Kelemen Hunor: Olyan stratégia kell, amely találkozik az amerikai érdekkel
Amerika feladta a politikai altruizmust, mostantól csak az Egyesült Államok érdeke számít, aki ezt elfogadja, az partner, akinek ez nem felel meg, arra nem fog várni - mondta a Maszol megkeresésére Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnökét J.D. Vance müncheni beszédéről és a román-amerikai kapcsolatok állapotáról kérdeztük.
Politikai vihart kavart Romániában, hogy az amerikai alelnök a németországi biztonságpolitikai konferencián az európai demokráciák meggyengülésének példájaként hivatkozott Bukarestre. J. D. Vance egyebek mellett azt mondta, gyenge titkosszolgálati gyanúra alapozva érvénytelenítették a tavalyi elnökválasztást.
„A beszéd egészétől leszakítva nem lehet értelmezni a Romániára vonatkozó megjegyzéseket” - mondta Kelemen Hunor. Szerinte az alelnök által megfogalmazott üzenet nem bíztató az európai államok számára. „Nem azért, mert bizonyos mértékben támogatásáról biztosította az Alternatíva Németországért pártot a német választások előtt, hanem mert egyértelművé tette az EU vezetői részére - ha vannak ilyenek -, hogy Amerika feladta a politikai altruizmust. Csak az Egyesült Államok érdeke számít. Aki ezt elfogadja, az partner, aki nem, az továbbléphet, nem fog várni rá” - fogalmazott az RMDSZ elnöke.
A politikus szerint fontos üzenet volt az is, hogy az emberek véleményével vagy álláspontjával nem lehet szembemenni. „Lényeges problémákat érintett, mint a migráció, a kereszténydemokrácia feladása, annak a progresszista, woke ideológiának az átvétele, amely rengeteg kárt okozott a társadalmaknak. Az is világos, hogy az amerikai külpolitika hangsúlya az ázsiai térségre helyeződik át, megerősödik a közel-keleti vonal is. Európa nem lesz létfontosságú Amerikának” - hangsúlyozta Kelemen Hunor. Megjegyezte: az egy más kérdés, hogy erre miként fog reagálni az öreg kontinens.
Felvetettük, hogy Ilie Bolojan ügyvivő államfő, de Emil Hurezeanu külügyminiszter is semmitmondó reagálásokkal állt elő J.D. Vance beszéde, de a kezdődő amerikai-orosz tárgyalások apropóján is. Az RMDSZ-elnök szerint Románia vezetése jelen helyzetben egyet tehet: világossá teszi, hogy tisztességes választásokat szervez májusban. „Az a baj, hogy Bukarestnek nincs koherens külpolitikája, víziója. Állandóan sodródik. Úra kellene gondolni, rugalmasságot, spontaneitást kellene belevinni a diplomáciába, fel kell adni a nyomkövető módot” - mondta a politikus.
A román-amerikai kapcsolatok alakulására vonatkozó kérdésünkre Kelemen Hunor úgy vélte, az csak egyféleképpen működhet: ha Románia képes lesz egy olyan stratégiát kidolgozni, amely találkozik az amerikai érdekkel. „Májusig semmi nem fog történni, addig az alapértékek, az emberi méltóság, a keresztény értékek, a szabadság szem előtt tartásával, ezek hangsúlyozásával kell megszervezni a választásokat. Utána jöhet a stratégia kialakítása. Úgy nem működik a dolog, hogy azok, akik eddig szidták Trumpékat, most gyorsan közel férkőznek hozzájuk” - fogalmazott az RMDSZ elnöke.
CSAK SAJÁT