Felmérés: a túl lassú vagy a túl gyorsan hajtó sofőrök akadályozzák jobban a forgalmat?
Tíz romániai járművezetőből csak három tartja be általában a sebességkorlátozást, amikor a városban közlekedik – derül ki egy országos közlekedésbiztonsági és megelőzési kampány részeként végzett felmérésből, amelyben 8931 válaszadó, köztük 8225 járművezető vett részt, írja a HotNews.ro. Azt is felmérték, hogy a túl lassan vagy a túl gyorsan hajtó sofőrök akadályozzák jobban a forgalmat a válaszadók szerint.
Tízből négy sofőr naponta találkozik a forgalomban cikcakkban haladó, nagyon gyakran, általában hirtelen vagy agresszíven sávot váltó sofőrökkel, négyből egy járművezető szinte minden alkalommal áttér egyik sávból a másikba, ha az ő sávjában lassúbb a forgalom. Az ezzel a manőverrel „megtakarított” időt a legtöbb esetben kevesebb mint 10 percre becsülik.
Tíz romániai sofőrből csak három tartja be általában a sebességkorlátozást, amikor városon belül közlekedik, és ez a szám tízből kettőre csökken, amikor városon kívül közlekedik. A felmérésben résztvevők szerint a sebességhatárt túllépő sofőrök több torlódást okoznak, mint a lassabban közlekedők – ezek a főbb eredményei a HotNews.ro-n megjelent felmérésnek, bár nem írják mikor és kik végezték a felmérést.
Agresszív sávváltás
Felmérték a járművezetők hozzáállását számos olyan magatartásformával kapcsolatban, amelyek növelik a közúti balesetek kockázatát, de mégis gyakoriak a forgalomban, mint például az agresszív sávváltás. Ezzel kapcsolatban minden második járművezető (a válaszadók 50%-a) úgy gondolja, hogy ezek a sofőrök nagyon sokszor, 28% pedig úgy gondolja, hogy elég sokszor okoznak dugót.
Arra a kérdésre, hogy ők maguk sávot váltanak-e, ha abban, ahol vannak az autók lassabban haladnak, mint a másikban, majdnem minden negyedik járművezető (a válaszadók 24%-a) azt mondta, hogy minden alkalommal, 33% pedig azt, hogy elég gyakran teszi ezt.
A fő ok, amiért ezt teszik, azzal függ össze, hogy nem szeretnek időt vesztegetni a forgalomban, akár sietnek, akár nem.
Hogy mennyi időt takarítanak meg az autósok, ha a lassú sávból a gyorsabba váltanak? A válaszadók negyede (25%) kevesebb mint 5 percet, 23% pedig 5-10 perc közötti időt saccolt, szintén 15%-uk 10-15 perc közöttire becsüli az időt, és csak 11%-uk gondolja úgy, hogy a nyert idő meghaladja a 15 percet. Majdnem egyharmaduk nem tudta, vagy inkább nem válaszolt. Fontos azonban megjegyezni, hogy az esetek 80%-ában a megadott időt csak becsülték, nem pedig ténylegesen mérték.
A járművezetők közel fele vallja, hogy túllépi a sebességhatárt
Mind a városon belül, mind a városon kívül a járművezetők hajlamosak a megengedettnél gyorsabban menni, és túllépni a megengedett sebességhatárt, a jelenség a városon kívüli utakon hangsúlyosabb. Így míg a megkérdezett járművezetők 32%-a mondta azt, hogy betartja a sebességkorlátozást, amikor városban vezet, addig csak 23%-uk teszi ezt, amikor városon kívül közlekedik.
A felmérés eredményei szerint a járművezetők 45%-a vezet kissé gyorsabban (legfeljebb 10 km/órával a megengedett sebességhatár felett) a városban, 19%-uk pedig gyorsan, azaz legalább 10 km/órával a megengedett sebességhatár felett. Összehasonlításképpen, városon kívül 41% vezet kissé gyorsabban (legfeljebb 10 km/órával a megengedettnél), míg 34% gyorsan (legalább 10 km/órával a megengedettnél).
A túl lassan és a túl gyorsan haladó autósok – kik akadályozzák a forgalmat?
Mind a túl gyorsan, mind a túl lassan közlekedő sofőrök problémákat okozhatnak a forgalomban. Úgy tűnik, hogy a többi közlekedő által túl lassúnak tartott járművezetők elsősorban a városon belüli utakon vannak jelen.
A megkérdezettek 41%-a mondta, hogy naponta, 30%-uk pedig hetente többször is találkozik a városi forgalomban túl lassan közlekedő sofőrökkel. A városon kívül a járművezetőknek csak 27%-a mondta, hogy naponta találkozik ilyen járművezetőkkel, és további 27%-uk hetente többször.
Másrészt úgy tűnik, hogy a gyorshajtók nagyobb számban vannak jelen a forgalomban, és a városi területeken is gyakoribbak. A felmérésben résztvevők 63%-a mondta azt, hogy naponta, 25%-uk pedig hetente többször is találkozik túl gyorsan közlekedő sofőrökkel a városi forgalomban. A városon kívül a válaszadók 47%-a naponta, 27%-a pedig hetente többször is találkozik ilyen sofőrökkel.
A túl lassan közlekedő sofőröket a városon kívül tartják nagyobb problémának. A válaszadók 17%-a gondolja úgy, hogy a túl lassan közlekedő sofőrök nagyon akadályozzák a városi forgalmat, 29% szerint elég sokszor akadályozzák, míg 27% szerint a városon kívül nagyon akadályozzák a forgalmat és 27% szerint elég sokszor akadályozzák.
Másrészt a válaszadók 12%-a, illetve 13%-a gondolja úgy, hogy egyáltalán nem akadályozzák a forgalmat a városban és a városon kívül.
A sebességhatárokat túllépő sofőröket is problémásnak tartják. A felmérésben résztvevők 25%-a szerint – többen, mint a lassú sofőrök esetében – a túl gyorsan haladó sofőrök nagyon akadályozzák a forgalmat a városban, 31% szerint eléggé gyakran akadályozzák.
A gyorshajtók a válaszadók 23%-a szerint a városon kívül okoznak sok fennakadást, 26% szerint pedig elég sokat. Másrészt a válaszadók 13%-a és 21%-a úgy gondolja, hogy egyáltalán nem okoznak forgalmi torlódást a városban és a városon kívül.
A felmérésben összesen 8931 válaszadó vett részt, akiknek 65%-a férfi és 35%-a nő. A válaszadók közel fele (46%) 35-55 éves, 22%-a 26-34 éves és közel 21%-a 18-25 éves. A válaszadók 92%-a (8225 fő) autóvezető, több mint 67%-uk naponta, 24%-uk pedig legalább hetente többször vezet.
CSAK SAJÁT