Forgalomszámlálás: az adatok elengedhetetlenek a közúti infrastrukturális munkálatok megtervezéséhez
Mint arról korábban beszámoltunk, idén forgalomszámlálást végez Romániában a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR). Tíz napon át zajlik az adatgyűjtés, ebből hét napon az átlagos forgalmú hónapokban (április, május, október, november) és három napon a legnagyobb forgalmú hónapokban (július, augusztus). A forgalomfelvétellel a hét minden napját lefedik. Sándor Gábor szállításügyi államtitkártól megtudtuk, miért van szükség ötévente a forgalomszámlálás lebonyolítására.
Sándor Gábor, a szállításügyi minisztérium RMDSZ-es államtitkára a Maszolnak elmondta, hogy a forgalomszámlálás eredményeképp egyrészt pontos képet kapnak az utak kihasználtságáról, másrészt kiderül az is, hogy hogyan alakul az utak dinamikája. „Ötévente végeztetjük el a felmérést, ez pedig hozzájárul a jövőbeli úttervezésekhez, fejlesztésekhez és a közutak karbantartásához” – magyarázta.
A mintegy 85 000 kilométer hosszúságú országos közúthálózat üzemeltetésében, fenntartásában és fejlesztésében a közúti szakirányítás számára nélkülözhetetlen a közúti forgalom nagyságának, összetételének és jellemzőinek megfelelő ismerete.
Esetenként szükség van arra is, hogy meghatározzák az utak geometriai paramétereit, ez azt jelenti, hogy az adatok alapján eldöntik, hánysávos útra lenne szükség egy adott szakaszon, emellett információt kapnak arról is, hogy egy tervezendő út gyorsforgalmi vagy esetleg autópálya legyen. Arra is választ kaphatnak, hogy villanyrendőrrel vagy közúti jelzőtáblákkal ellátott útkereszteződésre van szükség. „A döntések meghozásához elengedhetetlen a méréskor begyűjtött adatok elemzése” – tette hozzá a szállításügyi államtitkár.
Az adatgyűjtés 3320 számlálási ponton történik: „az alkalmazottak passzív jelenlétére lehet számítani az utakon, nincs szó arról, hogy leállítják a járműveket ebben a fázisban” – mondta az államtitkár. A mérésből kiderül, hogy egy adott időintervallumban – előre meghatározott program szerint – milyenek a forgalmi adatok. Tehát megszámolnak minden kategóriájú járművet.
Az adatok az útberuházások, valamint az útkarbantartási és -javítási munkálatok megtervezése, a forgalomszervezési intézkedések meghozatala mellett a levegőminőség értékelésére vonatkozó tanulmányok készítésekor is felhasználhatók ezeket.
Mérőpontok autópályákon, ország- és megyei utakon lesznek. A sztrádákon és országutakon napi 8 órán át, a megyei utakon napi 14 órán át lesz adatrögzítés. A CNAIR emlékeztet, hogy forgalomszámlálást ötévente végeznek, kézi felvétellel. Eredetileg 2020-ban kellett volna megszervezni, a koronavírus-járvány miatt azonban elhalasztották, a bel- és külföldi korlátozások hatására ugyanis jelentősen módosult a járműforgalom.
CSAK SAJÁT