Ismét földcsuszamlás volt a nagyváradi Kálvária-dombon
Pedig még be sem fejeződött az előző földcsuszamlás nyomán 2017-ben elkezdett helyreállítás.
Öt évvel azután, hogy földcsuszamlás tette tönkre a nagyváradiak zöme által csak Gombaként emlegetett Kálvária-dombon drága pénzen kialakított parkot, a területen ismét megmozdult a föld. Az újabb csuszamlás a park nyugati, a városközpont felé eső részén következett be, hamarabb, mintsem befejeződtek volna a helyreállítási munkálatok. A földmozgás ezúttal kisebb károkat okozott, mint 2016 novemberében.
Az önkormányzat nemzetközi projektekben illetékes munkatársa, Marius Moș azt nyilatkozta, hogy jelentéktelen dologról van szó, a talaj még helyezkedik a korábban elvégzett földmunkák nyomán, egy olyan részen, ahol nem erősítették meg a domboldalt, azonban ez csak a történtek elmaszatolására tett kísérlet. Szerdán, a kora délelőtti órákban egy munkagép és két unott munkás tartózkodott a helyszínen, elkezdődött a földcsuszamlás nyomainak az eltüntetése.
„Ez a domboldal mindig is földcsuszamlás-veszélyes volt, s még inkább azzá vált azt követően, hogy kivágták róla a növényzetet, amely korábban stabilizálta a talajt, s földmunkákat végeztek rajta, amivel megbolygatták a rétegeket. Mivel az elmúlt időszakban sok volt a csapadék, nem csoda, hogy bekövetkezett a földcsuszamlás” – nyilatkozta a Maszolnak egy nagyváradi geológus.
A Kálvária-dombon található elhanyagolt park felújítása és modernizálása 2015-ben kezdődött, a Magyarország-Románia Határ Menti Együttműködési Program keretében. A Természetes élőhelyek kifejlesztése védett fákból és vadnövényekből elnevezésű projekt kezdettől fogva egy totális blöff volt, ugyanis 99 százalékban építkezést jelentett, sétányok, kilátók és egy kávézó kialakítását, köze nincs a természethez és annak védelméhez.
Pereskedik az önkormányzat
A beruházásra 1,72 millió eurót kapott a város uniós forrásokból. A munkálatokat egy helyi építési vállalkozás, az Abed Nego Com kft. végezte. A sor iróniája, hogy a cég jelmondata „Tartós dolgokat építünk”. A Kálvária-dombon kialakított parkra ezt nehezen lehetne ráfogni, mivel 2015 decemberében adták át, s egy év sem telt el, már romokban hevert.
A 2017-ben kezdődött helyreállításra az önkormányzat 2,6 millió lejt utalt ki, s egyúttal pert indított, hogy a tervezőkön és a kivitelezőn behajtsa a károkat. Első fokon a polgármesteri hivatal elvesztette a pert, másodfokon a Bihar Megyei Törvényszék illetékes dönteni az ügyben. Az önkormányzat 2,45 millió lejt szeretne bevasalni az alpereseken. Az összképhez hozzátartozik, hogy a munkálatokat a törvény által előírt környezetvédelmi engedély nélkül végezték.
A 2016-es földcsuszamlás miatti helyreállítási munkálatok 2018-ban kellett volna befejeződjenek, a hivatalos átadásra azonban a mai napig nem került sor.