Iohannis: Románia megtanulta a szolidaritás leckéjét az afganisztáni küldetések során

Románia megtanulta a bajtársi, a nemzeti és a nemzetközi szolidaritás leckéjét az afganisztáni küldetések során – hangoztatta Klaus Iohannis államfő szerdán azon a nagyszabású katonai díszszemlén, amelyet a román hadsereg csaknem két évtizedes afganisztáni missziójának lezárása alkalmából rendeztek a bukaresti diadalívnél.

Iohannis rámutatott: ez volt a román hadsereg leghosszabb, legösszetettebb és legfontosabb határon túli küldetése a második világháború után. Úgy értékelte: stratégiai jelentőségű döntés volt, hogy 2002-ben – a NATO-csatlakozás előtt álló – Románia is felsorakozott a NATO-erők mellé a terrorizmus megfékezését célzó globális háborúban, bebizonyította, hogy megbízható szövetséges és elkötelezett az euroatlanti értékek mellett.

Az elnök köszönetet mondott annak a 32 ezer katonának, akik hat hónapos váltásokban szolgálatot teljesítettek Afganisztánban, hátrahagyott családtagjaiknak, akik támogatásukkal hozzájárultak a küldetés sikeréhez, valamint a küldetésben részt vevő többi országnak, elsősorban az Egyesült Államoknak.Klaus Iohannis a katonai parádén | Fotó: Agerpres

Az ünnepségen a nevek felolvasásával tisztelegtek a küldetéseken elesett 27 román katona emléke előtt. A 19 év alatt a román hadsereg 227 katonája sebesült meg: a szerdai díszszemlén a sebesültekből szervezett egység nyitotta a felvonulást.

A diadalív alatt átvonuló katonák menetelését – az államfő, a parlament házelnökei és a miniszterelnök mellett – megtekintette Nicolae Ciucă védelmi miniszter, tartalékos tábornagy, volt vezérkari főnök is, aki 2002-ben, akkor még alezredesként, az első afganisztáni szolgálatra vezényelt román zászlóalj parancsnoka volt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A legtöbb – mintegy kétezer – román katona 2010 és 2013 között állomásozott Afganisztánban, amikor egy éven keresztül a kabuli nemzetközi repülőtér védelmét is ellátták. Az utóbbi időszakban Románia mintegy 600 katonával vett részt a NATO kiképzésre, támogatásra és tanácsadásra összpontosító, Eltökélt Támogatás (Resolute Support) elnevezésű afganisztáni missziójában. Románia mintegy hárommilliárd lejt költött az afganisztáni küldetésekre; utolsó 140 katonája június végén vonult ki Afganisztánból a NATO-erők összehangolt kivonásakor.

Kapcsolódók

Kimaradt?