokat helyben adják meg. Az építésfelügyelet és azok, akik jóváhagyják a projekteket, a munkálatokat követő építésvezető vagy építésfelügyelő, ők azok, akik a tényleges munkát végzik. Számomra ez a kérdés, amikor egy ilyen munkába kezdünk, hatalmas árkot ástunk, a falak elkezdtek repedezni, hogyan engedjük be a gyerekeket az épületbe. Nem akarok erre a kérdésre válaszolni.”

Kelemen Hunor ugyanakkor tudatta, beszélt Hargita megye prefektusával, aki közölte, kedden reggel az összes intézmény összeül, hogy megvizsgálják az engedélyeket, „mindent, amit ebben az ügyben látni kell, mert a felelősöknek meg kell fizetniük”.

Mint ismert, hétfőn délután részben összedőlt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakása. A romok alól négy gyermeket kellett kimenteni, az egyikük, egy 17 éves fiú életét már nem tudták megmenteni, egy leány életéért pedig egy marosvásárhelyi kórházban küzdenek, a másik két sérültet helyben kezelik.

Amint a Maszolon is megírtuk, a helyszíni felvételeinken is jól látszik, hogy a kidőlt fal tövében hatalmas árkot ástak az utóbbi napokban. Erre az iskolaigazgató egy nappal korábbi nyilatkozata szerint azért volt szükség, mert elkezdték az épület körüli csatornázási munkálatokat, azonban a diákok jelezték, hogy ezekkel egyidejűleg a falakon repedések jelentek meg, amelyek egyre csak nőttek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?