Idén 40 medvét lőttek ki Háromszéken – Nőtt a medveállomány, de hatékonyabb az elhárítás
Idén eddig 40 medvét lőttek ki Kovászna megyében, részben az állományszabályzó kvóta, részben a lakott településekre bejáró veszélyes egyedek eltávolítását lehetővé tevő törvény alapján – számolt be Gheorghe Neagu.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője szerint a 2024-ben elfogadott 242-es törvény alapján idén eddig 28 medvét ejtettek el a Háromszéknek jóváhagyott 54 egyedre vonatkozó kilövési kvótából. Emellett a 2021/81-es kormányrendelet alapján 12 veszélyes medvét lőttek ki az év első felében, ami több mint kétszerese a tavalyi évben kilőtt 5 példánynak. A kilőtt medvéken túl további 11 példányt sikerült élve befogni és más térségbe telepíteni.
Gheorghe Neagu szerint az illetékes hatóságok beavatkozása eredményesnek bizonyult, hiszen a vadállatok által okozott károk értéke jelentősen csökkent. Kovászna megyében az elmúlt években milliós nagyságrendre rúgtak a kártérítési igények, idén viszont a medvék, farkasok, sakálok stb. által okozott kár összege körülbelül 250 ezer lej volt.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője rámutatott: a legutóbbi tudományos felmérés szerint Romániában 10 500–12 000 közé tehető a medveállomány, ami háromszorosa az ökológiailag ideálisnak tartott létszámnak. Kovászna megyében mintegy 2350 medve él, miközben a térség eltartóképessége szakértői becslések szerint legfeljebb 500–600 medvét tenne lehetővé.
Gheorghe Neagu hangsúlyozta: egész Kovászna megyében problémát okoznak a medvék a lakott településeken. Naponta érkeznek bejelentések a 112-es segélyhívóra, és az elkövetkező időszakban a panaszok száma emelkedni fog, hiszen a kukorica most kezdett beérni.
A háromszéki csendőrök űzik a vadat
A Kovászna megyei Csendőrség jelentése szerint az év első hat hónapjában a csendőrök több mint 130 alkalommal avatkoztak be veszélyes állatok – többek között medvék és vaddisznók – eltávolítása érdekében.
A jelentés szerint az év első felében összesen 2317 csendőrségi bevetésre történt. Az egyik legnagyobb kihívást a lakosság által bejelentett veszélyes állatok jelentették: 431 beavatkozás történt telefonos segélyhívás nyomán, ezek közül 132 esetben vadállatok lakott településekről való eltávolítása volt a feladat.
Kapcsolódó
A Kovászna megyei csendőrök 179 alkalommal biztosították a közrendet különböző eseményeken, 556 bevetésben vettek részt a rendfenntartó egységek és 255-ször járőrszolgálatot láttak el városi és vidéki környezetben. Az idei első félév során a háromszéki csendőrök 128 bűncselekményt azonosítottak, amelyeket 123 személy követett el, továbbá 910 szabálysértést is feltártak. A kiszabott bírságok összege meghaladta a 334 000 lejt.
CSAK SAJÁT