Ingyenes fogorvosi alapellátás – elméletileg létezik, gyakorlatilag várólistás

Maros megyében több mint száz fogorvosnál, Hargita és Kovászna megyében ehhez képest viszonylag kevésnél részesülhetnek térítésmentes fogorvosi szolgáltatásokban. Mint korábban írtuk, elvileg megspórolhatják ezentúl a biztosítottak az éves fogkő-eltávolítás árát, mert bekerült a biztosító által fedezett szolgáltatások közé. A páciens évente veheti ezt igénybe, azonban várólistákra kell számítani.

A július 1-től érvényes, az egészségbiztosítási pénztár és az egészségügyi szolgáltatók közti új keretszerződés értelmében azoknál a fogorvosoknál van lehetőség az ingyenes fogkő-eltávolításra, akik szerződést kötöttek az egészségbiztosítóval.

„150 lejt fizet erre kezelésenként a biztosítóház, amibe szűkösen bele lehet férni” – mondta el megkeresésünkre dr. Szopos Árpád csíkszeredai fogorvos.

Fotók forrása: Pexels

„Hargita megyében városon jelenleg egy általános fogorvos esetében 4590 lej a havi keret, és annyi ingyenes kezelést tud nyújtani a pácienseknek az orvos, amennyi ebbe az összegbe belefér. Többek között egyszerű fogtömést, foghúzást, konzultációt, protéziskészítést, és újabban a fogkő-eltávolítást lehet a 18 év alattiaknak és felnőtteknek is a keretösszegből fedezni. Ezenkívül vannak kezelések, amiket részben, 60 százalékban térítenek meg a 18 éven felülieknek” – magyarázta a fogorvos.

Elmondta azt is, hogy megyénként változik, mekkora a havi keret. A megyei keretösszeg pedig oszlik aszerint, hogy mennyi orvos áll szerződésben az adott megyében az egészségbiztosítóval. Ezenkívül két-három havonta is változik az összeg. Az előző három hónapra 3500 lej volt.

A Hargita megyei egészségbiztosító pénztár – a honlapján szereplő térképe szerint – 50 fogorvossal áll szerződésben jelenleg.

„Ami a nagyobb előrelépés, hogy aktualizálták az árakat. Pár éve még 60-65 lejt fizettek egy egyszerű tömésért, most 157 lejt számol el ugyanezért a biztosító” – mondta el a fogorvos.

Háromhónapos várakozás

Úgy látja, „a biztosító által finanszírozott, a 18 év alattiaknak szóló alapszolgáltatásokkal elméletileg ingyenesen megoldható kellene legyen a fogorvosi alapellátása ennek a korosztálynak, azonban a gyakorlatban ez nem így van.”

Mint általában, a fogorvosi kezelések esetében is várólistás a szolgáltatás, amit a biztosító áll.

„Nálam várólista van, úgy 3 hónapos általában, többnyire protézisre iratkoznak fel, mert azzal lehet várni valamennyit” – mondta el a fogorvos, aki hét éve áll szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral.

„Amelyik fogorvos szerződést köt a biztosítóházzal, nem magáért teszi, hanem azért, hogy a páciensnek tudjon térítésmentes szolgáltatást nyújtani” – véli a fogorvos, hozzátette: „dokumentálni kell a kezeléseket, havi jelentéseket készíteni, számlázni, a szerződéses viszonyhoz saját felelősségre nyilatkozatot tenni, aminek a valóságalapját szúrópróbaszerűen bármikor ellenőrizhetik, egy 1000 lejes illetéket is kell fizetni” – sorolta dr. Szopos Árpád.

Jelenleg sok más kollégájához hasonlóan a biztosítóház informatikai rendszerével küszködik. Ebben a hónapban még szinte egy kezelést sem sikerült bevezetnie a platform működésképtelensége miatt, mondta el a csíkszeredai fogorvos.

Egy protézis, és kimerült a keret

Részben a fentebb felsorolt bürokratikus lépések miatt nem vonzó elsősorban a háromszéki fogorvosok számára, hogy a biztosítóval szerződést kössenek, tudtuk meg dr. Antalka Hubától, a Kovászna Megyei Fogorvosi Kamara elnökétől. Elmondta, tudomása szerint a megye 140 fogorvosának mindössze 10 százaléka kötött szerződést az egészségbiztosítóval.

A Kovászna megyei egészségbiztosító honlapján 16 fogorvos szerepel, akik szerződésben állnak az intézménnyel.

„Nagyon bürokratikus a rendszer, van illeték is, amit bizonyos felértékelési dokumentumért kell kifizetni, miközben senki nem értékeli fel a rendelőt, de a körülbelül 1000 lejes illetéket ki kell fizetni. De a legnagyobb probléma, hogy nem működik az informatikai rendszer, ami miatt rengeteg az aberráció” – magyarázata. „A számítógépes rendszer olyan szinten nem működik, hogy napi 15-20-szor próbálkozunk, hogy bevigyük a konzultációkra vonatkozó adatokat. Előbb-utóbb az a fogorvos is, akinek volt szerződése a biztosítóval, belefárad a rossz rendszerbe, és nem köt többé szerződést” – magyarázta az okokat.

Egyébként is túl kicsi a keret a megyei fogorvosi kamara elnöke szerint. „A hónap elején néhány kezeléssel már ki is merül a keret. Gyerekeknél általában prevencióra használják fel, időseknek, akik rá vannak szorulva, a biztosító által támogatott protézist lehet készíteni ennyi pénzből, de egy alsó-felső protézis elkészítésével a havi keret már ki is merült. Nagyjából már a hónap elején” – tette hozzá dr. Antalka Huba.

Maros megye: nagyobb keret, nagyobb érdeklődés

Maros megyében azonban meglepően más a helyzet. Megugrott a biztosítóval szerződést kötő fogorvosok száma, 138-an szerepelnek a biztosító honlapján közzétett listán.

„Nem igazán volt érdeke a fogorvosoknak, hogy szerződést kössenek, hiszen elég kicsi a keret, de most ezt emelték, ugyanakkor bevezettek ösztönzőket is, pluszjutalékot kap az az orvos, aki vidéken praktizál: 50 százalékkal nagyobb keretösszeggel dolgozhat az a fogorvos, aki falun dolgozik ” – magyarázta Biro Rodica, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár ügyvezető igazgatója. Hozzátette: „fogorvosonként 6000 lej a keretösszeg, ehhez jön még pluszba a fogorvos szakmai fokozata szerinti 10 vagy 20 százalékos bérpótlék, tehát, ha szakorvosi vizsgája van, emellett ha vidéken dolgozik akkor, mint mondtam, még nagyobb a keretösszeg” – sorolta az ügyvezető igazgató.

Biro Rodica, elmondta, őt is meglepte a nagy érdeklődés, de úgy véli, a szerződést kötők nagyobb száma annak is köszönhető, hogy a Maros Megyei Fogorvosi Kollégiummal együttműködésben sokat lobbiztak ennek érdekében az utóbbi időben.

A 6000 lejes keretösszeggel kapcsolatban dr. Szopos Árpád csíkszeredai fogorvos megjegyezte, tudomása szerint, ez csak az igényelt összeg, de végül nem ennyiből gazdálkodhatnak a fogorvosok.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?