Gyökeresen átalakítaná a nyolcadikosok képességvizsgáját a miniszter – Két tantárgyból nem elég?
Nincsen rendjén, hogy a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája két tantárgyra szorítkozik, miközben az oktatás a nyolc alapkompetencia fejlesztését célozza, szögezte le Daniel David oktatási miniszter.
A tárcavezető egy hétfői sajtótájékoztatón rámutatott, szerinte az országos képességfelmérő vizsga nem eléggé átfogó.
„Nincsen rendben, hogy miközben a nyolc alapkompetenciát akarjuk fejleszteni, az országos képességfelmérő vizsgákon csak kettőre fókuszálunk (...) A többi alapkompetenciával mi történik?' – idézi a minisztert az Agerpres hírügynökség.
Hozzátette, ezek esetében is jó lenne tudni, hogy milyen mértékben sajátították el a gyermekek, ugyanakkor a szabványosított értékek az iskolák közötti összehasonlításhoz vagy a pedagógusok kiértékeléséhez is alapul szolgálhatnak.
„Úgy lenne a helyes, hogy valamennyi kulcskompetenciát mérjünk fel” – szögezte le. Azt nem részletezte, hogy ezt miként képzelik el, de megjegyezte, nem jelentené azt, hogy mindegyik kompetenciából külön vizsgát szerveznének.
A miniszter elmondta, támogatja a jelenlegi tanügyi törvénynek azt az előírását, amely lehetőséget ad a középiskolák számára, hogy a kilencedik osztályos helyek legalább 50 százalékára külön felvételit szervezzenek. „Természetesen nagyon oda kell figyelni a metodológiára, kell hogy legyenek bizonyos szabványok, amelyek megakadályozzák, hogy a felvételi az egyes iskolák személyes kis üzletévé váljon” – fogalmazott.
Azt is hangsúlyozta, hogy szerinte a felvételit az országos képességfelmérő vizsga után kellene megtartani. „Lehet, hogy valaki nagyon jó biológiából vagy kémiából, de éppen rossz napot fogott ki a képességvizsgán, és gyenge jegyet kapott román nyelvből vagy matematikából. Így bár nagyon jól felkészült, minden esélye elszállt, hogy bekerüljön egy erős középiskola természettudományok szakára” – érvelt a miniszter.
CSAK SAJÁT