Kelemen Hunor: Bode plágiumügye nem befolyásolja Románia schengeni csatlakozását

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke úgy nyilatkozott szerda este a román közszolgálati televízió egyik műsorában, hogy véleménye szerint Lucian Bode belügyminiszter plágiumügye semmilyen módon nem befolyásolja Románia schengeni csatlakozását.

Kelemen Hunort arra reagáltatták, hogy a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) etikai bizottsága megállapította: a Lucian Bode belügyminiszter doktori dolgozatával kapcsolatos plágiumvádak többsége megalapozott.

„Nem akarom kommentálni ezt az ügyet, kollégák vagyunk, és egy per is folyamatban van, tehát nem kommentálom. Én egyszerűen nem értem ezt a hajszát a doktori címért, mintha legalábbis nemesi cím lenne” – mondta az üggyel kapcsolatban Kelemen Hunor a TVR Info műsorában.

Arra a kérdésre, hogy Bode plágiumügye befolyásolhatja-e Románia schengeni csatlakozását, az RMDSZ elnöke azt mondta, a két ügynek semmi köze egymáshoz, mert „nem Bode csatlakozik fizikai személyként a Schengenhez”.

Fotó: Agerpres

A BBTE szerdai közlése szerint az egyetem etikai bizottsága megállapította, hogy a Lucian Bode belügyminiszter doktori dolgozatával kapcsolatos plágiumvádak többsége megalapozott. Az intézmény közölte azt is, hogy nem áll módjában szankciókban részesíteni az egyetemi közösségen kívüli személyeket, ezért az etikai bizottság felszólította Lucian Bodét, hogy javítsa ki a dolgozatát és vonja vissza a disszertáció alapján kiadott könyvet.

Lucian Bode belügyminiszter a Faceebook-oldalán reagált az egyetem közleményére. Kifejtette: fenntartja, hogy a szabályok betartásával írta meg a doktori dolgozatát. Ugyanakkor közölte, hogy bírósági úton fogja tisztázni a disszertációjával kapcsolatos plágiumvádakat.

Bejegyzésében Bode „elképesztőnek” nevezte, hogy a testület a 2018-ban írt disszertációját a 2020-2022-ben frissített szabályok alapján elemezte, szerinte ugyanis a jogállamiság elveinek is ellentmond a szabályok visszamenőleges alkalmazása. Hangsúlyozta, hogy dolgozatában a 2018-ban érvényes hivatkozási szabályokat alkalmazta, és szubjektívnek minősítette az etikai bizottságnak azt a megállapítását, miszerint a disszertációjában feltárt rendellenességek „alapjaiban megkérdőjelezik” az értekezésének a tudományos értékét.

Fotó: Agerpres

A miniszter szerint az elmúlt években a dolgozata az elemzés minden egyes fázisán és az összes lehetséges szűrőn sikeresen átjutott. Emlékeztetett, hogy korábban a disszertációját a BBTE, illetve az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács (CNATDCU) is megvizsgálta plágiumellenes szoftverekkel, és mindkét intézmény hivatalosan megállapította, hogy az értekezése eredeti tudományos munka.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a törvény szerint a BBTE etikai bizottsága csak az egyetemi közösség tagjai ellen felmerülő plágiumvádakat vizsgálhatja meg, jómaga pedig nem tagja ennek a közösségnek. Emlékeztetett, hogy egy alkotmánybírósági határozat szerint semmilyen bizottság nem bírálhatja felül a CNATDCU döntéseit. „Tehát eljárásával az etikai bizottság durván megsértette az alkotmánybíróság határozatát” – állapította meg a politikus. Hozzátette: azért tett jogi lépéseket ebben az ügyben, hogy a törvényt tartsák tiszteletben, függetlenül attól, hogy ki az érintett.

Bejegyzésében Bode politikai indíttatásúaknak nevezte a dolgozatával kapcsolatos plágiumvádakat, a támadások hátterében szerinte az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) áll. Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, amiért a kolozsvári BBTE a politikai nyomásnak engedve nem várta meg a bíróság ítéletét ebben az ügyben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?