FRISSÍTVE – Év végére „kipipálják” a teljes körű schengeni csatlakozást és az amerikai vízumkötelezettség eltörlését

FRISSÍTVE: Marcel Ciolacu meggyőződésének adott hangot pénteken, hogy még miniszterelnöki mandátuma alatt megoldódik az ország teljes körű schengeni csatlakozásának és az amerikai vízumkötelezettség eltörlésének kérdése. FRISSÍTÉS: Victor Negrescu EP-képviselő szerint,  jelenleg három forgatókönyv létezik. 

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje Beszterce-Naszód megyében tett látogatást, ahol részt vett a besztercei Opal-Teraplast gyár felavatásán, számol be az Agerpres hírügynökség.Megszűnnek a sorok? | Archív fotó: Pataky Lehel A sajtónak nyilatkozva Ciolacu azt mondta, nem távozhat úgy a Victoria-palotából, hogy hátrahagyja két nagy tartozását Romániával szemben: az egyik a szárazföldi határellenőrzés eltörlése a schengeni övezeten belül, a másik az amerikai vízummentesség. „Szilárd meggyőződésem, hogy mire elhagyom a Victoria-palotát, mindkét dolog ki lesz pipálva” – fogalmazott.

Azt is kijelentette, bízik benne, hogy Romániában „kényelmes politikai stabilitás” áll majd be a választások után, és paradigmaváltás következik be abban az értelemben, hogy az államfő nem kívánja meg többé, hogy „saját személyes kormánya” legyen.

Egyenes Románia útja a Schengen felé, jelentette be pénteken Victor Negrescu a Szociáldemokrata Párt (PSD) EP-képviselője pénteken, miután egyeztetett a belügyekért felelős európai biztosjelölttel, az osztrák Magnus Brunnerrel.

„Beléptünk a célegyenesbe Románia schengeni övezethez való teljes körű csatlakozását illetően. Megvitattam ezt a folyamatot az Európai Bizottság belügyi biztosjelöltjével, az osztrák Magnus Brunnerrel” – írta a PSD EP-képviselője a Facebookon.

Victor Negrescu rámutat, hogy jelenleg három forgatókönyv létezik:

1. Gyors változat: az Európai Bizottság jelenlegi mandátumának végéig, egészen pontosan december 1-jéig technikai szinten elfogadják a döntést Románia teljes körű csatlakozásáról a schengeni- térségéhez.

2. Közepes sebességű: megvárják az új Európai Bizottság megalakulását, és a Bel- és Igazságügyi Tanács üléseinek margóján, esetleg miniszteri ülésen fogadják el az erről szóló döntést.

3. Hosszú távú forgatókönyv: a döntés elhalasztása a bolgár politikai helyzet, az egyes tagállamok populista pártjainak nyomása vagy előre nem látható biztonsági események miat

„Örülök, hogy továbbra is törekedtünk erre a célra, még akkor is, amikor kritikát kaptunk azért, hogy ezt a kérdést az európai napirenden tartjuk. A játszmák nincsenek lezárva. Marcel Ciolacu miniszterelnökhöz hasonlóan azonban én is bízom abban, hogy Románia szárazföldi úton a schengeni övezet tagjává válik” – hangsúlyozta Negrescu.

 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?