Górcső alatt a zsoldosvezér – nem először gyűlik meg a baja a törvénnyel

Tovább zajlik a nyomozás a zsoldosvezér Horațiu Potra ellen. A medgyesi helyi tanácsosnak viszont nem most először gyűlik meg a baja a törvénnyel. 

Horațiu Potra telefonját és számítógépes eszközeit vizsgálták csütörtökön a hatóságok, az Agerpres ügyészségi források alapján úgy tudja, hogy az átkutatáshoz a hatósági felügyelet alá helyezett zsoldosvezért is bekísérték a fővárosi rendőrfőkapitányságra.

Azt kutatják, hogy tervezett-e zavargásokat Bukarestben, és vannak-e a korábbi független államfőjelölt Călin Georgescuval való kapcsolatára utaló nyomok.

Folytatódik az eljárás a zsoldosvezér ellen | Fotó: Potra Facebook-oldala

Potra neve a hétvégén kapott nagyobb nyilvánosságot, miután a hatóságok feltartóztattak több, Bukarestbe tartó személygépkocsit tele fegyverekkel. A társasággal tartott az 54 éves Potra is, akit kedden a fegyvertartási törvények megsértése, pirotechnikai eszközök használata és nyilvános felbujtás miatt hatósági felügyelet alá helyeztek.

Az ügyészség szerint engedélyezetlen tüntetésekre akartak toborozni és bűncselekmények elkövetésére akartak felbujtani embereket a fővárosban, amiért az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választásokat, és az első fordulót megnyerő Călin Georgescu nem kapott második esélyt. Georgescu amúgy kezdetben tagadta, hogy ismerné Potrát, a bizonyítékokkal szembesítve végül elismerte, de állítása szerint nincs közeli kapcsolata vele.

Az viszont bizonyos, hogy a Georgescuhoz közeli neolegionárius Eugen Sechila sem idegen Potra számára, közös idegenlégiós múltjuk és a zsoldosvezér Facebook-oldalán látható kénykép is igazolja ezt.

Fenyegetések, ügyletek és paramilitáris biznisz

De Potra neve nem most először szerepel a sajtóban. Tizenhárom évvel ezelőtt a szervezett bűnözés- és terrorizmus ellenes ügyészség (DIICOT) kábítószerügyletek miatt vizsgálódott ellene, de végül felmentették a vádak alól. A Libertatea összefoglalója szerint gyémántügyletekhez is köze lehetett. Négy évvel ezelőtt azért állították bíróság elé, mert maffiastílusban megfenyegette a Romgaz igazgatóját, de az ügyet lezárták, miután a panaszt visszavonták ellene. 2011-ben viszont felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték paramilitáris csoport létrehozása miatt.

Az is ismert, hogy bő két éve Kongóba küld zsoldosokat, ugyanakkor a Deutsche Welle szerint Potra kapcsolatban állt a paramilitáris orosz Wagner-csoporttal is. Ezt Potra tagadta, puszta spekulációnak nevezte, bár meg nem erősített sajtóinformációk szerint 2016-ban az oroszok fizették, hogy kiképezze a Közép-afrikai Köztársaság elnökének, Fausitne Touadérának a testőreit. A Digi24 szerint kapcsolatban áll Oroszország volt bukaresti nagykövetével, Velerij Kuzminnal is.

A G4Media alapján Potra jelentős vagyont halmozott fel, több ingatlanja, aranya, vaskos bankszámlái vannak, tavaly például több mint egymillió eurós jövedelemre tett szert a „zsoldosképzésből”.

Polgármesternek készült, a bíróság szerint veszélyes

Potra – aki Medgyesen helyi tanácsos – a nyári helyhatósági választások alkalmával a Hazafiak Pártjának (PP) polgármesterjelöltje volt. A kampánycélból létrehozott honlapján úgy fogalmaz, hogy „Erdély szívében”, Medgyesen született, majd az idegenlégiót követően a francia légióban szolgáló románok egyesületének (RALF) az elnöke lett. Felidézte, hogy dolgozott a katari uralkodó testőreként, majd a Közép-afrikai Köztársaság államfőjének a testőreit képezte ki.

Polgármesternek készült | Fotó: Potra választási honlapja

A gerillaharcosnak különben Románia területén nincs érvényes fegyvertartási engedélye, a Digi24 úgy tudja, hogy tavaly elutasították a kérését, a döntést pedig peres úton sem tudta megváltoztatni. A bíróság indoklása alapján Potrának korábban meggyűlt a baja a törvénnyel és veszélyes személynek minősítették, továbbá olyan bűnözőkkel áll kapcsolatban, akik káoszt teremthetnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?