Kábítószerfogyasztás - Volán mögé ülhetünk-e?
Hétfőn kellett volna döntsön a Legfelsőbb Bíróság arról, hogy az alkoholfogyasztáshoz hasonlóan értékhatárt kell-e szabni a kábítószer hatása alatti járművezetésnek.
December 9-re halasztotta a „drog hatása alatti gépjárművezető” fogalmának tisztázására vonatkozó döntését a Legfelsőbb Bíróság - tájékoztat a News.ro. Korábban a brassói bíróság jogegységi határozat kiadását kérte a testülettől, mivel eltérően értelmezték a hatóságok az említett fogalmat. A büntető törvénykönyv szerint pedig a kábítószer hatása alatt történő vezetést a szervezetben kimutatott drogmennyiségtől függetlenül 1-től 5 évig terjedő börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal sújthatják. Ezzel szemben az ittas vezetést csak akkor büntetik, ha a sofőr véralkoholszintje meghaladja a 0,8 ezreléket (0,80 grammot literenként).
Feltételezésre nem alapozható döntés
2024. Február 16-i döntésével a Brassói Ítélőtábla fordult a Legfelsőbb Bírósághoz, hogy tisztázza: ha valaki pszichoaktív anyagok hatása alatt vezet, akkor elegendő-e, ha a tesztelt biológiai mintákban kimutatják az anyagot, függetlenül annak mennyiségétől. Vagyis, ha a drog jelen van a szervezetében, akkor automatikusan feltételezhető, hogy befolyásolta az illető vezetési képességét?
A kábítószer mindig kábítószer marad
A Legfelsőbb Bíróság 2020-ban kiadott véleményezése szerint, „a tudatmódosító szert fogyasztó személy akkor is a hatása alatt áll, ha ez a viselkedésben nem látható vagy nehezen azonosítható.” A bíróság szerint: „Bárminemű pszichoaktív anyag fogyasztása hatással van a központi idegrendszerre olyan mértékben, ami nem kompatibilis a személyek egészségét veszélyeztető tevékenységek biztonságos végzésével, mint például a gépjármű vezetése a közutakon. A drogok, pszichotróp anyagok vagy más pszichoaktív anyagok fogyasztása mindig fizikai, pszichológiai és viselkedési változásokat idéz elő, különböző mértékben, de jelentősen.
A döntés szerint „függetlenül attól, hogy a biológiai próbákban milyen koncentrációban mutathatóak ki a pszichoaktív anyagok, és függetlenül attól, hogy az elkövető milyen pszicho-fizikai változásokat mutat, a gépjármű vezetése olyan személy által, akinek szervezetében pszichoaktív anyagok vannak jelen, veszélyhelyzetet teremt, és ezért bűncselekménynek minősül.”
Jogerősen felmentett személy
2022 júniusában a Brassói Ítélőtábla jogerősen felmentett egy személyt, aki ellen kábítószer hatása alatti vezetés miatt indult eljárás. A bíróság szerint a pszichoaktív anyagot nem volt kimutatható a vádlott vérében, csak a vizeletében, ami a jogorvoslati orvosszakértők véleménye szerint azt jelenti, hogy a vádlott valamikor érintkezett ezzel az anyaggal, de nem volt annak hatása alatt a jármű vezetésekor.
A Legfelsőbb Bíróság szeptemberről, novemberre halasztotta a döntést, most újabb halasztást jelentettek be, ezúttal december 9-re.
CSAK SAJÁT