Idéntől a polgármester is kérheti az iskolaigazgatók elbocsátását
A 2024-2025-ös tanévtől kezdődően az igazgatók is elbocsáthatók „a helyi hatóság indokolt javaslata alapján, amely évente értékeli, hogy eleget tett-e a szerződésnek, valamint az igazgatási és pénzügyi gazdálkodási tervnek”. Ez is benne van a közoktatási egységekre vonatkozó új szabályzatban.
Elbocsáthatók az iskolaigazgatók a polgármester javaslatára is az idei tanévtől a közoktatási egységek szervezésére és működésére vonatkozó keretrendelet, a ROFUIP 2024 új rendelkezése szerint, írja az Edupedu.ro. A végső döntést a megyei tanfelügyelőségek hozzák meg olvasható még az új szabályzatban.
Az új rendelkezés szerint az igazgatót fel lehet menteni az igazgatói szerződésben meghatározott kötelezettségek vétkes megszegése miatt, a 2023/198-as számú közoktatási törvényben előírt fegyelmi vizsgálati eljárásnak megfelelően. Az újdonságot külön nem jelentette be az oktatási minisztérium.
A szabályzat szerint állami oktatási intézmény igazgatója, akit országos versenyvizsgát követően neveztek ki, többféle módon bocsátható el a tisztségéből. Felmenthető például a tanfelügyelőség általános iskolai felügyelőjének indokolt javaslatára, a tanfelügyelőség igazgatótanácsának véleményezése után. Ezenkívül elbocsátható még az iskolavezető az oktatási egység igazgatótanácsa 2/3-ának indokolt javaslatára, amelyet az igazgató tevékenységéről szóló értékelő jelentés előz meg, ezt a tanfelügyelőség szintjén létrehozott bizottság végzi, a végső döntést pedig a tanfelügyelőség hozza meg. Ugyanakkor elbocsátható „a helyi hatóság indokolt javaslata alapján, amely évente értékeli, hogy eleget tett-e a szerződésnek, valamint az igazgatási és pénzügyi gazdálkodási tervnek” – áll a szabályzatban.
Az Edupedu.ro cikkét idéző G4media.ro megjegyzi, mivel a tanfelügyelőség egy politikai testület, és a polgármester kérheti az intézményt, hogy bocsásson el egy igazgatót, az iskolák irányításának átpolitizáltsága még nagyobb mértékű lesz.
CSAK SAJÁT