Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték az erdélyi álfegyverkereskedőket

A Bukaresti Fellebbviteli Bíróság 10-10 hónapos felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Szántó Aurelian Mihait és Pántics Leventét, míg Pántics Csaba Attila 2 év és 10 hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott, amiért a Sky News brit tévécsatorna állítólagos leleplező riportjában fegyverkereskedőknek adták ki magukat, és ezzel hamis információkat terjesztettek és rossz hírét keltették Romániának. Az ítélet nem jogerős.

A három erdélyi magyar férfi és a Sky News újságírói ellen a szervezett bűnözés elleni ügyosztály (DIICOT) emelt vádat, miután bizonyítást nyert, hogy a 2016-ban forgatott „riport” megrendezett volt. A hatóság bűnszervezett létrehozása, a fegyver- és lőszertartás szabélyainak megsértése és álhírek terjesztése miatt emelt vádat ellenük, de az álfegyverkereskedők és a tévés stáb tagjainak az ügyét külön tárgyalták.

A bíróság a vádlottakat felmentette a bűnszervezet létrehozásának vádja alól, viszont a többi pontban bűnösnek találta őket. Szántó Aurelian Mihait és Pántics Leventét 10-10 hónapos, 2 évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, míg Pántics Csaba Attila 2 év és 10 hónapos, 4 évre felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Utóbbi esetében eredetileg 1 éves büntetést szabott ki a fővárosi bíróság, de mivel már volt ellene egy másik ügyben egy korábbi, 2 év és 6 hónapos büntetésről szóló jogerős ítélet, amit a Maros Megyei Táblabíróság mondott ki, végül a súlyosabbikat szabták ki rá, megtoldva újabb négy hónappal.

A döntés nem jogerős, tíz napon belül megfellebbezhető.

A DIICOT szerint a film azt a hamis látszatot keltette, hogy Romániában a hatóságok szemet hunynak a fegyvercsempészek tevékenykedése felett, a feketézők pedig akár terrorista szervezeteknek is eladhatnak fegyvereket. A vádahtóság rámutatott: a 2016. augusztus 7. után több hazai és nemzetközi sajtóintézmény által átvett és sugárzott anyag egyik része egy úgynevezett alkut is bemutat: a Sky News csatorna munkatársai egy országúton találkoztak a csempészek képviselőivel, akik egy erdős, elszigetelt helyre vezették őket, ahol még térerő sem volt. Ott kiszállították őket az autóból, megmotozták, majd símaszkos személyek egy terepjáró csomagtartójából különböző fegyvereket mutattak nekik (gépkarabélyokat, AKM géppisztolyokat, távcsöves puskákat, pisztolyokat).

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A filmben folytatott párbeszédben azt sugallták, hogy a csempészek ezekből a fegyverekből jelentős mennyiséget tudtak volna forgalmazni Európa nyugati részén és Közép-Keleten – írták. A hitelesség kedvéért a brit újságírók azt mondták, hogy a filmezett anyagot megmutatták az angol bűnüldöző hatóság egyik tisztjének, aki megerősítette, hogy a fegyvertípusok, a találkozó helye és a kialkudott árak egyeznek a birtokukban lévő információkkal. A vádhatóság szerint a filmbe több részletet vágtak be valós terrortámadás helyszíneiről, többek között Párizsból (Charlie Hebdo, Bataclan), így próbálva meg nyomatékosítani, hogy ezeket a fegyvereket terroristáknak is árulják.

Az ügyészek szerint a film üzenete az volt, hogy Románia sebezhető, nem biztonságos ország, amely nem képes megvédeni határait és az Európai Unió külső határát, a fegyvercsempészek zavartalanul dolgozhatnak, és az illetékes hatóságok vagy nem képesek, vagy nem akarnak fellépni ellenük. Mindez nemcsak az ország által tett vállalásokat kérdőjelezi meg, hanem Románia lojalitását is az Európai Unión belül – állította a DIICOT.Jelenet a filmből | Forrás: republicii.ro

A hatóság szerint a vádlottak botrányt akartak okozni, és kedvezőtlen képet kialakítani ki Romániáról, amely megkérdőjelezi EU-s tagságát és azon törekvését, hogy a schengeni övezet tagjává váljon. A vádhatóság ugyanakkor megállapította, hogy a brit hatóságoknak a három brit állampolgár elleni bűnügyi eljárás lefolytatásának engedélyezése kapcsán tanúsított elutasító magatartása „új megvilágításba helyezi a brit újságírók szándékát”.

Az ügyészség szerint az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) megkeresésére a brit miédiaellenőrző hatóság közölte, hogy a Criminal Gang Selling Military Weapons című riportban, amelyben feltételezett román fegyvercsempészeket mutatnak be, „nem rendeztek meg” és „nem hamisítottak meg” semmit, tehát nem szegték meg a vonatkozó brit törvényeket. Egyébként a Sky News kiállt Stuart Ramsey filmje mellett, a román fegyverkereskedelemről készített alapos munkának minősítette az alkotást, és többször megismételte sugárzását.

Kapcsolódók

Kimaradt?