Óriási felelőtlenség a medvék etetése: az ember és a medve életét egyaránt veszélyezteti
Tragédia irányította rá a figyelmet az útszélen „kolduló” medvékre: a Transzfogarasi úton egy olaszországi motoros az életével fizetett, mert megközelített a vadat, etette és fotókat készített. A Maszolnak nyilatkozó szakértő hangsúlyozta, csak szigorú fellépéssel, következetes monitorozással, és bírságokkal lehet véget vetni ennek a gyakorlatnak. Hadnagy Lehel, a Szilos Vadásztársaság igazgatója leszögezte, a medvék etetése az emberek és a vad életét is veszélybe sodorja.
Két törvény is szabályozza, hogy bírságolható a medvék etetése: a vadászati törvény 500 és 1500 lej közötti bírságot ír elő a vadon élő állatok etetése esetén, míg a pikniktörvény 200 és 400 lej közöttit.
Legutóbb a Snoop oknyomozó portál készített összesítést, amiből kiderül, tíz év alatt húsznál is kevesebb pénzbüntetést róttak ki az illegális medveetetésért. Közben csak a Transzfogaras magashegyi úton egy 20-30 kilométeres túra során tucatnyi kéregető medvével lehet találkozni.
A megyei rendőr-felügyelőségek a Snoopnak azt mondták, hogy vagy egyáltalán nem szabtak ki bírságot, vagy nem rendelkeznek erről pontos adatokkal. A csendőrök hasonló válaszokat adtak.
A hatóságok szerint azért kevés a bírság, mert a törvénytelenséget valós időben kell megállapítaniuk, vagyis felvételek alapján nem tudnak büntetést kiszabni.
Nem elég a jogszabály, azt be is kell tartatni!
Nem elég, ha törvény szabályozza, hogy tilos a medvék etetése, a jogszabályt be is kell tartatni, szögezte le Hadnagy Lehel. Rámutatott, azokon a helyszíneken, ahol naponta rengeteg turista megfordul és az útszélén állandósult a medvék jelenléte, mint például a Transzfogaras magashegyi úton, vagy a Bálványos, Szent Anna tó felé vezető úton, folyamatosan kellene járőrözzenek a csendőrök, a rendőrök.
„Ezeket az útszakaszokat állandóan monitorozni kellene, egyrészt a medvéket visszazavarni az erdőbe, másrészt szigorúan bírságolni, ha valakit tetten érnek, hogy ételt dob a vadnak, vagy megközelíti azt” – részletezte Hadnagy Lehel.
Meglátása szerint, az is fontos, hogy kitáblázzák a tiltást, ez nagy vonalakban megtörtént, de folyamatosan ellenőrizni kell a törvény betartását, szigorúan fel kell lépni a törvényszegők ellen.
„Tudjuk az iskolából, ha a tanár nem kéri számon a házi feladatot, akkor a gyerekek egy idő után nem készítik el azt, ez a felnőttek esetében sincs másként: hiába a tiltás, ha azt senki nem kéri számon” – vont párhuzamot Hadnagy Lehel. A közösségi médiában naponta felvételek tucatjai jelennek meg az útszéli medvék etetéséről, jól látható ezeken a gépkocsi rendszáma, ezek alapján is ki lehetne róni a bírságot.
Másrészt rá kellene erősíteni a figyelemfelkeltő akciókra, hiszen láthattuk, állítólag egy jó TikTok kampány akár a választások kimenetelét is befolyásolhatja, így jó eséllyel hasznos célokra is bevethető. Tudatosítani kell az emberekben, hogy mennyire veszélyes, amikor lelkendeznek, milyen aranyos a maci, közel mennek, etetik, de ezzel valójában a saját és a medve életét is kockáztatják.
Egy ilyen útszakasz ökológiai csapda a medvéknek
Az útszélén kéregető medvéket a kilövés veszélye fenyegeti, de az is gyakori, hogy az állatot elgázolják. Ökológiai csapda, amikor a vad egy pillanatnyilag neki kedvező helyzetben, jó kondicióba kerül, könnyen élelemhez jut, de ugyanakkor az adott kis élőhely használata az életébe kerül, mutatott rá Hadnagy Lehel.
Az út szélén, a települések menti kukoricásokban, az eledelt rejtő kukák miatt a medve megszokja az ember jelenlétét, megtanulja összekapcsolni az embert az élelemmel, és elveszíti a félelmét, menekülés ösztönét. Ezek a helyszínek nem a vadállat természetes környezetei, előbb-utóbb konfliktushelyzetbe keverednek, rátámadnak az emberre, és ennek a végkimenetele általában a kilövés.
Ez más fajoknál is így működik, például télen az utakra kiszórt só odavonzza az őzeket, és gyakori, hogy a gépkocsik kerekei alá kerülnek, mutatott rá a Szilos Vadászegyesület vezetője.
Kifejtette, azokat a medvéket, melyek megszokták az ember közelségét, már csak menhelyre érdemes áttelepíteni, hiába viszik messze az erdőbe, előbb-utóbb megkeresik a lakott települést, hiszen onnan remélik a táplálékot. A bocsok ezt az életformát tanulják meg: állnak az útszélén, jön az ember, és dobja az ételt.
Hadnagy Lehel úgy véli, következetes, hosszútávra történő tervezéssel, lépésről-lépésre fel lehetne számolni a problémát. Ehhez az kell, hogy az útszéli medvéket fogdossák össze, telepítsék át, amelyik visszatér azt lőjjék ki. Azokat a felelőtlen embereket pedig, akik törvényt szegnek azzal, hogy etetik az útszélén a medvét, szigorúan, és minden esetben meg kell bírságolni.
Az állományszabályozás nem jelent megoldást a kolduló medvékre
Az állomány folyamatosan növekszik, a legutóbbi becslések szerint Romániában 10 400- 11 400 között van a medvék száma. Az élettér ugyanakkor csökken, felszabdalják az autópályák, a nagy beruházások. A kilövések választ jelentenek valamelyest az állományszabályozásra, ám az útszélén kolduló medvék problémáját nem oldják meg, mutatott rá Hadnagy Lehel. Hozzátette, a 81-es rendelet, amely lehetővé teszi az azonnal beavatkozást, hasznosnak bizonyult. Ha az nem lenne, most Csíkszeredában is olyan állapotok lennének, mint a Transzfogarasi úton.
Felidézte, a rendelet életbe lépése előtt előfordult, hogy bement a medve az iskolaudvarra, és órákig várták, hogy Bukarestből érkezzen engedélyt, hogy beavatkozhassanak. Amióta viszont érvényben van, gyakorlatot is szereztek az alkalmazására, a településre bemerészkedő medvéket befogják, elszállítják, a veszélyes egyedeket kilövik.
Az emberek élete nem vita tárgya!
Az emberek élete elsőbbséget élvez, a biztonságuk nem képezheti alku tárgyát, fogalmazta meg a Facebookon közzétett állásfoglalásában Ioana Făcăleaţ, Argeș megye prefektusa. Hozzátette:„ A Transzfogarasi út nem állatkert, és még kevésbé szafari! A medvéknek biztonságban kell lenniük az erdőben!”.
Felidézte, a külföldi turista életét veszítette, miután az anyamedve rátámadt, hétfőre virradó éjjel pedig egy pásztort sebesített meg a vad. Az elmúlt egy hónapban négy ember súlyosan megsebesült, egy ember pedig életét vesztette Argeș megyében a barna medvék támadásai – és a turisták felelőtlensége – miatt. Emellett hetente törnek be a medvékbe a háztartásokba, tucatjával pusztulnak el juhok, tehenek, kutyák.
„Az embereknek egyértelműen meg kell érteniük, hogy a medvék veszélyessé válhatnak, semmiképp sem házi kedvencek, amelyeket meg lehet etetni, mint a kiskutyákat, vagy fotózkodni lehet velük, mintha ellenőrzött rezervátumban lennének!” – mutatott rá a kormánymegbízott.
Ioana Făcăleaţ arra kérte az illetékes hatóságokat, szigorúan büntessék azokat a turistákat, akik etetik a medvéket, vagy felelőtlenül megállnak, hogy fényképezkedjenek velük.m
A prefektus a következő intézkedéseket hozta:
• Hétfő reggel sürgős egyeztetésre hívta az illetékes intézményeket: a vadásztársaságok, erdőfelügyelet, rendőrség, csendőrség és más illetékes hatóságok képviselőit.
• Határozottan kérte, hogy büntessék meg azokat, akik etetik a medvéket, vagy megállítják az autót, hogy lefotózzák a vadat. Ezek a viselkedések elősegítik a medvék jelenlétét a lakott területeken, gyengítik a vad önvédelmi ösztöneit, és közveszélyessé teszik.
• Vasárnap este a Transzfogarasi úton volt, azokon a szakaszokon, ahol gyakran feltűnnek a medvék.
Kapcsolódó
Utasította a hatóságokat, hogy tiltsák meg a járművek megállását a veszélyeztetett szakaszokon, és hozzanak egyértelmű intézkedéseket a vadállatokkal való találkozások megelőzésére.
A helyzet továbbra is szigorú megfigyelés alatt áll, közölte a prefektus.
„Megértem és tisztelem az állatok iránti empátiát, de az emberek élete a legfontosabb.
Újra egyensúlyba kell hoznunk az ember és a vadon élő állatok kapcsolatát: meg kell védenünk az embereket, a medvéknek pedig ott a helyük, ahol biztonságban vannak: az erdőben, nem a közutakon vagy az emberek udvarában” – zárta bejegyzését a prefektus.
CSAK SAJÁT