A belügyminiszter szerint Románia nem Európa gyenge láncszeme a kábítószer-kereskedelem elleni harcban

Románia nem a gyenge láncszem Európában a kábítószer-kereskedelem elleni harcban, sőt sikeresebb és biztonságosabb, mint más európai országok – ezt Cătălin Predoiu belügyminiszter jelentette ki egy szerda esti televíziós beszélgetésben. A belügyminiszter szerint a kábítószer-kereskedelem európai szintű problémává vált, és óriási kihívást jelent a hatóságok számára. A hivatalos adatok szerint Európában 821 nagy, rendkívül veszélyes szervezett bűnözői hálózat létezik, 25 ezer taggal.

„A drogok csapása rettenetesen, pusztítóan sújtja Európát, sőt azt is mondhatom, hogy Nyugat-Európában sokkal rosszabb a helyzet, mint Romániában (...) Romániában és Európában is hatalmas a nyomás a drogkereskedelem és a drogfogyasztás miatt. Ez egy európai probléma, amelyet Európa más országai kevésbé sikeresen kezelnek, mint mi itt, ezt habozás nélkül állítom. Románia nem Európa gyenge láncszeme, ha kábítószerről van szó. Több jön be Nyugat-Európán keresztül, mert ott nagyobbak a kikötők, nagyobb a tevékenység és nagyobb a piac. Ez az igazság!” – mondta Cătălin Predoiu a Digi24 szerda esti műsorában, számol be a News.ro.

A portugál rendőrség több mint hat és fél tonna, európai értékesítésre szánt kokaint foglalt le szeptember elején | Fotó: képernyőmentés

A belügyminiszterrel azok után beszélgettek, hogy hét elején a hatóságok lefoglaltak egy nagy kokainszállítmányt: mintegy 16 tonnányi fagyasztott gyümölccsel csempészték be a kokaint Ecuadorból Romániába, hogy innen Hollandiába szállítsák azt. A gyümölcspépben körülbelül 4 tonnányi kokain lehetett, mintegy 20 millió euró értékben.

A belügyminiszter a televíziós beszélgetésben ismertette, hogy a hivatalos adatok szerint Európában 821 nagy, rendkívül veszélyes szervezett bűnözői hálózat működik, 25 ezer taggal. „Tavaly Nyugat-Európa egyik országában 660 kábítószerrel kapcsolatos robbanással szembesültünk – azért mondom, hogy mi, mert ez egy közös biztonsági és igazságügyi terület, szeretnénk, ha az lenne. Egy másik európai országban több mint 60 kábítószerrel kapcsolatos bűneset volt. És akkor kérdezem én: úgy tűnik, hogy a mi országunk kevésbé biztonságos?” – mutatott rá a miniszter.

Hangsúlyozta, hogy minden útvonalat használnak a hálózatok a kábítószer-kereskedelemhez, nem feltétlenül csak a konstancai kikötőt, és hogy a kábítószer-szállítmányok lefoglalására irányuló műveletek nem „véletlenszerűek vagy elszigeteltek”. A miniszter adatokat is ismertetett, ezek szerint az elmúlt években Romániában lefoglaltak egy 2,4 tonnás és egy 1,7 tonnás dél-amerikai kokainszállítmányt, 1480 kilogramm hasist, 700 kilogramm captagont Szíriából, 1,5 tonna heroint Iránból, 24 tonna kokainnal kevert földet Kolumbiából, 231 ezer ecstasy tablettát Hollandiából, valamint hét tonna –egy Argeș megyei titkos gyárban előállított – magas kockázatú doppingszert. Ezek közül legtöbbet 2021 óta Konstanca kikötőjében foglaltak le.

a 16 tonnányi fagyasztott gyümölcspépet, amibe a kokaint keverték, műanyag hordókba rakták | Fotó: DIICOT

Elmondta, hogy vannak olyan kábítószer-lefoglalások, amelyekről a román hatóságok beszélhetnek, és olyanok, amelyekről nem beszélhetnek nyilvánosan.  „Vannak olyan szállítmányok, amelyeket nyomon követünk, egyes lefoglalások az országban történnek, mások külföldön” – magyarázta Predoiu, rámutatva, hogy a kábítószer elleni küzdelem nem csak a konstancai, az antwerpeni vagy a rotterdami kikötőben folyik, hanem ez a küzdelem „hálózatban zajlik, mert a kábítószer-kereskedelem is hálózatban zajlik”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?