Hogyan vigyázzunk az autónkra? Egyre több a katalizátorlopás, a tolvajok a nemesfémekre utaznak
Módszert váltottak a színesfémtolvajok: már nem az alumíniumfelnire utaznak, hanem egyre több személygépkocsiból lopják ki a katalizátort. Rendszerint olyan járműveket szemelnek ki, amelyeket utcákon, elhagyatottabb helyeken hagyott a gazdájuk. A feketepiacon nagy keresletók van az alkatrészben megtalálható nemesfémeknek, azonban a járművekben okozott kár ennek a többszöröse. Simon István autószerelő elmondta, milyen árat kell fizetnünk, ha katalizátor nélkül maradunk, a rendőrség pedig arra figyelmeztet, mit tehetünk ez ellen.
A személyautók kipufogórendszerébe beszerelt katalizátoroknak jelentős szerepük van: ezek csökkentik a motor működése közben a levegőbe jutó károsanyagok mennyiségét. Az alkatrészben számos olyan nemesfém (platina, palládium és ródium) található, amelyért 50 és 200 eurót is elkérhetnek a tolvajok, a „viszonteladók” pedig több száz, vagy akár ezer eurót is megkereshetnek darabonként. Ezzel egyidejűleg a tolvajok által megkárosított autótulajdonosoknak még mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk, mivel nemcsak az alkatrészt kell megvásárolniuk, hanem rájuk hárul a szervízköltség kifizetése is.
Az autóiparban a katalizátor nem egy szer, hanem egy alkatrész, amelynek szerepe a motor által kibocsátott gázok (kipufogógázok) károsanyag-tartalmának csökkentése. A károsanyag-tartalom csökkenését úgy érik el, hogy a működés során kialakuló magas hőmérsékletnek köszönhetően a katalizátorban található nemesfémek a káros anyagok egy részét oxidálják, vagy ártalmatlan anyagokká alakítják: a füstgáz szénhidrogén- és szén-monoxid tartalmát alakítják át vízgőzzé és szén-dioxiddá.
A két gázkomponensre ható katalizátorok már két darab egymáshoz kapcsolt külön elemből állnak, az első egy redukciós katalizátor, ahol a nitrogén-oxidokat redukálják, a második egy oxidációs, ahol a szénhidrogének és a szén-monoxid átalakítása következik be.
A katalizátor magja egy extrudált kerámiatömb, amelyben rengeteg áramlási csatorna van. Az így megnövelt felületű magra viszik fel a nemesfémet, a tulajdonképpeni katalizátor anyagot. Ezek a nemesfémek a platinafémek családjába tartozó platina, palládium és ródium. A platina segíti az oxidációt, a palládium és a ródium a redukciót. (Forrás: Wikipédia)
Az utóbbi időszakban Nagyváradon és Bihar megyében sokasodott meg a katalizátorlopások száma. A Bihoreanul hetilap online kiadása által közreadott esetek aggodalomra adhatnak okot: a tolvajok akár egy perc alatt is képesek levágni az alkatrészt, és eltűnni vele. A bihari megyeszékhelyen az utóbbi időben húsz feljelentés érkezett a rendőrségre ilyen esetek miatt, de az is előfordult, hogy a tolvajok autóbontókba hatoltak be az ortodox húsvét és pünkösd idején, ahonnan nagy mennyiségű alkatrészt tulajdonítottak el, jelentős kárt okozva. A becslések szerint az esetek során okozott kár eléri a 2,4 millió lejt.
Zsebbenyúlós a probléma
Simon István székelyföldi származású, Kolozsváron élő és dolgozó autószerelő a Maszolnak elmondta: jellemzően a régebbi autótípusok, ezek között is inkább a benzinmotorosok katalizátora ér többet, mert ezekben még nagyobb mennyiségű nemesfém található. Ugyanakkor megtudtuk azt is, a 2000-es évek elejétől a gyártók igyekeztek a katalizátorokat nehezebben elérhető helyekre szerelni, 2010–2012 után pedig szinte valamennyi új típusban olyan helyen található, amit a tolvajok nem érhetnek el.
Kérdésünkre, hogy mit tehet egy olyan tulaj, akinek az autójából kilopták az alkatrészt, Simon egyszerű választ adott: be kell szereltessen egy másikat. Évjárattól és típustól függően a katalizátorok árai nagymértékben változnak a több száz eurótól akár a több ezer eurós értékig, de Simon István szerint az az ésszerű ajánlat minden szerelő részéről, hogy újat szereltessen be a tulaj. A szakember elmondta, némileg olcsóbb megoldás úgynevezett univerzális katalizátor beszerelése, azonban ezzel az alkatrésszel a gépkocsi szinte biztosan nem tudja azokat a károsanyag-kibocsátási mutatókat produkálni, amelyeket megkövetelnek a műszaki vizsgán.
Lehetséges még autóbontókban is keresgélni, de az itt megvásárolt alkatrészek esetében sosem tudni, hogy tulajdonképpen milyen állapotban van, mennyire van szétégve, hogy képes-e ellátni a feladatát, vagy hogy meddig.
Az autójavító szakember kérdésünkre közölte: Székelyföldön ő maga többször is találkozott olyan esettel, amikor kilopták az autókból a katalizátort, de Kolozsváron is hallott a munkatársaitól hasonló esetekről. Mint mondja, van egy harmadik, szintén elég költséges megoldás, amivel a tulajok megóvhatják a tolvajoktól a drága alkatrészt, ez pedig az autószerelők – és egyben a tolvajok – rémálma: egy úgynevezett haspánt felszerelése, amelyet 16–20 csavar is tarthat, és ezeknek a többsége mind más és más típusú. A jobb minőségű ilyen védőlemezek ára is eléri az 500 eurót, de vannak olyan esetek, amikor ez még kedvező befektetésnek minősülnek egy lopáshoz és az ezzel járó kiadások mellett.
A rendőrség tanácsokat osztogat
A lopások megelőzése érdekében a rendőrök azt tanácsolják a járművezetőknek, hogy lehetőleg garázsban, udvaron parkoljanak, de ha ez nem lehetséges, akkor lehetőleg jól megvilágított helyet válasszanak, és ha mód van rá, szereljenek fel megfigyelő kamerákat.
Ajánlott továbbá, hogy az autót olyan riasztórendszerrel szereljék fel, amely gombnyomásra is aktiválódik, a katalizátort pedig olyan lopásgátlóval, amelybe belevésik az autó alvázszámát, ami abban esetben lehet hasznos, ha az ellopott alkatrészt a rendőrség megtalálja.
A rendőrség szerint az is fontos, hogy a sofőrök sík helyen parkoljanak, mivel a két kerékkel a járdaszegélyen hagyott autók alatt nagyobb a mozgástér a tolvajoknak.
Egy másik javaslat az, hogy a katalizátort – a Maszolnak nyilatkozó autószerelő által is említett – egy speciális pajzzsal védjék meg. Végül, de nem utolsósorban arra intik az autótulajdonosokat, hogy figyeljenek oda arra, ha idegenek lézengenek a parkolóban és azonnal értesítsék a rendőrséget a 112-es segélyhívószámon, ha gyanús viselkedést észlelnek egy autó közelében.
CSAK SAJÁT