Így néz ki Románia kórházi hálapénz-térképe – Kovászna és Hargita megye nem szerepel túl jól
Teleorman vezeti a hálapénz elfogadásának arányára vonatkozó listát, Kolozs megye a „legtisztább” - ez derül ki a Libertatea.ro által közölt tanulmányból, amelyet Dragoș Vana informatikus havonta készíti el „hálapénz-térkép” (Harta Șpăgii) néven.
Az adatsor a romániai kórházakban tapasztalható hálapénzgyakorlatok arányát mutatja be. A térképet havonta a graphs.ro platformon teszik közzé. A portál piackutatási adatokat alakít interaktív ábrázolásokká. Az idei novemberi adatok szerint Kolozs megye kórházai a „legtisztábbak” 2,65 százalékos aránnyal, míg Teleorman 10,47 százalékkal az „abszolút bajnok” a hálapénzgyakorlat terén.
Hogyan működik a Hálapénz-térkép?
A térkép a betegek visszajelzése alapján megyénként tünteti fel az egészségügyi személyzet (orvosok és ápolók) által kért hálapénz arányát. A válaszokat a Beteg-visszacsatolási Mechanizmus (Mecanismul de Feedback al Pacientului) nevű rendszer gyűjti. A kérdőív az alábbi kérdést tartalmazza: „Kért-e Öntől az egészségügyi személyzet pénzt vagy egyéb juttatást? Szeretné ezt jelenteni?”
Amennyiben a válasz „Igen”, a beteg az alábbi üzenetet kapja: „Köszönjük! Kérjük, nyújtson be panaszt az illetékes hatóságokhoz, vagy küldjön jelentést az Egészségügyi Minisztériumnak az integritate@ms.ro címre.”
A novemberi országos átlag 4,38 százalék
A novemberi adatok szerint Teleorman megye vezeti a hálapénz gyakorlat listáját 10,47 százalékkal, második Kovászna megye 9,83 százalékos aránnyal, harmadik Hargita megye 9,44 százalékkal, ezt követi Vrancea - 9,39 százalékkal - és Argeș - 6,88 százalékkal.
A legkevésbé korruptak Kolozs megye kórházai 2,65 százalékkal. Mehedinți 3,36 százalékkal, Hunyad 3,41 százalékkal, Krassó-Szörény 3,47 százalékkal és Beszterce-Naszód 3,49 százalékkal szerepel a listán. Maros megye a a középmezőnyben szerepel 4,02 százalékkal.
A hálapénz arányának változása
A hálapénz-térkép adatai havonta frissülnek. Októberben Tulcea, Kolozs és Konstanca megyék voltak a legtisztábbak, míg Hargita és Teleorman a legrosszabb helyzetben lévők között szerepeltek.
Dragoș Vana a kolozsvári Műszaki Egyetemen szerzett mérnöki és menedzsment doktori címet, emellett üzleti menedzsment mesterképzést végzett a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen. Az informatikus a Dimitrie Cantemir Egyetem oktatója, és a Covid–19 pandémia idején vált ismertté az általa fejlesztett platform révén, amely a járvány és az oltási kampány adatait mutatta be közérthető, vizuális formában.
(Nyitókép: Adobe Stock)
CSAK SAJÁT