Farkastörvény: a populáció kordában tartása a cél

Az Európai Bizottság szeptember 25-én döntött a szürke farkas (Canis lupus) védettségi státuszának módosításáról, szigorúan védettről védettre csökkentve. Ez azt jelenti, hogy a farkasok az Élőhelyvédelmi Irányelv kevésbé szigorú, V-ös mellékletébe kerültek át.

Szabó Szilárd, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség Természetvédelmi Osztályának vezetője érdeklődésünkre elmagyarázta: a farkas védettségi státuszának módosítása nem jelenti azt, hogy a faj védelme megszűnne. A változtatás ugyanakkor lehetőséget biztosít a tagállamok számára, hogy szabályozott vadászati kvótákat állapítsanak meg, vagy más intézkedéseket hozzanak a farkaspopuláció kordában tartására, például az állatok áthelyezésére vagy kilövésére, ha a populáció túlságosan elszaporodik vagy veszélyt jelent a gazdálkodásra. A faj védelme továbbra is alapvető marad: az ilyen intézkedéseknek biztosítaniuk kell, hogy a farkasok természetvédelmi helyzete ne romoljon – emelte ki Szabó.

Fotó forrása: WolfLIFE Projekt

A döntés tehát nem jelent szabad vadászatot, és hosszú jogi folyamat előzi meg az új szabályok érvényesítését. Amíg a berni egyezmény módosítása és a hazai törvénykezés nem történik meg, a farkas védelme lényegében változatlan marad. Az új irányvonal célja a populáció megfelelő szabályozása anélkül, hogy veszélyeztetné a faj fennmaradását.

A szakember felhívta a figyelmet, hogy a Hargita megyei farkaspopulációra nézve a védettségi státusz változása nem jelent közvetlen fenyegetést. A farkasok által okozott károk mértéke 2023-ban viszonylag csekély volt: mindössze 25 esetet regisztráltak, ezek közül 23 juh, míg 9 szarvasmarha (borjú) elleni támadást jelentett. Szabó Szilárd hangsúlyozta, hogy ezek elszigetelt esetek, melyek összességében elhanyagolhatónak tekinthetők, nyilván annak a gazdának, akinek mondjuk az egyetlen juhát öli meg a farkas, az súlyosnak érzékeli.

A Hargita megyei farkaspopulációról megtudtuk, hogy 726 egyed szerepel az adatbázisban, ám a szakértők úgy vélik, hogy ez a szám túl nagy. Egy átlagos farkasfalka térségünkben 4,2-4,5 egyedből áll, míg az európai átlag alapján 1,6-1,9 farkas található 100 négyzetkilométerenként.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?