Hagyományos Medvehagyma napot tartottak Kémeren
Csaknem tíz éve Medvehagyma napot rendeznek a szilágysági Kémeren. Az elődök nagy szeretettel fogyasztották sült szalonnával „a sarmást”, ahogy ők nevezik, sőt azt mesélik, hogy a frontot elhagyva, a férfiakat a sarmás mentette meg az éhhaláltól.
A borús időjárás ellenére lelkes és derűs arcú gyermekek, fiatalok, szülők és nagymamák gyűltek össze a kémeri kultúrház előtt. Megérkezett a helyi autóbusz, ezért mindenki igyekezett, hogy le ne maradjon az aznapi nagy eseményről.
A medvehagyma (sarmás, ahogy a helybéliek nevezik) nagyon elterjedt a kémeri erdőben. A helybéliek jól ismerik, minden tavasszal rendszeresen szedik, mert tudják annak jótékony hatását. Három nagy csapat, közel 200 személy három különböző helyről szedte kosárba, zacskóba Kémer egyik „brandjét”. Szinte versengtek, ki szed többet, mert kínálat volt bőven.
„Megkezdődött a sarmás szezonja, addig kell szedni, míg nem virágzik, mert utána intenzívebb az íze. A kémeri erdő nemcsak különféle gombák kedvenc lelőhelye, hanem a sarmásé is. A gyógynövény jótékony hatásának köszönhetően a tavaly magyarországi turisták zsákokba szedték, és vitték haza. Az aradi piacon egy maréknyi, egy köteg sarmás öt lejbe kerül, de aki kedveli az ízét, megveszi, mert nagyon egészséges” – mesélte a minket elkísérő kémeri lakos. Időközben egy nagy szarvas vágtatott el mellettünk, melynek látványától még lelkesebbé váltak a gyermekek. Csaknem egy óra alatt szinte mindenki kosara tele lett fokhagymaillatú sarmással, így a csapatok elégedetten tértek vissza az autóbuszhoz, ahol a helyi biológiatanár, Borbély Adorján egy rövid ismertetőt tartott a gyógynövényről. Mint mondta, a növény nemcsak a konyhában nagyon hasznos. Gyógyhatásáról is ismert, illóolajokat tartalmaz, és gyógyhatását kifejti a keringési rendszerre, az emésztésre, megelőzhetők vele a szív- és érrendszeri problémák, féregtelenítő, vérhígító szerepe van, erősíti az immunrendszert, nagyon jó hatása van az emésztésre. „Leginkább akkor fejti ki hatását, hogyha a friss, zöld hajtásokat fogyasztjuk saláta formájában, különböző ételekhez adjuk, mert ilyenkor lépnek működésbe a benne lévő illóolajok, mint az allicin, de tea formában is hatékony, hogyha megszárítják a növény leveleit, felaprózzák és leforrázzák. Az ebből készült tea jó a köhögésre és az immunerősítésére” – ismertette.
A visszaérkezőket előző nap 20 kilogram lisztből készített medvehagymás pogácsával és terített asztallal fogadták. A nagy sátor alatt nyolc bográcsban főtt az étel, és a kultúrotthon hátsó udvarán már zajlottak a szalonnasütéssel járó előkészületek. Rakták a tüzet, tálakba szeletelték a főtt burgonyát és tojást, amit retekkel, salátával és medvehagymával gazdagítottak. Mindezt a szalonna csöpögő zsírja koronázta meg. Mert a kémeri Medvehagyma nap elmaradhatatlan tartozéka a szalonnasütés. A jó hangulatot megalapozta a helyi pálinka és a neves kémeri bor, miközben a háttérben hol slágerek, hol magyar nóták csendültek fel, dalra fakasztva a jelenlévőket. A rendezvénynek fesztivál hangulata volt, míg a bográcsban készült az étel, tavaszköszöntő szavalatok hangzottak el. Délután négy órától a Soroglya népzenei együttes kíséretével táncház vette kezdetét a kultúrotthonban. A környező magyar községek néptánccsoportjai közösen ropták a táncot a helybéliekkel. Alig ért véget a program, a DJ már készült a 20 órától kezdődő nosztalgia diszkóra.
Az eseményen Seres Dénes parlamenti képviselő kiemelte a rendezvény jelentőségét: a magyar közösség akkor tudja fenntartani magát, megélni a közösségi életét, ha hasonló rendezvényen vesz részt. Hozzátette, értékeli a kémeriek kezdeményezését, hiszen ilyen jellegű esemény nincs a Szilágyságban. „A szüleink, nagyszüleink, dédszüleink egyik szokása tavasztól őszig a szalonnasütés volt, mert a szalonna alapételnek számított, ugyanis, nem volt más. Örülök, hogy a kémeriek összegyűltek, medvehagymát szedtek, és ebből közösségi napot szerveztek” – fogalmazott.
Szabó Levente RMDSZ-es polgármester a Maszolnak elmondta: reméli, hogy ebből nagyobb hagyományt tudnak teremteni, mert ezeket a rendezvényeket elsősorban a kémerieknek és értük szervezik. „Akkor, amikor kémeri rendezvényről beszélünk, akkor Kémer közösségéről beszélünk, közösségépítéséről, a közösség fejlesztéséről, hiszen elengedhetetlen egy közösség fejlesztéséhez az, hogy rendezvényeket szervezzünk. Nemcsak az aszfaltozás fontos egy közösség számára, hanem legalább annyira fontos az is, hogy szocializálódjunk, és együtt lehessünk” – tette hozzá.
CSAK SAJÁT