Felmérés: az oktatók többsége a diákok érdekében hagyott fel a sztrájkkal

A sztrájkkal felhagyó oktatók többsége a diákok érdekében döntött így – írja a Hotnews a World Vision Románia Alapítvány felmérésére hivatkozva. A friss kutatásban több mint 1200 tanárt kérdeztek meg.

A sztrájkkal felhagyó tanárok közül csak minden tizediket győztek meg a kormánytól kapott emelések és ígéretek. Valójában a legtöbb tanár, aki felhagyott a sztrájkkal, azt nyilatkozta, azért hozta ezt a döntést, hogy ne okozzon gondot a diákoknak és a szülőknek. Ők a sztrájkot abbahagyók 63 százalékát teszik ki. A másik ok, amiért visszatértek dolgozni, hogy ne veszítsék el a fizetésüket (57 százalék).

Illusztráció: Adobe Stock

A megkérdezettek 36 százaléka falusi iskolában tanít, 14 százalékuk megyeszékhelyen, a többiek más városokban és municípiumokban. Minden korosztályt bevontak a felmérésbe. A válaszadók közül 10-ből 8 még sztrájkol (81 százalék), és 10-ből 1 részt vett a sztrájkon, de már visszalépett (9 százalék). Hét százalékuk határozottan kijelentette, hogy nem vesz részt a sztrájkban, 2 százalékuk ugyan nem vesz részt, de gondolkodik rajta, 1 százalék nem válaszolt. 

A 18 és 35 év között oktatók 75 százaléka azt válaszolta, hogy részt vesz a sztrájkban. A 36 és 45 év közöttiek 84 százaléka és a 46 év fölöttieknek 81 százaléka. „Több magyarázat lehet arra, hogy a fiatalabb tanárok közül miért sztrájkolnak kevesebben, mint idősebb kollégáik. Egyik ok lehet, hogy még pályakezdők, anyagilag kevésbé stabil a helyzetük. Ugyanakkor lehet, hogy a munkahelyükkel kapcsolatban még nem érzik magukat annyira biztonságban, mint azok az oktatók, akiknek már sokéves munkatapasztalatuk van” – fejtette ki Mihaela Nabăr, a World Vision România ügyvezető igazgatója.

Miért sztrájkolnak?

Amikor arról kérdezték az oktatókat, mi miatt sztrájkolnak, a magasabb fizetést minden oktató említette, de 98 százalékuk az oktatás egyéb problémáira is fel akarta hívni figyelmet. Az iskolák rossz infrastruktúráját, a tanításhoz szükséges tananyagok hiányát, a szülőkkel és a tanulókkal való nehézkes kommunikációt, valamint a tanárok továbbképzésének szükségességét sorolták fel. A tanárok sztrájkba lépésének egyéb okai között szerepel az is, hogy nagyobb megbecsülést akarnak elérni (76 százalék), de az is, hogy példát mutassanak diákjaiknak (48 százalék).

Azon oktatók nagy része (68 százalék), akik nem vettek részt és nem is szeretnének sztrájkolni, azt vallották, hogy nem bíznak a szakszervezetek tárgyalási módszerében, és 65 százalékuk abban sem hisz, hogy az ország vezetői valóban akarnak javítani a helyzeten. A megkérdezettek több mint fele (56 százalék) nem hagyott fel a munkával, mert nem engedheti meg magának, hogy anyagi vesztesége legyen, és ugyanennyien vallották azt, hogy nem akarják, hogy a diákoknak és szülőknek gondot okozzanak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?