Kedden kezdődik a nyolcadikosok képességvizsgája – Így érinti a digitális javítás a magyar diákokat

Kedden kezdődnek az országos képességvizsgák: a nyolcadik osztályt befejező diákok június 25-én román nyelv és irodalomból, június 27-én matematikából és június 28-án anyanyelvi ismeretekből adnak számot tudásukról.

A vizsga első eredményeit július 3-án 14 óráig teszik közzé, ugyanaznap 16 és 19 óra között, illetve másnap, július 4-én 8 és 12 óra között lehet benyújtani az óvásokat. Az óvások elbírálása utáni, végleges eredményeket július 9-én közlik.

Fotó: Unsplash

Tavaly óta a kilencedik osztályba való felvételin csak a képességvizsgán kapott általánost veszik figyelembe, tehát az V-VIII. osztályos átlag semmilyen mértékben nem számít bele a felvételi jegybe. A végső eredmények megjelenése után a diákok iratkozhatnak a középiskolába. Miután bejelölik az általuk választott szakokat, a képességvizsgán elért eredménytől függően osztják ki a helyeket a középiskolákban.

Hogyan érinti a digitális javítás a magyar diákokat?

Idén már a próbavizsgán is digitalizált rendszerben javították a dolgozatokat. A korábban néhány megyében letesztelt rendszert a tavalyi pótérettségin vezették be. A dolgozatokat a vizsgaközpontokban, a vizsgázó jelenlétében beszkennelik és feltöltik az országos rendszerbe, amelyen keresztül az eljut a kiértékelést segítő tanárokhoz. A rendszer automatikusan és véletlenszerűen továbbítja majd a dolgozatokat más megyékből származó javító tanárokhoz. A dolgozatok titkosítása automatikus.

Fotó: Adobe Stock

Felmerült az aggodalom, hogy hátrányos helyzetbe kerülnek a magyar tannyelvű osztályokban tanuló diákok, hiszen például egy galaci romántanár nem érti majd, esetleg miért szegényesebb a szókincsük, mint a román anyanyelvű gyerekeké. Ez a probléma sajátos tanterv alapján tanuló diákok esetében megoldódott: egyrészt létrehozták a sajátos tanterv szerint tanító romántanárok adatbázisát, másrészt a beszkennelt dolgozatokon is bejelölik, hogy a diák a sajátos tanterv alapján tanulta a románt. Ilyen módon a magyar gyerekek dolgozatait csak azok a pedagógusok javítják, akik a speciális tanterv alapján tanítanak.

Mint írtuk, az utolsó száz méteren kiképezik a képességvizsgán javító tanárokat. A képzésre a román nyelv és irodalom, valamint a matematikavizsga utáni napon, vagyis június 28-án, 16 órától kerül sor, azon napon tartják az anyanyelv vizsgát a kisebbségi oktatásban tanuló nyolcadikosoknak. Ezt megelőzően, június 20-án, csütörtökön először a megyei bizottságokat képezik ki a technikai részletekre – a dolgozatok beszkennelésére olvasására és mentésére, valamint arra, miként kell elmagyarázzák a diákoknak a teszt-feladatok megoldásának formáját.

Ligia Deca bejelentette, hogy „kijavították” a digitális platform hibáit, amely miatt megtörténhetett, hogy különböző tanárok különböző pontszámokat adjanak a rácstesztekre: „Ha az objektív tételeknél eltérést találnak, a dolgozat visszakerül a tanárhoz” – mondta a miniszter.

Tavaly Székelyföld középmezőnyben volt

A nyolcadikosok több mint háromnegyede ötös átlag felett teljesített a képességvizsgán 2023-ban (76 százalék). Kovászna megyében a diákok 71,3 százaléka ért el 5-ös osztályzatnál jobbat, Hargita megyében pedig a tanulók 72,6 százaléka 5-ös vagy annál magasabb átlagot ért el, ez az arány Maros megyében 71,5 százalék volt.

Hargita megyében románból csak 49,6 százalék volt az átmenési arány. A legjobb eredmények magyar nyelv és irodalomból születtek, a vizsgázók 88,27 százaléka ért el 5-ösnél magasabb osztályzatot. Ugyanez a matematika esetében 75,11 százalék.

Fotó: Pexels

A háromszéki diákoknak tavaly is a román nyelv okozott fejtörést, ebből a tantárgyból a vizsgázók alig több mint fele (55,75 százalék) kapott ötösnél nagyobb osztályzatot. A matematika is sokak számára bizonyult nehéznek, hiszen a háromszéki nyolcadikosok kevesebb mint háromnegyede (70,18 százalék) szerzett átmenő jegyet. Magyar nyelv év irodalomból a háromszéki képességvizsgázók 90,11 százaléka kapott ötösnél nagyobb osztályzatot.

Maros megyében a diákok 71,48 százalékának 5-ösnél nagyobb az átlaga. A megyében román nyelv és irodalomból összesen 15 tízes dolgozat született, matematikából 37, magyar nyelv és irodalomból pedig 9. Az összesített, tantárgyanként vett média alapján már nem ennyire rózsás a helyzet: a több mint négyezer vizsgázó átlaga románból 5,98, matematikából 6,34, magyarból 7,39, német nyelv és irodalomból pedig 7,77.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?