„Felületesek” voltak a parkolóház helyén végzett ásatások, de láthatók maradnak a középkori falmaradványok
Az Országos Régészeti Bizottság nem engedélyezte, hogy ráépítsenek a nagyváradi vár közelében feltárt romokra.
A tervezettnél kevesebb gépkocsi fér majd be a nagyváradi vár elé, az ortodox székesegyház köré építendő mélygarázsba, mivel az Országos Régészeti Bizottság nem hagyta jóvá, hogy ráépítsenek az ott feltárt leletekre. Pafka Ernő, a parkolóház tervezője módosítani fogja a tervet, 10–12-vel csökkentve a parkolóhelyek számát. Az eredeti elképzelés szerint 277 parkolóhelyet alakítottak volna ki, melyek közül 7-et motorkerékpároknak, 6–6 darabot pedig elektromos autóknak, illetve mozgássérültek járműveinek szántak.
Az Országos Régészeti Bizottság nem volt elragadtatva a polgármesteri hivatal által az archeológiai feltárást lezáró jelentéstől: az ásatásokat a „felületes” jelzővel illették, a kutatási módszerről pedig azt írták, hogy nem éri el „a bevált archeológiai szabványok” színvonalát. A testület előírta, hogy a majdani építési területen található távfűtési építmények elbontása a régészek felügyelete mellett történjen.
Amint azt a Maszol korábban megírta, a Körösvidéki Múzeum régészei középkori eredetű és a Habsburg-uralom korai időszakából származó leletekre bukkantak. Az ásatási területnek a vár felé eső részén az egykori Péntekhely nevű település maradványai kerültek napvilágra, köztük egy román- és egy gótikus stílusú templom romjai, míg a városközpont felőli részen masszív falakra bukkantak, melyekkel az 1700-as években egészítették ki a vár védműveit. Függőleges helyzetű farönkök tömkelege is felszínre került az ásatások során. Ezek valószínűleg a XII.–XIII. századi palánkvár maradványai.
A szóban forgó területen a nagyváradi önkormányzat egy, a szaknyelvben Park&Ride típusúnak nevezett parkolóházat épít. A beruházást uniós forrásból szerették volna finanszírozni, ám a pályázatot nem fogadták el, arra hivatkozva, értelmetlen a város szívében létrehozni ilyen objektumot. A Park&Ride parkolóházakat a városok szélére telepítik, az elgondolás ugyanis az, hogy a gépkocsival érkezők otthagyják a járművet, a településen belül pedig a tömegközlekedést veszik igénybe.
A vár előtti mélygarázs megépítésére 2020 tavaszán kiírt versenytárgyalást egy két cégből álló konzorcium nyerte meg: az egyik egy helyi részvénytársaság, a Simbac, a másik pedig a vezető romániai építőipari vállalatok közé tartozó Erbașu. A két cég 24,4 millió lejért vállalta a munkálatok elvégzését, amihez még hozzájön az áfa. Mivel időközben az építőanyagok nagyon megdrágultak, biztosra vehető, hogy a beruházás végösszege számottevően nagyobb lesz.