Iskolabusz-program: több mint száz szórványtelepülésről szállíthatják magyar iskolába a gyerekeket

Erdély 11 megyéjében hoznak létre iskolabusz-hálózatot, amellyel a szórványban élő magyar gyerekeket juttatják majd el a legközelebbi magyar iskolába – jelentette be Nagy Zoltán Levente, az Iskola Alapítvány elnöke. A szerda reggeli kolozsvári sajtótájékoztatón jelen volt Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke és Panyi Miklós, a magyarországi Miniszterelnökség stratégiai államtitkára.

Fotó: Iskola Alapítvány

Több mint két éves előkészület után a Rákóczi Szövetség kezdeményezésére Erdély szórványvidékein is iskolabusz-hálózatot hoznak létre, melynek célja, hogy minél több magyar gyerek részesüljön anyanyelvi oktatásban. Az Iskola Alapítvány elnöke elmondta: erre legfőképp azért van szükség, mert aggasztóak az adatok a magyar oktatásban részvevő gyerekek alacsony számát illetően.

Évről évre csökken a magyar diákok száma Erdélyben

Nagy Zoltán Levente elmondta, megfigyelték az Országos Statisztikai Intézet beiskoláztatási adatait 2012-től kezdve 2021-ig, amelyeket megyékre és tannyelvre lebontva elemeztek, hogy felmérjék, hogyan állt az erdélyi magyar oktatás az elmúlt tíz évben. Erdély 15 megyéjében vizsgálták meg a számsorokat, melynek során oktatási szinteket különböztettek meg: óvoda, elemi és középfok. Az eredmények alapján kiderült, Erdélyben a magyar nyelven tanuló diákok aránya 12 százalékkal csökkent az elmúlt tíz évben.

Nagy Zoltán Levente, az Iskola Alapítvány elnöke | Fotó: Kiss Gábor

„A román többségű népességnél jóval nagyobb mértékben csökken a magyarul tanulók aránya, ez elsősorban demográfiai probléma, ami azt jelenti, hogy egyre kevesebb magyar gyermek születik” – jelentette ki Nagy Zoltán Levente. Megyékre lebontva a legjobban Temes megye áll, ahol az alapfokon (6–14 éves korosztály) tanuló magyar gyerekek száma nagyobb, mint 2012-ben, Kolozs megyében pedig a számok nem változtak az elmúlt tíz évben. A legjelentősebb apadás Hunyad megyében volt tapasztalható 41 százalékkal, ezt követi Beszterce-Naszód 34 és Szeben megye 32 százalékkal. Az adatok alapján kiderült: középfokon sokkal jelentősebb a diáklétszám csökkenése, ezt viszont jelentősen befolyásolja az iskolaelhagyások száma is, illetve a mobilitás vagy a tannyelvváltás. Ezen a területen a legjelentősebb csökkenés Szeben megyében volt, ahol 2020-ban teljesen megszűnt a magyar nyelvű középfokú oktatás, ezt követi Máramaros 48, Arad 40 és Szilágy megye 35 százalékkal.

Iskolabusz program indul

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elmondta, hogy a szervezet megalapítása óta „kiemeltnek tartja azt, hogy a külhoni magyar családok gyerekeinek magyar iskolaválasztásához hozzájáruljon a maga civil eszközeivel”. A Szövetség célja, hogy a magyar szülők magyar oktatási intézményt válasszanak gyermeküknek. A Rákóczi Szövetség programja Erdélyben először Bihar megyében indult el, 2010 óta viszont egyre több megyére kiterjedt.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke

2021-ben különböző statisztikák és szakemberek segítségével felmérték, hogy hol lenne szükség az iskolabusz-programra – közölte Csáky Csongor. A szórványban, a nyelvhatáron élők esetében jól látszik, hogy a szülők saját hibájukon kívül nem tudják eljuttatni a gyermeküket magyar iskolába, mivel nincs megfelelő közlekedés, vagy ami van, az nem biztonságos. Kísérleti jelleggel a Felvidéken 2022-ben indították el a programot, aminek eredménye az lett, hogy 15 iskolában az első osztályba beíratott, magyar nyelven tanuló gyerekek száma 30 százalékkal nőtt.

A magyar gyerekek anyanyelvi oktatásban részesítése céljából „2023 szeptemberében kezdődő tanévben szeretnénk 11 erdélyi megyében 34 általános iskolához 36, egyenként kilencfős iskolabuszt hozzárendelni, ami azt jelenti, hogy ebbe a 34 iskolába legalább 107–109 településről, mintegy félezer diákot szeretnénk ezekkel az iskolabuszokkal biztonságosan szállítani” – jelentette be Csáky Csongor. Az iskolabuszok karbantartását és működtetését teljes mértékben a Rákóczi Szövetség, az Iskola Alapítvány és a magyar kormány magára vállalja. Hozzátette: a magyar kormány a közbeszerzési eljárásnak köszönhetően már be is szerezte a buszokat. Nagy Zoltán Levente hozzátette, hogy olyan településekről, ahol működik magyar nyelvű oktatás, nem szállítják át a gyerekeket más oktatási intézménybe.

Panyi Miklós, a Miniszterelnökség stratégiai államtitkára

Panyi Miklós, a magyar kormány képviseletében elmondta a mindenkori magyar állam felelősséget vállal a határon túli magyar közösségekért, amelynek nagyon fontos része a szülőföldön való boldogulás elősegítése és az anyanyelven való oktatáshoz való hozzáférés is. „Ebből fakadóan a magyar állam egy nagyon széleskörű intézményi és eszközrendszert tart fent a magyar közösségek támogatására.” Az iskolabusz-rendszer kiépítése egy nagyon fontos eszköze a magyar államnak, ami egy hangsúlyos válasz a csökkenő magyar anyanyelvű gyermekek számára is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?