Felmérik a hazai diákok tudását a PISA 2025-ben
Románia részt vesz 2025-ben a tanulók képességeit felmérő nemzetközi programban, a PISA 2025-ben – hagyta jóvá pénteki ülésén a kormány. A döntés értelmében a diákok angol nyelvtudását is tesztelik majd, sőt a szülők és a tanárok is töltenek ki kérdőíveket a program keretén belül.
A kormány közleménye szerint az ország részt vesz a nemzetközi programban, ehhez hozzátartozik a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által a diákok számára kidolgozott információ- és kommunikációtechnológiai (IKT) kérdőív, illetve a szülők és a természettudományok terén oktató tanárok számára kidolgozott kérdőív, valamint az angol nyelvtudás szintfelmérő a diákok és a tanárok számára.
A PISA 2025-ben való részvétel díja 171 ezer euró, ezt három egyenlő részletben kell átutalni az OEVCD-nek 2025-ig. A nemzetközi mérésekben való részvételi díj több mint 40 ezer euró 2023-ra és 2024-re. A költségeket az államkasszából fedezik a tanügyminisztériumon keresztül.
A kormány tájékoztatása szerint Romániának a PISA 2025-ben való részvételének a célja, hogy a hazai oktatást összehasonlíthatóvá tegye a nemzetközi szinten jól teljesítő rendszerekkel, valamint hogy felülvizsgálja saját teljesítményét a többi résztvevő ország viszonylatában.
A felmérés eredménye kiindulópontot szolgáltat a szükséges változtatásokhoz, egy megbízható adatokon alapuló oktatáspolitika kidolgozásához, figyelembe véve, hogy a következtetésekből nemcsak a tanulók teljesítményére, hanem a tanulási környezetre is lehet következtetni – érvelt a kormány.
A közleményben hozzátették: a PISA közismert felmérési eszköz az Európai Unió országaiban, a módszertani szakértelem fontos forrása, aminek tükröződnie kell a tantervekre és az értékelésre vonatkozó hazai oktatáspolitikai döntésekben. A PISA 2025 központi területe a „tudományok”, az innovatív területe pedig a „tanulás a digitális világban”.
CSAK SAJÁT