Fenntartható fejlődés a BBTE-n: újabb elismeréseket kapott az egyetem

A BBTE országszinten első helyezett az UI GreenMetric 2023-as fenntarthatósági rangsorában, valamint a QS 2024-es fenntarthatósági rangsorában is.

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) országszinten első helyezett a 2023. december 5-én közzétett Ui GreenMetric World University Rankingben, amely a vizsgált egyetemeket a fenntartható fejlődés (fenntarthatóság) szempontjából rangsorolja.  A rangsorba 11 romániai egyetem került be, világszinten pedig a vizsgált 1183 egyetem közül a 165. helyet foglalja el.

Fotó: Adobe Stock

„Ez a rangsor újabb visszajelzés a BBTE-nek a fenntarthatóság irányába tett közvetett (az önszervezés iránya) és közvetlen törekvéseire (ez utóbbihoz kapcsolódnak a szóban forgó területen végzett oktatási, kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek). Az egyetem teljesítményét nemrég a QS 2024 fenntarthatósági rangsora is méltatta, valamint a különböző nemzetközi akadémiai rangsorok mutatói is megerősítik. A BBTE már több éve elköteleződött a fenntarthatóság irányába (példa erre az UBB Goes Green program), a környezet és a bolygó iránti tiszteletből, s íme, a BBTE ismét akadémiai bajnok, hanem a fenntartható fejlődés bajnoka is az országban, ez lehet az oka, hogy az UNESCO ide helyezte Klímaváltozás és Fenntartható Fejlődés Tanszékét” – nyilatkozta dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora.

Első helyezett a QS 2024-es fenntarthatósági rangsorában is

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) országszinten első (8 egyetem közül), Európa-szinten 159. (493 egyetem közül), nemzetközi szinten 335. (1403 egyetem közül) a brit QS 2023. december 5-én közzétett fenntartható fejlődési (fenntarthatósági) rangsorában.

A QS fenntarthatósági rangsorába az alábbi 3 kritérium elemzése nyomán választotta be az egyetemeket: a környezetre gyakorolt hatás (pl. akadémiai képzési programok, tudományos kutatás, a fenntarthatósághoz kapcsolódó politikák és mechanizmusok gyakorlatba ültetése); a társadalomra gyakorolt hatás (a hallgatók alkalmazhatósága, hírnév a társadalomban, partneri kapcsolatok az iparral; egyenlőségi politikák; akadémiai hozzájárulás az egészséghez és a jólléthez oktatás és kutatás által; minőségi, kutatáson alapulóoktatás társadalmi hatása; tudásátadás); valamint a vezetés (modern, hatékony döntéshozási mechanizmusok, etika, átlátható pénzügyek, a hallgatók bevonása).

„A mai világban az egyetemek eredményei – minőségi képzéseket végzett hallgatók, új, tudományos kutatásokon alapuló ismeretek, innovatív kapcsolat a társadalmi-gazdasági szférával – és a saját vezetés egyre gyakrabban jelennek meg a fenntarthatósági mutatók között, tehát az egyetemek az akadémiai közegben, de a környező világban is jelentőséggel bírnak. Idén akadémiai szempontból országszinten a BBTE érte el a legjobb helyezést (ha számba vesszük a különböző akadémiai rangsorokat). Örömömre szolgál – amint ez az új rangsor is jelzi –, hogy ez az akadémiai teljesítmény jelentőséggel bír a világban, amelyben jelenleg élünk, de a jövőben is, amelyet építünk. Ez a teljesítmény nem csupán jó, hanem kiemelkedő: országszinten első, Európa vezető 33%-a, világszinten az első 25%, és ez a teljesítmény összhangban van azzal is, hogy a BBTE otthont ad az UNESCO Klímaváltozás és Fenntartható Fejlődés Tanszéknek” – fejtette ki dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora.

Felkapaszkodtak a váradiak

Kiemelendő, hogy országos szinten a Nagyváradi Állami Egyetem a második az UI GreenMetric fenntarthatósági rangsora alapján. A tanintézet csütörtöki közleménye alapján nemzetközi szinten az 508. helyen állnak. „Ez a rangsor tükrözi az egyetem beruházási politikájának és sikeres projektjeinek az eredményeit” – véli Constantin Bungău rektor.

A QS fenntarthatósági rangsorban ugyancsak helyet kapott a váradi egyetem, ott világszinten a torontói egyetem vezeti a rangsort a californiai Berkeley és a manchesteri egyetem előtt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?