Felmérés: a háború és az áremelkedés miatt aggódunk leginkább – Tíz éve még másképp gondoltuk
A romániaiak egyharmada számára a legfőbb aggodalom a Romániát érintő konfliktus/háború lehetősége, a második helyen az áremelkedés szerepel, de attól, hogy csökkenhetnek a fizetések vagy hogy elveszíthetik a munkahelyüket kevesebben tartanak, mint tíz éve. A lakosság mindössze 30,8%-a gondolja úgy, hogy Romániában jó irányba mennek a dolgok, ez viszont nem csak a tíz évvel ezelőtti helyzethez, hanem az egy hónappal ezelőttihez képest is növekedést jelent – derül ki az INSCOP által a News.ro megbízásából készített felmérésből.
Míg márciusban a felmérésben megkérdezettek 25,5%-ka és januárban 24,8%-a látta úgy, hogy jó irányba halad az ország, áprilisban több mint 30 százalék gondolja így, míg 62,5% pesszimista az ország jövőjét illetően, és 6,7% a nem válaszolók aránya az INSCOP felmérése szerint.
Aggodalmak tíz éve és most
A közvélemény-kutatás arra is kiterjedt, mitől tartanak leginkább a romániaiak, és a válaszokat összehasonlították a tíz évvel ezelőttiekkel.
Az aggodalom fő forrása 2024 áprilisában a háború. A romániaiak 33%-a leginkább egy Romániát érintő konfliktus/háború lehetősége miatt aggódik. 2014 májusában 9,9% tartott ettől. Az árak emelkedését 28,6% említi, míg 2014 májusában 24,5% aggódott leginkább emiatt. Az egészségi állapota romlása a megkérdezettek 18,5%-a számára az aggodalom legfőbb forrása. Tíz éve 17% tartott ettől legfőképpen.
Jobban aggasztja a megkérdezetteket a környezete állapota, mivel 5,5% legfőbb aggodalma a környezet állapotának romlása, míg 2014 májusában 2,4% százalékot aggasztott ez nagyon. A jövedelem csökkenésétől tart leginkább 4,9%, míg tíz éve 16% aggódott ugyanezért, 4,7% a munkahelye elvesztése miatt aggódik leginkább, míg 2014 májusában sokkal többen: 22,7% százalék tartott ettől legfőképpen. Kevesebbek fő félelme, hogy természeti katasztrófa következik be: 1,7% aggódik emiatt, 2014 májusában 2,6% volt. Végül 1,9% pedig más miatt aggódik leginkább, 2014 májusában 3,7% válaszolt így. 1,2% nem tudja vagy nem válaszol erre a kérdésre.
A tavasz hozza az optimizmust
„Az ország irányának megítélése kissé javul, mint szinte mindig, amikor a télből a tavaszba megyünk át. A meleg évszak közeledése fokozza az optimizmust. Általában a tendencia az, hogy egy rövid időszak után visszatérnek a régóta stabilizálódott számokhoz. Ami a romániaiak aggodalmainak forrásait illeti, összehasonlítottuk a jelenlegi megítélést a tíz évvel ezelőtt, 2014 áprilisában végzett INSCOP-Adevărul Románia-barométer adataival. Jelentős különbségek figyelhetők meg. Először is, erősen megnőtt a félelem a Romániát érintő konfliktus/háború lehetőségétől a térségben. Oroszország ukrajnai offenzívája, az Izrael és a Hamász közötti gázai háború, valamint az adatgyűjtés és az Irán által Izrael ellen indított rakétatámadás egybeesése jelentőse megnövelte a románok háborús félelmét. A tíz évvel ezelőttihez képest egyre nagyobb jelentőséget kapnak az emelkedő árak és az egészségügyi problémák, míg a csökkenő jövedelmek és a munkahelyek elvesztése összefüggésben veszít jelentőségéből a tíz évvel ezelőttihez, sőt a tavalyi évhez képest is, a háborús félelmek erőteljes növekedése közepette” – értelmezte Remus Ștefureac, az INSCOP Research igazgatója. Az adatokat április 12. és 20. között gyűjtötték CATI (telefonos interjúkészítés) kérdőíves módszerrel. Az egyszerű, rétegzett minta mérete 1100 fő, amely a 18 éves vagy annál idősebb romániai nem intézményesített lakosság jelentős szociodemográfiai kategóriái (nem, életkor, foglalkozás) szerint reprezentatív.
CSAK SAJÁT