Gazdára talált a székelyhídi biomassza-erőmű

Magáncég veszi át a székhelyhídi biomassza-erőmű üzemeltetését, miután annak jogát a Bihar megyei Ecoland Közösségközi Fejlesztési Egyesület tíz évre koncesszióba adja.

A Bihar Megyei Tanács – amely Székhelyhíd és Bihardiószeg községekkel együtt társult tagja az Ecoland egyesületnek – májusban írta ki a versenytárgyalást az európai uniós támogatásból felépített és 2016-ban átadott erőmű üzemeltetési jogainak átruházására. Csütörtöki közleményük alapján viszont nem volt miből válogatniuk, a tenderkiírásra ugyanis csak az AVE Bihar és a New Life Energy Kft társulása jelentkezett. Velük a szerződést augusztus derekán írják majd alá, és az eredeti terveknek megfelelően 120 hónapra kötik azt meg. A megállapodás értelmében a cégtársulás évi 500 ezer lej használati díjat fizet majd az Ecolandnak az erőműért. Az AVE Bihar vállalat hulladékgazdálkodással foglalkozik Bihar megye területén, és van munkapontja Székelyhídon is.

Fotó: Bihar Megyei Tanács

Călin Gal, a Bihar Megyei Tanács alelnöke emlékeztett arra, hogy a létesítmény működését eddig szinte teljes egészében a megyei önkormányzat finanszírozta, miközben bevétele annak az összegnek csupán a tíz százalékát tette ki. „A koncesszióba adása két szempontból is hasznos. Az egyik a pénzügyi aspektus, a másik pedig műszaki szempont, mivel az a szándék, hogy biológiailag lebomló hulladékokat használjanak nyersanyagként. Ezáltal csökkenne a szeméttelepre kerülő biológiailag lebomló hulladék mennyisége” – magyarázta Gal, köszönetet mondva a székelyhídi és a diószegi polgármesteri hivataloknak a kezdeményezés támogatásáért.

A megyei önkormányzat közleménye emlékeztett arra, hogy a székelyhídi biomassza üzem növelheti a megújuló forrásokból származó villamos energia előállítását, valamint hozzájárul a szeméttelepre szállított hulladékok mennyiségének csökkentéséhez.

Az üzemben feldolgozandó nyersanyag becsült mennyisége évente 45.500 tonna. A becslések szerint ennek a mennyiségnek a 21 százaléka biológiailag lebomló városi hulladék, 23 százaléka a mezőgazdasági tevékenységekből származó hulladék, 56 százaléka pedig a termelési tevékenységekből származó biológiailag lebomló hulladék.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?