Idén 34 hiszékeny háromszéki pénzét vitték el az internetes csalók
Egyre kifinomultabb módszerekkel verik át az embereket az internetes csalók, hívta fel a figyelmet a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, amely szerint idén az első hat hónapban összesen 34 kibercsalás történt Háromszéken, ezek közül a legnagyobb kárt okozó ügyben több mint 300 ezer lejt csaltak ki az áldozattól.
Az internetes bűnözők különböző megtévesztési technikákat alkalmaztak, és minden korosztályt, társadalmi és szakmai réteget megcéloztak. A leggyakoribb módszer szerint az áldozatot telefonon keresik meg, a hívó pedig banki alkalmazottnak adja ki magát, és azt állítja, hogy gyanús tranzakciókat vagy biztonsági rést észleltek az ügyfél számláján.
A csalók ilyenkor arra kérik az áldozatot, hogy a „biztonsága” érdekében utalja át megtakarításait egy állítólag biztonságos, belső bankszámlára, amelyet egy „bankbiztonsági szakember” kezel. Ezután egy második személy is telefonál, aki már ennek a biztonsági szakembernek adja ki magát, és irányításával az áldozat áthelyezi pénzét a csalók számlájára.
A háromszéki rendőrség felhívja a figyelmet, hogy a csalók gyakran az internetről, közösségi oldalakról begyűjtött személyes adatokkal növelik az általuk előadott hamis történet hitelességét. Sokszor hamis dokumentumokat is felhasználnak, amelyek hivatalos intézmények logóját és stílusát másolják, valamint sürgős „jogszabályi előírásokra” hivatkoznak, ezzel is fokozva a nyomást az áldozaton.
Miután az áldozat átutalja a pénzt, egy harmadik személy is jelentkezik nála, aki már rendőrnek adja ki magát, és a célja további pénzügyi információk megszerzése az áldozattól: bankszámlák, megtakarítások, ingóságok. A hívásokat rendszerint VoIP (Voice over IP) technológiával bonyolítják, vagyis internetalapú telefonálással, amely lehetővé teszi a hívószámok meghamisítását. Így a telefon kijelzőjén akár egy bank vagy egy rendőrségi hivatalos szám is megjelenhet, miközben a hívás valójában bárhonnan – akár más kontinensről – érkezhet.
A Kovászna megyei rendőrség közlése szerint az ilyen típusú csalások elterjedésében közrejátszanak a különböző adatszivárgások is, amelyek során e-mail címek, telefonszámok, személyi számok és pénzügyi információk kerültek illetéktelen kezekbe. Ezeket a bűnözők összekapcsolják, majd személyre szabott, hitelesnek tűnő megtévesztő történeteket állítanak össze, félelmet és sürgetettség érzést keltve az áldozatban.
A Kovászna megyei rendőrség arra figyelmeztet, hogy egyre nagyobb a kockázat, ezért mindenki fokozottan ügyeljen személyes és pénzügyi adatainak védelmére. Ha valaki csalás áldozatává válik vagy gyanús esetet észlel, azonnal hívja a 112-es sürgősségi számot, vagy tegyen feljelentést a legközelebbi rendőrségen.
CSAK SAJÁT