Hivatalos: ezek a szabályok érvényesek a szeptember 13-án kezdődő tanévre
Amíg a fertőzési ráta nem éri el a 6 ezreléket, az adott településen minden iskola, óvoda és bölcsőde nyitva tart, a gyerekek személyes jelenlétével zajlik az oktatás – ismertette a tanévkezdésre vonatkozó legfontosabb szabályt szerdán közös sajtótájékoztatón Ioana Mihăilă egészségügyi és Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
A korábban bejelentett tudnivalókhoz képest azonban változás is történt. A maszkhasználat ugyan kötelező az osztálytermekben, nem kötelező az egészségügyi maszk: textilből készült védőmaszkokat is hordhatnak a gyerekek, de fontos, hogy az takarja el az orrot és a szájat is.
Az oktatási és az egészségügyi tárca véglegesítette és a sajtó rendelkezésére bocsátotta a közös miniszteri rendeletet az új tanévre vonatkozóan, de a dokumentum aláírására csak az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) jóváhagyása után kerül sor.
Amennyiben a fertőzési ráta 6 fölött alakul, az adott településen minden tanuló számára online oktatást rendelnek el, a bölcsődék és óvodák nyitva maradnak. Korábban mérlegelték a hatóságok, hogy a beoltott tanulók 6 ezrelékes ráta fölött is személyesen járjanak be a tanintézményekbe, csak az oltatlanok tanuljanak online, de „az előnyöket és kockázatokat figyelembe véve” ezt a lehetőséget elvetették.
Kivételt kizárólag a speciális oktatás képez, itt akkor is személyes jelenléttel járó oktatás-nevelés zajlik, ha az incidencia meghaladja a 6 ezrelékes küszöböt.
Mi történik, ha az osztályban lesz egy fertőzött?
Óvodában és a 0-6. osztályokban: az az osztály, amelyikben megjelenik a koronavírus-fertőzés, 14 napra online oktatásra kényszerül. Vissza lehet térni a 8. naptól, amennyiben koronavírus-gyorstesztet végeznek a gyerekeken (és az eredmény negatív), ezt megszervezhetik az iskolában vagy mozgósítani lehet a közegészségügyi igazgatóság csapatait. A tesztelést megtagadó szülők gyermekei számára online folytatódik a tanítás a 8. nap után is, egészen a 14. napig.
A 7-12. osztályokban: a beoltott vagy a koronavírus-fertőzésen átesett tanulók számára folytatódik a személyes jelenléttel zajló oktatás, a többiek online rendszeren keresztül tanulhatnak, és a 8. napon tesztelik őket. Amennyiben az eredmény negatív, az osztály visszatérhet az iskolapadokba.
Azoknak a pedagógusoknak, akiket az új tanévben koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálnak, azonnal karanténba kell vonulniuk, az iskola vezetőségének pedig meg kell oldania a helyettesítésüket. Fertőzési gócok kialakulása esetén fennáll a lehetősége annak, hogy nemcsak osztály-, hanem iskolaszinten felfüggesszék a tanítást.
A tárcavezetők ismertették azt is: a hatóságok minden pénteken összesítik a járványügyi adatokat és közlik az iskolákkal, a következő héten milyen forgatókönyv szerint folytatódhat a tanítás.
Három módozat a tanulók iskolában történő beoltására
- Ahol lehetséges – van iskolaorvosi rendelő, iskolaorvos, megfelelő felszerelés – oltópontokat hoznak létre;
- Ahol az infrastruktúra vagy a személyzet nem teszi ezt lehetővé, mobil oltócsapatot lehet kérni az oltóközpontokból;
- Azokban az iskolákban, amelyeknek közvetlen közelében oltópont működik, az iskola képviselői tájékoztatják és beosztják a gyerekeket, a szülőket és a tanárokat az oltásra.
Azok a 12 éven felüli tanulók, akiknek valamilyen betegség miatt nem javasolt a koronavírus elleni oltás felvétele, vagy akik megkapták a vakcinát, de immunhiányos betegségben szenvednek, online tanulhatnak az új tanévben. A mérsékelten vagy súlyosan immunszupprimált és a daganatos vagy autoimmun betegségben szenvedő tanulók kérelmezhetik, hogy online rendszerben tanuljanak, és az iskolának kötelessége biztosítani ezt számukra.
A védőmaszk viselése az osztálytermekben kötelező, szabadtéren, az udvaron nem. Kivételt jelentenek a tanévnyitó ünnepségek, amiket egyébként meg lehet szervezni, amennyiben minden résztvevő maszkot visel és másfél óránál nem tart hosszabb ideig.
Amennyiben egy adott településen a fertőzöttségi ráta meghaladja a 2 ezreléket, és az időjárási körülmények miatt nem lehet a szabadban megtartani a testnevelésórákat, el lehet halasztani, vagy más tevékenységekkel lehet helyettesíteni azokat.
(Címlapfotó forrása: képernyőkép|Facebook)
CSAK SAJÁT