Folytatódik a tömbházszigetelési program Csíkszeredában
Újabb csíkszeredai tömbház energetikai megújítására írtak alá kivitelezési szerződést kedden. A Nárcisz sétány 1. szám alatti épület az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) 3,36 millió lej értékű pályázata által kap új szigetelést.
Sajtótájékoztató során számolt be Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere arról, hogy 2025-ben is folytatódni fog a városban elkezdett tömbházszigetelési program. Ennek első lépéseként kedden írták alá a Nárcisz sétány 1. szám alatti ingatlan energetikai korszerűsítésének kivitelezési szerződését a csíkszeredai városházán.
Mint a városvezető megosztotta, jelenleg Csíkszereda 54 tömbházának a felújítása van napirenden. A hargitai megyeszékhely 308 tömbházából egyébként 158 esetben már teljes mértékben sikerült elvégezni az energetikai korszerűsítési munkát, további ötnél pedig részben megtörtént a hőszigetelés – mondta el Korodi Attila. Hozzáfűzte: a program a távhőszolgáltatói rendszer fenntartásában is segítséget nyújthat a jövőben, hiszen a tervek szerint minden kormányzati épületet visszacsatlakoztatnának ehhez, majd megvizsgálják ugyanezt a lehetőséget az egyéni fogyasztók esetében is. Mindenképppen szeretnék a távhőszolgáltatást fenntrathatóvá és megfizethetővé tenni, hangzott el. Ezen kívül a város összképe szempontjából is fontos tevékenységnek nevezte a szigetelési programot az elöljáró.
Az említett 54 tömbházból 12 esetében már létezik finanszírozási szerződés mintegy 42 millió lej értékben, szintén PNRR-s támogatással – mutatott rá Korodi Attila. Ezen kívül nyolc épület esetében a központi fejlesztési régió programjában szeretnének pályázni, ezek a beruházások a megvalósíthatósági tanulmány elfogadásánál tartanak, fűzte hozzá. További 33 tömbház felújításának folyamata előkészítés alatt van, ezen kívül egy társasház építése felé is tett lépéseket az önkormányzat, tudtuk meg.
Mint Bors Béla alpolgármester elmondta, a Nárcisz sétány 1. szám alatti épület 3,36 millió lejből fog megújulni (ez az érték az általános forgalmi adót is tartalmazza) öt hónapos kivitelezési idővel. Mint kiemelte: ebben az esetben „beleférnek” a pályázatba, azaz a lakóknak nem kell önrésszel hozzájárulniuk a beruházáshoz.
A tavaszi időszak bekövetkeztével induló munka kivitelezését, valamint a tervezést is Hargita megyei, székelyudvarhelyi vállalkozások nyerték el, mutatott rá Bors Béla. Mint hozzáfűzte: a további tömbházszigetelési beruházások különböző fázisban vannak. Egyes esetekben a közbeszerzési eljárások zajlanak, de olyan is van, ahol az építkezési engedély is megvan már, és van, amely esetben a technikai tervek készülnek.
Bors Béla szerint akár ősszel, vagy legkésőbb jövő tavasszal elkezdődhet a munka további épületek esetében is. Rámutatott ugyanakkor, hogy a központi fejlesztési régió pályázatai esetében rendkívül nagy a megyék közötti verseny. Jelen pillanatban már meghaladják a benyújtott pályázatok értékei a rendelkezésre álló pénzösszeget, tette hozzá.
„Ügyesek a kollégáink, jó pályázatokat szoktunk előkészíteni, úgyhogy bízom benne, a pontrendszerrel akár meg is tudunk előzni néhány várost” – fogalmazott az alpolgármester. Mint megosztotta: évről-évre sokat fejlődnek a szigetelési programok.
„Míg korábban nem érintették a tetőszigetelést, ma már természetes, hogy a pincétől a tetőig mindent leszigetelünk, hogy akár tripla üveges ablakokat teszünk, vagy néhány helyen automata füstkiengedő rendszert is beszerelünk. A központi régió mostani kiírása még egyet rátett erre, hiszen ezeknél a pályázatoknál a szobák esetében be kellett építeni egy hőcserélőt is” – részletezte az alpolgármester. Hangsúlyozta: a korábban szigetelt épületek esetében az a tapasztalat, hogy „életstílustól függően” 25-től 50 százalékig lehet csökkenteni a téli számláknak az értékét.
CSAK SAJÁT