Ezek a legkedveltebb utazási helyszínek a hosszú hétvégén

A hosszú hétvége vagy minivakáció közeledtével biztos sokakban felmerül, hogy hogyan lenne érdemes a legjobban eltölteni azt a pár nap szabadságot, ami jár. Inkább külföldön, de kevesebb időre, vagy belföldön, de hosszabb időre érdemes elutazni? László Endrétől, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) Klaszter elnökétől és Tárnoky Mariannetől, a nagyváradi Domino Tours utazási iroda tulajdonosától megtudtuk, melyek a legkedveltebb desztinációk a romániai magyarok és románok körében, és hova érdemes elmenni a hosszú hétvégén.

László Endre megkeresésünkre elmondta, kétféle trend van, az egyik az, hogy rövidebb időszakra utaznak el, csütörtöktől vasárnapig, ekkor inkább belső úticélt választanak a turisták, a másik pedig, hogy kivesznek még szabadnapokat és így már egzotikusabb helyekre is eljuthatnak az egy hét alatt. Szerinte lehet már látni, hogy szinte mindenhol telt ház van, az igényesebb szállodákban és wellness központokban már hetek óta nem lehet szobát foglalni. Ez azt jelenti, hogy nagy lesz a mozgás belföldön, viszont külföldre is sokan mennek a hosszú hétvégén.

Nagyon népszerűek a wellness-szállók

„Nekünk sok magyarországi wellness-szálloda partnerünk van, és rengeteg szállást foglaltunk le ott. Ez azt jelenti, hogy akik rövidebb időszakra mennek, azok általában wellness központokba mennek ilyenkor hazánkban vagy egy közelebbi országban. Sok román anyanyelvű is szívesen megy a magyar wellness szállodákba, akár Budapestre is, és mivel ez az első adventi hétvége, így a wellnessezést sokan összekötik vásározással is” – nyilatkozta.

Fotó forrása: Hargita Megye Tanácsa

Hozzátette, aki szabadnapokat vesz ki, hogy meghosszabbítsa szabadságát, inkább egzotikusabb úti célokat választ, így például teltházzal mennek a repülőgépek a Maldív-szigetekre, Zanzibárba, Ománba vagy Dubaiba is. Nagyon jól megy ugyanakkor Egyiptom, annak ellenére, hogy most már nincs szezonja, mivel ár-érték arányban nagyon jó és még jó idő van az országban.

Tárnoky Marianne, a nagyváradi Domino Tours tulajdonosa is úgy látja, sokan mennek külföldre ilyenkor, főleg a közeli országokba mint például Magyarországra, Olaszországba, Csehországba, Szlovákiába vagy Ausztriába. Magyarországon inkább a wellness miatt, és leginkább Budapestre, Hajdúszoboszlóra, Zalakarosra, Hévízre, vagy a Balaton környékére. Az Észak-Erdélyiek körében pedig itthon Máramaros az egyik kedvelt úti cél Szeben mellett.

Nem jellemző a romániaiakra, hogy a hosszú hétvégén spórolnának

László Endre megfigyelései szerint a román anyanyelvű turisták sokkal bevállalósabbak, mint a magyarok, nagyobb az utazási kedvük is, és például Magyarországra is többen mennek, mint az erdélyi magyarok. A TDM elnöke úgy vélte, az sem jellemző, hogy a romániaiak most spórolnának a téli és karácsonyi időszakra, és még ha közeli helyekre és kevés időre is, de elmennek a hosszú hétvégén relaxálni. „Aki szívesen utazott eddig, az most is fordít rá pénzt. Nagyon divatba jöttek ugyanakkor az ajándék utazások, tehát befizetnek egy-egy hosszabb vagy rövidebb útra, és az lesz a karácsonyi vagy újévi ajándék. Most inkább a politikai helyzet, illetve a háborúk szabnak gátat az utazásnak, emiatt félnek az emberek utazni” – magyarázta Tárnoky Marianne.

A síszezon sem kezdődött még el igazán, mondja László Endre, hiszen még nagyon rövidek a nappalok, és nem megfelelő a hóréteg sem, annak dacára, hogy van, ahol működnek a hóágyúk. „Minimális kérés van Ausztriára vagy Olaszországra. Az, hogy elmennek a Madarasi Hargitára, vagy Brassópojánára, nem feltétlenül csak a sízésről szól, hanem magáról a téli élményről. A síszezon Ausztriában vagy Olaszországban inkább december közepén kezdődik” – nyilatkozta. Az viszont már látszik, hogy új évre nincsen hely a síparadicsomokban, „közelharcot kell vívni” ahhoz, hogy szobákat kapjon ilyenkor bárki is.

Ismét annyit utazunk, mint a koronavírus előtti években

László Endre összességében elmondta, az utazási adatok jobban néznek ki, mint tavaly ilyenkor, és nagyjából visszaállt a koronavírus előtti állapot. Hozzátette, a Turisztikai Világszervezet is úgy látta, hogy körülbelül 2024 elejére sikerül azokat a számokat elérni, amelyek 2019-ben voltak, ami egy jó évnek számított. Ami László Endre szerint azonban negatívum, hogy a síelés nagyon megdrágult az országban, a bérleteknek és szállodáknak is borsos az áruk, és már lassan megközelítik a nyugati árakat is.

Fotó forrása: Agerpres

Tárnoky Marianne szerint is fejlődött az utóbbi időben a hazai turizmus a szálláshelyek, vendéglők tekintetében, ami azonban negatívum, hogy nincsenek jó autóutak, nincsenek autópályák, így esetenként elég bajos eljutni egy-egy helyre. Emiatt az emberek inkább elmennek külföldre, mert ott biztos az autópályák tisztasága, és biztosan feljutnak oda, ahova szeretnének, még téli időben is. Ugyanakkor ő is úgy látja, hogy már a romániaiaknak is elég drága lett belföldön síelni. „Nagyon fel vannak menve az árak, főleg sízéskor, és vannak olyan sípályák például Szlovákiában, vagy Bulgáriában, amelyek sokkal olcsóbbak, mint itthon. Emiatt hosszabb időre egyre inkább külföldre mennek, de ha valaki csak szombat-vasárnapra tud elszabadulni otthonról, az inkább a belföldi utazást választja” – részletezte.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?