Fájdalmas, de kivédhetetlen: háromezer gyógyszer drágult

A hazai egészségügyben rendszerben használt gyógyszerek mintegy fele, hozzávetőleg háromezer készítmény ára emelkedett.

A legolcsóbb, eddig legtöbb 50 lejes orvosságok drágultak 7-14 százalékkal, van olyan gyógyszer is, aminek megkétszereződött az ára, de az is előfordul, hogy egyes készítményekhez féláron juthatunk hozzá. Vass Levente egészségügyi szakpolitikus a Maszol megkeresésére elmondta, az áremelés elkerülhetetlen volt, hiszen a gyártók nem adhatják előállítási ár alatt a gyógyszereket. A kiugró drágulások hátterében más szabályozás áll, az egyes árcsökkenést pedig a piaci verseny motiválta.

Muszáj drágítani, hogy ne tűnjenek el gyógyszerek a piacról

Az új árak augusztus elsejétől léptek érvénybe, az egészségügyi minisztérium azzal indokolja, hogy jóváhagyta a drágítást, hogy fennállt a veszélye, hogy ezek az orvosságok eltűnnek a piacról, ha a gyártók nem tudják fedezni az előállítási költségeket.

Fotó: Pexels

Vass Levente emlékeztetett, hogy az egészségügyi minisztérium rendeletét már áprilisban kiadták, az augusztus 1-től lépett hatályba. A gyógyszerek alapanyagait 80-90 százalékban Indiából, Kínából szállítják, a megemelkedett szállítási költségek felnyomták az árakat, így a gyártók drágításra kényszerülnek. A román állam továbbra is fenntartja a jogát, hogy kontrollálja a gyógyszerárakat, és így védje a lakosságot, ám azoknál az orvosságoknál, ahol már nem lehetett tartani az érvényben levő árakat, az áprilisi döntés értelmében augusztus 1-től engedélyezték a drágítást. A rendelet értelmében a 25 lej alatti orvosságok árát 14 százalékkal lehetett augusztus 1-től növelni, a 25 és 50 lej közötti gyógyszereknél pedig 7 százalékkal. Tulajdonképpen az inflációval, vagy akár még annál is kisebb mértékben tette lehetővé a minisztérium az áremelést, hiszen a 14 százalék is kisebb mint az éves infláció.

Mintegy háromezer gyógyszert érint a rendelet, felét annak a gyógyszerkészletnek, amivel a hazai egészségügyi rendszer dolgozik. Ezek a legolcsóbb a gyógyszerek, az embereknek fájnak az emelések, de meg kell érteni, hogy eddig is mesterségesen tartották alacsonyan az árakat, fennállt a veszélye, hogy ha a gyártó veszteséget könyvel el, kivonja a termékét a piacról” – részletezte a szakértő.

A várandósság alatt javallott folsav kétszeresére drágult

Vannak olyan speciális helyzetek, amikor az ár kétszeresére emelkedett, így történt a várandósság alatt javallott folsav esetében, amely az addigi 37 lejről 63 lejre drágult. Vass Levente ennek a hátteréről elmondta, az egyedi készítmények esetében, melyeknek nincs helyettesítőjük a piacon, megszabják az alacsony bevezető árat, hogy minél többen hozzáférjenek, majd egy idő után engedélyezik a gyártónak, hogy egyszeri alkalommal valós költségre állítsák be az árat.

Fotó: Pexels

Ez történt a folsav esetében, viszont a két árkorrekció most egybeesett. Tehát a 14 százalékos drágítás lehetősége mellett, a gyártó élt azzal a jogával is, hogy augusztustól piaci áron forgalmazhatja a termékét. Vass Levente hangsúlyozta, a drágítás valóban húsba vágó, viszont vigasz az, hogy az állam továbbra is 50 százalékban kompenzálja az árat, tehát a drágítás terhének felét átvállalja. Azokról a gyógyszerekről, melyek ára augusztustól csökkent, a szakpolitikus elmondta, ennek nem az állami szabályozás a mozgatórugója, hanem a piaci mozgások állnak a háttérben. Olcsóbb lett az üzemanyag, az energia, ha az előállítási költségek kisebbek lettek, a gyártók a versenyhelyzet nyomán mérsékelhették az árakat, hogy megtartsák a piaci részesedésüket.

Néhány gyógyszert olcsóbban szerezhetünk be 

Változatosan alakultak augusztustól a gyógyszerárak, van olyan termék, amely 14 százalékkal drágult, van aminek megkétszereződött az ára, de olyan is, aminek a felére csökkent, számolt be megkeresésünkre Szabó Péter a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.

Illusztráció: Pexels

Kifejtette, a gyógyszertárak nem látnak be az árképzésbe, az egészségügyi minisztérium és a gyártók egyeztetései nyomán készen kapják az új árlistát. Kifejtette, ha egy 3 lejes orvosság 14 százalékkal drágult, azt a betegek nem érzik meg. A folsav viszont szinte kétszeresére drágult, ami már fájdalmasabb. Vannak olyan készítmények, például antibiotikum szirup, rákos gyógyszerek, inzulin, aminek jelentős mértékben visszaesett az ára. Ennek egy ideig a patikák a vesztesei, mert bár drágábban szerezték be, olcsóbban kell továbbadják. Az augustusi árváltozásokkal kiegyenlítődtek a nyereségek- veszteségek, mert ami drágult, és van ami olcsóbb lett. Szabó Péter ugyanakkor értékeli, hogy ezúttal időben tudták az ármódosulásokról, és be is tartották annak a hatályba lépésre vonatkozó időpontot. A korábbi években ugyanis előfordult, hogy kitolták az árváltozásokat, a lerakatok pedig visszatartották a gyógyszereket, várva, hogy a korrekció életbe lépjen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?