„Felszállóban” a reptéri forgalom, de van, ahol a fejlesztések ellenére is kevesebb az utas

Ütemesen növekszik a romániai repterek forgalma: a 2022-es évhez viszonyítva tavaly 17 százalékkal fordult meg több utas, míg a koronavírus-járványt megelőző 2019-es esztendőhöz képest hat százalékkal több személyt szolgáltak ki a hazai légikikötőkben.

Illusztráció | Fotó: A nagyváradi repülőtér honlapja/achív felvétel

A kimutatást a Romániai Repülőterek Egyesülete készítette. Ez alapján tavaly összesen mintegy 24,6 millióan fordultak meg valamelyik itthoni légikikötőben. Az egyesület elnöke, David Ciceo szerint ez kimagasló növekedést jelent a 2019-ben jegyzett 23,2 milliós forgalomhoz viszonyítva, mivel európai szinten még csak az idei év végére várják, hogy a forgalom visszaálljon a járvány előtti értékre. „Az elmúlt években a legtöbb romániai reptéren jelentős beruházások voltak. Új terminálok épültek, bővítették és korszerűsítették a meglévőket. Meghosszabbítottak kifutópályákat, és új biztonsági berendezéseket vásároltak. Mindez lehetővé teszi, hogy optimális körülmények mellett szolgáljunk ki minél több utast. Arra számítunk, hogy a forgalom folyamatosan növekedni fog, 2040-re pedig eléri az 50 milliót az utasok száma” – mondta.

Fotó: airportaar.ro

A statisztikai adatokból viszont az is kiderült, hogy a nemzetközi járatokon növekedett a forgalom, a belföldi járatokon nyolc százalékos visszaesést tapasztaltak a 2022-es évhez viszonyítva. Miközben több járat landolt és szállt fel tavaly, mint egy évvel korábban, az áruszállítás csökkent, mintegy háromezer tonnával kevesebb árú fordult meg a romániai reptereken 2023-ban.

A legtöbb, természetesen az Otopeni reptéren haladt át. Mint ahogyan az utasforgalmat is ott, az ország legnagyobb nemzetközi repterén jegyezték. A teljes éves forgalom több mint a felét, 14,6 millió utast szolgáltak ki tavaly a Henri Coandă repülőtéren. Azt követi a rangsorban a kolozsvári repülőtér 3,2 millió utassal, majd a Iași-i (2,3 millió) és a temesvári (1,3 millió) szerepel a grafikonon egymillió felletti forgalommal. Az ország többi reptere mind az alatti számokat mutat: Suceava 800 ezer, Craiova közel 600 ezer, Szeben 550 ezer, Marosvásárhely 263 ezer, Bákó 250 ezer, Nagyvárad 152 ezer, Konstanca 113 ezer, Marosvásárhely 90 ezer, Brassó 79 ezer, a Băneasa 68 ezer, Szatmárnémeti 56 ezer, Arad 14 ezer, Tulcea pedig 300 utassal.

Fotó: airportaar.ro

Emlékezetes ugyanakkor, hogy brassói reptér csak tavaly nyáron nyitott meg, ráadásul korlátozott üzemidővel, amely miatt kevés járat fordul meg ott. A nyitva tartását csak most januárban hosszabbították meg. Nagyvárad is csak a bővítésekben jeleskedik: mialatt dolgoznak az utasterminál kibővítésén, a forgalom csak elenyésző, a rövidéletű Nagyvárad–Forli járat felszámolásának is betudhatóan mintegy 50 ezerrel csökkent a forgalma a 2022-ben mért adatokhoz képest. A menetrendszerinti Nagyvárad–Bukarest járatokat leszámítva nem sok összeköttetésre ad lehetőséget a partiumi légikikötő, amelyet már évek óta eredménytelenül próbálnak benépesíteni. Jelenleg is folyamatban van egy közbeszerzési eljárás, hogy üzemeltetőt találjanak egy Nagyvárad–Varsó járathoz, ugyanakkor partnerszerződést készülnek kötni Nagyvárad–London, Nagyvárad–Bukarest és szezonális charter-járatok működtetéséhez. Mindezt önkormányzati támogatással, de egyelőre még nem tudni, hogy eredményes lesz-e a próbálkozás.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?