Erdély TV: Milyen kihívásokkal szembesülnek a nők a közéletben?

A nőket a közéletben ért kihívásokról beszélt az Erdélyi Magyar Televízió nőnapi 24plusz című műsorában Frunda Csenge, a marosvásárhelyi önkormányzat RMDSZ-es frakcióvezetője és Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere.

A huszonhárom tagú marosvásárhelyi tanácsnak mindössze két nő a tagja, „ebben a mikrouniverzumban a kézfogás még mindig a férfiak privilégiuma” – érzékeltette Frunda Csenge a nemek közötti korábbi viszonyokat, hozzátéve, hogy mindez már a múlté: „egy szép nap megembereltem magam, és úgy mentem be a terembe, hogy mindenkivel, igazgatókkal, önkormányzati képviselőkkel, polgármesterrel, alpolgármesterekkel egyenként kezet fogtam. Először megfagyott a levegő, senki sem értette, hogy itt most mi történik, másodszor is kicsit furcsállták a kollegák a dolgot, ma már ez egy mindennapi normalitás, mikor fölmegyek a lépcsőn, akkor »lekezelek« a kollegákkal”.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzatban jóval magasabb a nők aránya, a huszonegy tanácsosból kilenc nő – részletezte Vargha Fruzsina. Elmondta: nem tapasztalt megkülönböztetést. Hozzátette ugyanakkor, tudatában van annak, hogy egy kivételes önkormányzatnak a tagja és máshol nem ez a jellemző. Ugyanakkor kifejtette, jóval több problémája fakadt abból, hogy fiatal, huszonéves, mintsem abból, hogy nő. Sepsiszentgyörgy polgármestere egyébként úgy véli, a számbeli egyenlőtlenségeknek az is a magyarázata, hogy míg a férfiak „két kézzel jelentkeznek” egy-egy tisztségre, addig a nők érdeklődése sok esetben alábbhagy, amit érthetőnek nevezett a nőknek „társadalomban és a családban betöltött egyéb szerepeinek” fényében.

„Bennem nagyon későn született meg az a döntés, hogy közéleti tevékenységet szeretnék folytatni” – mondta el Frunda Csenge, aki úgy véli, édesanyja példája volt az, ami végül erre ösztönözte: „Nekem édesanyám egy rendkívül erős és határozott nő. Klinikavezető, egyetemi professzor és magánvállalkozó egyszemélyben, akinek a mindennapi célja az, hogy embereken segítsen. Én ezt láttam otthon, nekem ez a természetes, és azt hiszem, hogy a pályaválasztásom is ennek köszönhető”.

Vargha Fruzsina kifejtette: egy olyan családi modellben nőtt fel, amelyben a pedagógusként tevékenykedő édesanyja az iskolai órák után „száz százalékban tudott édesanya vagy feleség lenni. Nekem sokszor ez okoz például egy pici nehézséget, hogy most is itt vagyunk, este, esti órában, és a párom főzött nekem és nőnapot ünneplünk, viszont ehelyett ugye rendezvényre kell menjünk, és interjút kell adnunk, amik a szakmai oldal felé billentik a mérleget. Nekem egy másféle családi modellel egy picit nehezebb ezt feldolgozni.”

Megoszlott a vélemény a nemi kvóták szükségességéről is: míg Frunda Csenge úgy vélte, a kvóta az egyedüli megoldás arra, hogy a jelenlegi helyzet megváltozzon, Vargha Fruzsina kijelentette, ő kvótapárti, mert úgy gondolja, hogy az is egyfajta megkülönböztetés.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?