Felmérés: a dolgozók többsége úgy érzi, a feletteseik nem becsülik meg őket

A romániai munkavállalók többsége (60%) úgy érzi, akár az állami, akár a magánszektorban dolgoznak, hogy munkáltatójuk nem becsüli meg őket, és több mint fele azt állítja, nem érzi motiváltnak magát arra, hogy szakmailag fejlődjön.

A közelmúltban az APSAP Képzési Központ átfogó felmérést végzett több mint 2000 romániai munkavállaló körében. A felmérés célja az volt, hogy pontos képet kapjanak a romániai munkavállalók profiljáról, és összehasonlíták a magán- és a közszféra dolgozóinak hozzáállását – írja az Adevărul.

„A legtöbb esetben a munkavállalók nem csak azt érzik, hogy a munkaadóik nem becsülik meg őket, de 55%-uk nem érzi magát motiváltnak, ugyanakkor sokuknak komoly félelmeik vannak a munkaerőpiacon való elhelyezkedésükkel kapcsolatban. De ami még ennél is érdekesebb, hogy az állami alkalmazottak 63%-a kevésbé érzi magát megbecsültnek a munkaadója által, mint a magánszektorban dolgozók. Ugyanakkor az állami intézményekben dolgozók sem érzik úgy, hogy munkáltatójuk motiválná őket arra, hogy szakmailag fejlesszék magukat. Ez az egyik oka annak, hogy egyre több romániai jelentkezik továbbképzésekre, mivel egyre több állami alkalmazott szeretne szakmai területet váltani és a magánszektorban dolgozni” – mondta Bogdan-Costin Fârșirotu, az APSAP Oktatási Központ elnöke.

Illusztráció forrása: Pexels

Arra a kérdésre, hogy mennyire motiváltak a szakmai önfejlesztésre, a magánszektorban dolgozók összességében motiváltabbnak érzik magukat, mint az állami alkalmazottak. Konkrétan a magánszektorban dolgozók 45%-a érzi magát „nagyon motiváltnak”, szemben az állami alkalmazottak 37%-ával.

Mind a köz-, mind a magánszektorban dolgozók legnagyobb félelme az, hogy nem lesz idejük a magánéletükre. Ennek ellenére a válaszadók több mint 27 százaléka választaná a motiváló bérjuttatásokkal járó időigényes munkát. A súlyos hibák elkövetésétől vagy a fontos projektek kudarcától való félelem volt a második helyen, harmadik pedig a túlterheltségtől való félelem, illetve hogy nem tudnak megbirkózni a személyes elvárásaikkal.

A magán- és a közszférában egyaránt a rugalmas munkaidő és a munka–magánélet egyensúlya motiválja leginkább a munkavállalókat: a magánszférában az emberek 48%-a, a közszférában pedig 29%-a érzi úgy, hogy ez motiválja őket. A második helyen a kollégák és a vezetőség elismerése és megbecsülése áll – itt a magán- és a közszférában egyaránt 30%-os arányt találunk.

A felmérésből az is kiderül, hogy a Bukarest–Ilfov megye régiója az, ahol a legmagasabb a 12 000 lejnél többet keresők aránya (9%). Ugyancsak ebben a régióban a legmagasabb a 10 000 és 12 000 lej között keresők aránya, ebben a fizetéskategóriában 5 százalékkal a második központi régió (Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben megye), valamint a 7500 és 10 000 lej közötti jövedelemsávot tekintve Bukarest környéke után Délnyugat-Olténia (Dolj, Gorj, Mehedinți, Olt és Vâlcea) következik.

Amikor a munkavállalás nehézségeiről kérdezték őket, a válaszadók legnagyobb része mind a köz-, mind a magánszektorban azt jelölte meg, hogy a fő akadály az, hogy a kínált bérjuttatások elmaradnak az elvárásaiktól. A közszférában a válaszadók több mint 21%-a említette ezt a problémát, míg a magánszektorban kevesebb mint 14%.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?