Grúzia és Románia közötti zöldenergia-folyosó: az energiaügyi miniszter szerint nemzetbiztonsági kérdés

A Grúzia és Románia közötti zöldenergia-folyosó megvalósítása nemzetbiztonsági kérdés, és bátor válasz az energetikai trilemmára, az energiaforrások diverzifikálásának igényére a keleti szárny térségében – jelentette ki kedden Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

A Grúziából Romániába zöldenergiát szállító 1100 kilométeres tengeralatti vezeték terve a román fővárosból indult két évvel ezelőtt – emlékeztetett Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a magyar–azeri–grúz–román zöldenergia-szállítási partnerségről szóló bukaresti megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón. A résztvevő országok villamosenergia-vállalatainak képviselői a hétfői bukaresti találkozón közös társaságot hoztak létre a megépítésére, és első lépésként elkészítik a beruházás megvalósíthatósági tanulmányát – részletezte Burduja.

Illusztráció | Fotó: Pexels-Pixabay

„Számunkra ez a beruházás nemzetbiztonsági kérdés. Sokat beszélünk a diverzifikáció igényéről. Európa energiatérképe az elmúlt néhány hónapban azt mutatta, hogy a keleti szárny országai nagyon magas árat fizettek az energiáért, és ez azért van, mert nem diverzifikálták eléggé a forrásaikat. Az európai piac nem működik elég jól. Az olcsóbb energiaforrások nem mindig jutnak el keletre, ezért további biztonsági útvonalakra van szükségünk” – magyarázta a miniszter.

Sebastian Burduja (jobbra) a bukaresti megbeszélésen | Fotó forrása: Sebastian Burduja Facebook-oldala

Burduja szerint a zöldenergia-folyosó az energetikai trilemmára is „bátor” választ ad. Mint mondta, örömére szolgál, hogy Bukarestben hozták létre a résztvevő országok villamosenergia-vállalatai a beruházást megvalósító közös társaságot, mert ez szerinte előnyt jelent majd az uniós források lehívása szempontjából. A miniszter jelezte, hogy magyar–azeri–grúz–román zöldenergia-szállítási partnerségről szóló következő megbeszélés házigazdája Baku lesz. A bukaresti találkozóra Bulgáriát is meghívták, számol be az Agerpres

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?