Iohannis üdvösnek tartotta a NATO-csapatok romániai létszámnövelését

Az euroatlanti szolidaritás koherenciájára és következetességére utal az Amerikai Egyesült Államoknak és Franciaországnak az a döntése, hogy Romániába telepít csapatokat – jelentette ki Klaus Iohannis államfő csütörtökön, miután Vasile Dîncu védelmi miniszter kíséretében ellátogatott Craiovára, a Délkeleti Multinacionális Hadtest főhadiszállására.

Vasile Dîncu védelmi miniszter és Klaus Iohannis államfő | Fotó: presidency.roIohannis üdvözölte ugyanakkor a számottevő lengyel katonai jelenlétet Romániában. „A hazánkban lévő lengyel csapatok, valamint a Lengyelországban lévő román csapatok a Bukarest és Varsó közötti rendkívül értékes stratégiai partnerség konkrét megnyilvánulásai” – mondta. Az államfő felkérést intézett a többi szövetséges államhoz, hogy vegyék fontolóra a Románia területén lévő multinacionális haderőkhöz saját csapatokkal való hozzájárulást.

Románia folytatja haderejének modernizálását, és tartja magát ahhoz az ígéretéhez, hogy a bruttó hazai termék 2 százalékát a hadsereg fejlesztésére fordítja. „Erősíteni kívánjuk a közintézmények, de a társadalom egészének reakció- és ellenállóképességét is, tekintettel a minden környezetben fokozódó biztonsági, főként hibrid kihívásokra” – mondta Iohannis.

Az államfő azt is aláhúzta, hogy a NATO és az EU együttműködése erősíti Románia és az európai közösség biztonságát. „A Románia közvetlen szomszédságának biztonsági helyzetével kapcsolatos fejlemények is igazolják, hogy indokoltak az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) intézkedései” – fogalmazott Iohannis. Az államfő leszögezte: a NATO biztosítja a tagállamok és polgáraik kollektív védelmét, védi a demokratikus értékeket, elősegíti a szövetségesek közötti együttműködést és konzultációt védelmi és biztonsági kérdésekben, illetve megelőzi a konfliktusokat. A délkeleti többnemzetiségű dandár is e törekvések részét képezi – tette hozzá.

Az elnök elmondta, a NATO minden kétséget kizáróan a biztonság legszilárdabb garanciáját jelenti Románia számára, ami az Európa biztonságát érintő növekvő kockázatok, fenyegetések és kihívások közepette rendkívül fontos. „Románia minden kötelezettségét teljesíteni fogja, és ezzel hozzájárul ahhoz, hogy a NATO a történelem legerősebb és leghatékonyabb kollektív védelmi szövetsége legyen” – hangoztatta.

Iohannis rámutatott, már legelső elnöki mandátuma idején kivette a részét a szövetséges erők romániai és Fekete-tengeri jelenlétének megerősítésére irányuló erőfeszítésekből, amelyek diplomáciai és katonai szempontból is figyelemreméltó eredményekkel jártak.

Kapcsolódók

Kimaradt?