Katasztrofális hatása lenne a belföldi turizmusra, az üdülési utalványok jól bevált rendszerének módosítása

Az üdülési utalványok eltörlése, felfüggesztése, vagy készpénzre lecserélésére a belföldi turizmus bevételeinek 35-50 százalékos visszaeséséhez vezet – kongatta meg a vészharangot csütörtökön az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT).

A
közleményük szerint, azok közül akik most üdülési utalványt kapnak, ha 20 százalék már nem fogja tudni megengedni magának, hogy nyaralni menjen, míg további 20 százalék valószínűleg külföldre megy majd, ha nem kapja a támogatást. Fokozza a negatív hatást, hogy az üdülési utalvány összege mellett, még átlag 1400-1450 lejt elköltenek a kedvezményezettek, ez is kiesne.

A kormány a turizmusellenes intézkedések sorozatát tervezgeti, amely számos vállalatot a csődbe taszítana, fogalmaznak az utazásszervezők.

Fotó: Borsi Balázs
A vendéglátóipar valamennyi munkaadói, szakszervezeti és állami szervezete határozottan ellenzi az utalványok készpénzes alternatívájának bevezetését, függetlenül a
nnak a típusától. Romániának folytatnia kell azokat közpolitikákat, amelyek idők során bizonyították hatékonyságukat, szögezik le. Emlékeztetnek, hogy az üdülési utalványok odaítélése a 2006-os 6 200-ról mára 20 000-re növelte az engedélyezett szálláshelyek számát. Ezzel párhuzamosan az elmúlt 8-10 évben, évente több százmillió eurós külföldi befektetést eszközöltek az ágazatban.

Csökkenne a kereslet a turisztikai szolgáltatások iránt, ami negatív hatással lenne a szálláshelyekre és az éttermekre, és visszavetné az ágazat versenyképességét. Munkahelyek szünhetnek meg, másrészt romlana az alkalmazottak munkamorálja, hiszen sok esetben jutalomként értékelték az utalványok odaítélését. Mindezek felett az állam adóbevételei is visszaesnének, összegeznek a közleményben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?