Hétköznapi betegség lett a koronavírus-fertőzés: a betegszabadságot többé nem fizetik 100 százalékban

A koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltaknak már nem térítik meg száz százalékban a táppénzt, csak 75 százalékban, mint a többi más megbetegedés esetén. A kormány elfogadta az erre vonatkozó 88/2023-as számú sürgősségi rendeletet, de az csak november végén lép érvénybe.

További változásokat is előírnak: jelenleg a betegszabadságot az elkülönítés időszak végén adták ki, ám a jogszabály életbe lépese után már a konzultáció napján ki kell állítani. Ugyanakkor a koronavírus-fertőzés diagnózissal kiállított betegszabadság idejére járó táppénzt eddig teljes mértékben az Egészségbiztosító Pénztár fizette. A többi kórkép esetében a betegszabadság első öt napját a munkáltató állja, ez történik majd a COVID–19 megbetegedéskor is.

Illusztráció: Adobe Stock

Mihai Mara kolozsvári családorvos a Medika TV kedd esti műsorában kifejtette, az egészségbiztosító pénztár nem fizeti a rendelet hatályba lépése után a COVID–19-es betegek táppénzét az első öt napra, nem fizeti a Covid-tünetekkel jelentkező betegek tesztelését, és a háziorvosok napi ellenőrzést sem. A Coviddal kapcsolatos számos költség többé nem terheli majd az egészségbiztosítót, mondta az orvos. Hozzátette, a koronavírus-tesztek a sürgősségen, a kórházakban, az ügyeleti központokban továbbra is ingyenesek lesznek, de a családorvosi rendelőkben már nem. Ez azt is jelenti, hogy országszerte csökken majd a pozitív tesztek száma, hiszen főleg vidéken a betegek csak a családorvosi rendelőkbe jutnak el.

A Covid egy közönséges vírusos fertőzés lett, szezonális vagy nem szezonális, de ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint más vírusos betegségekre, mint például az influenzára, mondta Evelyn Cristescu bukaresti családorvos.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?