banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

FRISSÍTVE: Jogerős ítéletben mentették fel a „szekusokat”

Jogerősen felmentették a Securitate két tartalékos tisztjét, akiket egy volt politikai fogoly, Gheorghe Ursu 1985-ben kínvallatások után bekövetkezett halála miatt állított bíróság elé.

Marin Pârvulescu és Vasile Hodiș ellen 2016-ban emelt vádat a katonai ügyészség, a perhez pedig az elhunyt gyermekei és minisztériumok is csatlakoztak. Az egykori kommunista politikai rendőrség volt tisztjei ellen, mint korábban már beszámoltunk róla, emberiesség elleni – elévülhetetlen – bűncselekmények miatt indult az eljárás, de már elsőfokon pert vesztettek. Akkor a bukaresti törvényszék embertelen bánásmódra módosította tetteik büntetőjogi besorolását, és felmentette őket. Az ügyben korábban bűnpártolás miatt vádat emeltek Tudor Postelnicu, a Securitate akkori parancsnoka ellen is, de időközben elhalálozott.

Később a táblabíróság is a vádlottak felmentése mellett döntött, ezt pedig most csütörtökön a legfelsőbb bíróság is helyben hagyta, elutasítva az ügyészség fellebbezését.

Fotó: Gheorghe Ursu/archív

Ahogyan arról korábban az MTI alapján beszámoltunk: az építészmérnökként dolgozó, verseket és prózai műveket is publikáló Gheorghe Ursut 1985-ben tartóztatták le, miután megtalálták rendszerellenes feljegyzéseket tartalmazó naplóját. Ursut főleg azért üldözték, mert a kommunista diktatúrát bíráló kommentárokat juttatott el az Egyesült Államok által működtetett Szabad Európa Rádióhoz.

A katonai ügyészség szerint Marin Pârvulescu tartalékos őrnagy és Vasile Hodiș tartalékos ezredes – akik abban az időszakban a Securitate tisztjei voltak – úgy akarták leplezni Ursu börtönbe zárásának politikai indítékait, hogy egy illegális valutabirtoklási ügyet „gyártottak” neki.

Ursu haláláért eredetileg csak egy volt cellatársát vonták felelősségre – aki a börtönőrök utasítására rendszeresen verte őt –, valamint a rendőrségi fogda akkori vezetőjét. Azt a vizsgálatot, amely a vallatást vezető szekusok esetleges bűnösségére próbált fényt deríteni, vádemelés nélkül lezárták. A legfőbb ügyész azt követően rendelte el a dosszié újbóli kivizsgálását, hogy az egykori politikai fogoly fia, Andrei Ursu 2014-ben 17 napig tartó éhségsztrájkkal követelte az apját halálra kínzó egykori tisztek és politikai vezetők felelősségre vonását.

A Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) 2013-ban kezdte el a még életben lévő, a sajtó által „kommunista pribéknek” nevezett volt börtönőrök és munkatábor-parancsnokok büntetőjogi felelősségre vonását. Közülük kettőnek az ügyében született jogerős, 20-20 év szabadságvesztésről szóló, elmarasztaló ítélet, mindkét elítélt néhány évi raboskodás után börtönben halt meg.

FRISSÍTÉS: A csütörtökön kihirdetett döntés kapcsán az IICCMER megdöbbenésének és felháborodásának adott hangot, mert szerintük a felmentő ítélet ellent mond minden olyan értéknek, amire egy jogállam épül. Közleményében az intézet úgy vélekedett, hogy a fellebbezés megalapozatlanság okán történtő elutasítása súlyos következményekkel járhat az állami intézmények azon törekvéseire, hogy feltárják és igazságot szolgáltassanak a romániai kommunista rezsim által elkövetetett bűncselekmények ügyében. „A szekusok felmentése az áldozatok emlékének arculcsapása. Kigúnyolja az áldozatok családjainak a szenvedését, de ami legfontosabb: ütést mért a társadalom morális alapjaira” – fogalmazott az IICCMER, hozzátéve, hogy intézetük tovább folytatja a kommunista rezsim bűneinek feltárását.

A csütörtöki ítélethirdetés kapcsán Tudor Giurgiu rendező Facebook-oldalán közölt bejegyzésében érthetetlennek nevezte a döntést. „Nemzeti szégyennap a mai” – fogalmazott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?