Emléktáblát állítottak az 1916-os hadiárva-mentésnek Nagyszebenben
Egy mára már elfeledett hadiárva-mentésnek állított emléket az Ars Hungarica 2021 - Nagyszebeni magyar kulturális fesztivál rendezvénysorozat keretében a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet, a HÍD Szebeni Magyarok Egyesülete és a Carola Egyesület.
1916. szeptember 20-án, a szász Kinderheim gyermekotthonból és a Theresianum árvaházból 140 gyermeket mentettek ki a két front közé szorult, ostromlott Nagyszebenből Báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola, gróf Bethlen Istvánné Bethlen Margit, gróf Bánffy Miklós, Schill szebeni kisasszony valamint dr. Genersich Gusztáv közreműködésével. Ennek emlékére állítottak emléktáblát a Külföldi Magyar Emlékek Megőrzése program támogatása révén hétvégén a Terezianumi római katolikus templomban.
Az eseményen a HÍD Egyesület elnöke Serfőző Levente felszólalása után, Farkas Adrienne a Carola Egyesület alelnöke felolvasta gróf Bethlen Margit A Hősök című novelláját, amely 1916 –ban keletkezett, és a Mese a szomorú városról és egyéb történetek című kötetben jelent meg az Athenaeum Könyvkiadó jóvoltából. Szebeni Zsuzsanna a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője egyrészt a mentést indító személyiségre, Schill kisasszonyra, Szilvássy Carola szakértelmére hívta fel a figyelmet, másrészt bemutatta az emléktáblát, Éltes Barna alkotását, amelyre a Hans Eder vázlata alapján elképzelt áldó kéz (Szilvássy Carola keze) mellett egy gyermekportré is felkerült Carola hét évesen skarlátban meghalt egyetlen gyermeke, Hubertusznak (Dudu) emlékére.
A táblát Varró Sándor református lelkipásztor áldotta meg és Bíró Nándor Alfonz katolikus plebános szentelte fel.
CSAK SAJÁT