Iohannis Budapesten: valódi energiaunió létrehozását támogatja

Az Európai Tanács budapesti informális ülésén Klaus Iohannis államfő beszélt többek között az energiaárak regionális egyenlőtlenségeiről, rámutatva, hogy ez továbbra is fontos kihívás, amelyre figyelmet kell fordítani a méltányos zöld átmenet biztosítása érdekében. Kiemelte: a stabil, integrált és rugalmas energiarendszer elengedhetetlen az EU globális versenyképességének növeléséhez, és elmondta, hogy támogatja az összekapcsolhatóság fokozását és egy valódi energiaunió létrehozását, amely megfizethető, biztonságos és tiszta energiához való hozzáférést biztosít minden uniós polgár és vállalkozás számára.

Klaus Iohannis államfő csütörtökön és pénteken részt vett az Európai Tanács budapesti informális ülésén, amelynek napirendjén többek között az EU versenyképességének megerősítéséről szóló részletes megbeszélések szerepeltek. Az Államelnöki Hivatal péntek esti közleménye szerint az uniós vezetők elfogadták az új versenyképességi paktumról szóló politikai nyilatkozatot, amely egy sor célkitűzést tartalmaz a versenyképesség fokozott növelésére.

Fotó: presidency.ro

Az elnöki hivatal szerint a megbeszéléseken Klaus Iohannis államfő hangsúlyozta a versenyképesség jelentős szerepét az EU jövőbeli fellépéseiben az új jogalkotási ciklusban, figyelembe véve, hogy az Unió globális vezető szerepet kíván betölteni az egyre összetettebb kihívások által jellemzett új geopolitikai környezetben. Az államfő arra is kitért, hogy a versenyképesség erősítésének prioritási irányait átfogó szemlélettel kell meghatározni, minden területet – gazdasági növekedés és beruházás, ipar, konnektivitás, védelem, oktatás vagy az éghajlatváltozás elleni küzdelmet – figyelembe véve.

„Klaus Iohannis elnök felhívta a figyelmet a kiegyensúlyozott megközelítés fontosságára, amelyet megvalósítható célok és időkeretek meghatározásával és valamennyi tagállam sajátosságainak figyelembevételével kell felépíteni” – olvasható a közleményben. A román elnök hangsúlyozta, hogy a kohéziós politika az egyik legsikeresebb, konkrét eredményeket felmutató európai politika, ugyanakkor a versenyképesség egyik kulcstényezője. Iohannis szerint emiatt a kohézió és konvergencia továbbra is az Unió versenyképességének megerősítését célzó jövőbeli intézkedések vezérelve kell hogy legyen. Emellett Iohannis szorgalmazta az egységes piacot akadályoztató tényezők felszámolását és a szabad mozgás maradéktalan biztosítását.

Az államfő ugyanakkor üdvözölte, hogy az európai ipar újjáélesztésére és korszerűsítésére hangsúlyt fektet az Unió, és hangsúlyozta, hogy fontos támogatni az energiaigényes iparágak versenyképességének növelésére irányuló erőfeszítéseket, valamint kedvező feltételeket kell biztosítani az EU-n belüli termelési kapacitások egységes és kiegyensúlyozott fejlesztéséhez.

Iohannis beszélt ugyanakkor az energiaárak regionális egyenlőtlenségeiről, rámutatva, hogy ez továbbra is fontos kihívás, amelyre figyelmet kell fordítani a méltányos zöld átmenet biztosítása érdekében. Kiemelte: a stabil, integrált és rugalmas energiarendszer elengedhetetlen az EU globális versenyképességének növeléséhez. Hozzátette: támogatja az összekapcsolhatóság fokozását és egy valódi energiaunió létrehozását, amely megfizethető, biztonságos és tiszta energiához való hozzáférést biztosít minden uniós polgár és vállalkozás számára. Ezzel kapcsolatban Iohannis rámutatott: az olyan partnerországok, mint Ukrajna és a Moldovai Köztársaság bevonása a konnektivitási projektekbe nemcsak biztonsági szempontból, hanem az EU és szomszédságának versenyképessége szempontjából is előnyös lehet.

Az államelnök hangsúlyozta továbbá, hogy a versenyképesség növelésére és a kettős átmenetre vonatkozó célkitűzések megvalósítása attól függ, hogy az Unió képes lesz-e biztosítani ezek összhangba hozását a szociálpolitikával, valamint kézzelfogható előnyöket és jólétet biztosítani az európai polgárok számára. E tekintetben jól megtervezett támogatási politikákat sürgetett annak biztosítása érdekében, hogy az energetikai és digitális átállás igazságos és inkluzív legyen, és ne vezessen a társadalmi különbségek növekedéséhez.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?