Nem ritka, hogy farkasok pusztítanak el kutyákat – Csíkszentgyörgyön is ez történt

A település szélén található mezőre csalták és elpusztították a farkasok egy család pulikutyáját a Hargita megyei Csíkszentgyörgyön. A szakember szerint szinte mindennaposnak tekinthető, hogy a farkasok kutyákat ejtenek el, téli időszakban érdemes a házőrzőket éjszakára bezárni valamilyen védett helyre.

Közösségi oldalán számolt be egy csíkszentgyörgyi család arról, hogy alig egyéves pulikutyájukat farkasok pusztították el csütörtökön éjszaka. A bejegyzésben közzétett fotók tanúsága szerint a ragadozók garázdálkodásának helyét azok lábnyomai és néhány vérfolt jelzi a havon.

Farkasnyomok és néhány vérfolt – ennyi maradt a házikedvencből | Olvasói felvételek

Az eset a település Bánkfalva felé eső részén, a Szoros utca fölött lévő kertben történt, a kutya az udvaron volt, vélhetően onnan csalták ki a farkasok, aztán a mezőn végeztek vele.

Hadnagy Lehel, a Szilos Vadásztársaság vezetője a Maszol érdeklődésére elmondta, szinte mindennapos eset, hogy a farkasok kutyákat ejtenek zsákmányul. „A farkasok étrendjén szerepel a házikutya. A vadászati szakirodalomban olvashatjuk, hogyan csalják el a farkasok a pásztorkutyákat. A Fogarasi-havasokban végzett farkasürülék-vizsgálaton alapuló felmérés szerint a kutya „az étlapon” a második-harmadik pozícióban szerepelt” – osztotta meg a szakember.

Mint elmondta: a nyájakat őrző pásztorkutyák a farkas szagát megérezve utána indulnak, főleg a bátrabbak követik a vadat, amelyek aztán könnyedén elbánnak velük. Akár egyetlen farkas is elbánik egy nagyobb testű kutyával is – emelte ki Hadnagy Lehel.

Zárjuk be a kutyát

A szakember elmondta: a hideg, téli időszakban kiemelten fontos, hogy éjszakára, különösen a faluszélek közelében található portákon, a kutyákat ne hagyják kint az udvaron.

„Tapasztaljuk, hogy éjszakánként a farkasok bejárnak egészen például a csicsói mezőbe, az Akó-kapu környékére. Ezeken a helyeken sok őz összeverődik és jönnek, hátha tudnak belőlük zsákmányolni. Mivel a farkas nem veti meg a kutyát zsákmányként, ha hozzáfér, éjszaka a falu szélén szabadon levőket könnyedén elkapják és szőröstől-bőröstől felfalják” – mutatott rá a vadásztársaság vezetője.

Mint hozzáfűzte: ha a kutya az udvaron szabadon van, még lehet esélye a támadás túlélésére, de ha meg van kötve, biztosan halálra van ítélve. A farkas akár a két méteres kerítést is könnyedén átugorja, és a láncon lévő kutyát elkapja, ha meg nem zavarja valami, esetleg el nem riasztja a gazda.

A falvakhoz közeli mezőkön télen gyakori vendég a farkas

„Egy kutyának a farkassal szemben soha nincs esélye. Vannak ezek a most divatos, nagy testű kutyák, ők talán felvehetik a harcot, de vadállatról beszélünk háziállattal szemben. Különösen, hogy általában két-három egyed támad egyszerre” – mondta Hadnagy Lehel.

Hozzáfűzte: a mostani, tartósan hideg időszakban fokozottabb a farkasok jelenléte a lakott területek környékén, a mezőkön. Hajnalban gyakran lehet látni őket, sőt, éppen az Akó-kapu környékén, elgázolt farkas tetemét is megtalálták a közelmúltban.

„A jelenség nem újkeletű, a farkasok, amelyek egyébként emberre egyáltalán nem veszélyesek, mindig is zsákmányként tekintettek a kutyákra. Téli időszakban, főleg faluszéleken érdemes valahová beengedni a kutyákat. Akár egy kennelbe is, ahol már nem férhet hozzá a farkas” – foglalta össze Hadnagy Lehel.

Nézzétek meg ezt az érdekes videót a farkasokról!

(Borítókép: pixabay)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?