banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Felszálltak a színes lufik: elkezdődött a tanév Csíkszeredában

Becsengettek a csíkszeredai József Attila Általános Iskolában. 781 tanuló kezdte meg a tanévet az intézményben, ahol magasba szálló, színes lufik jelezték: elkezdődött a szárnyalás egy újabb időszaka.

Több száz fehér inges, narancssárga nyakkendős kisdiák gyülekezett a csíkszeredai József Attila Általános Iskola sportpályáján hétfő reggel, amikor is ünnepélyesen megnyitották a 2024/2025-ös tanévet. Idén 781 tanulóval veszi kezdetét az év – többen vannak tehát, mint tavaly.

Fotók: a szerző felvételei

A tanévkezdő ünnepség elején a rendőrség képviselője, Jakob Erzsébet tolmácsolta a belügyminisztérium diákoknak küldött üzenetét, kiemelve, hogy mindannyiuk közös érdeke a diákok, tanárok és szülők biztonsága. Mint fogalmazott, a rendőrség a tanulók barátja, és a nap minden percében készen állnak arra, hogy segítsenek azokon, akiknek szükségük van rá.

„A jövő nemzedékét látom körülöttem” – fogalmazott Kedves Tihamér, a József Attila Általános Iskola igazgatója. Tavaly az akkor még félig kész sportpályán a közös gondolkodásról, elődeink értékrendéjnek megtartásáról és ápolásáról beszélt, s mint mondta, ezek épp olyan fontosak ma is, és fontosak lesznek a jövőben is.

Ma minden tanintézményben elhangzik, hogy a nyárnak vége, kezdődik a munka és a tanulás időszaka, ezeken a szavakon pedig el kell gondolkodnunk – fogalmazott az igazgató. Az iskola az a hely, ahol a gyerekeket tanítják, nevelik és megpróbálják felkészíteni az életre.

Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy vajon az elmúlt évtizedek lexikális tudásának átadása elegendő-e mindehhez? A kérdés, hogy mi az a plusz, amit az iskolának nyújtani kell, hogy ezek a gyerekek könnyeben megtalálják helyüket a világban. A technológia nagyon gyorsan változik, ezért nehéz megjósolni, hogy pontosan mi lesz 10, 20 vagy 30 év múlva. Ma már nem csak a fizikai munkákat digitalizálják, épp ezért a legfontosabb, hogy a gyerekeket olyan képességekhez kell hozzásegíteni, amelyekkel a robotok nem rendelkeznek: elsősorban emberként kell értékesnek lenniük.

A legtöbb, amit egy tanár tenni tud, hogy igyekszik diákjai tudását rugalmassá tenni, a kreativitásukat fejleszteni, rávezetni őket a kritikus gondolkodásra, kialakítani bennük a hajlandóságot az együttműködésre, megtanítani nekik a tárgyalás képességégét, valamint erősíteni az érzelmi világukat – zárta gondolatait Kedves Tihamér.

A legkisebbek osztályonként vonultak be a nagyok közé, sorban az előkészítősök, akik – mint az igazgató fogalmazott – mára már kinőtték az óvodai kisszéket. Idősebb társaik átadták nekik a minden „józsefest” megillető nyakkendőt és kitűzőt, ezzel pedig immár hivatalosan is az intézmény diákjai lettek. Az első iskolai napjukra érkező kicsik képviselői egy-egy verssel köszöntötték társaikat és tanáraikat, és bár még akadt olyan, aki a maciját szorongatva érkezett a megnyitóra, mindannyiuk szemében ott csillogott a büszkeség, hogy igen, immár ők is iskolás lányok és fiúk.

Az iskola nem csupán a tanulásról, hanem az élményekről, a szárnybontogatás lehetőségéről is szól. A tanév ünnepélyes megnyitója után színes lufik szálltak a magasba, ezzel szimbolizálva mindazt, amiben a József Attila Általános Iskola közössége hisz: a jó hangulat és a szárnyalás lesz az, ami valóban előre viszi a kisdiákokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?