Elrajtolt az Erdélyi Mentorprogram harmadik évada

A magyar kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága által koordinált mentorprogram megnyitójára a Maros megyei Gernyeszegen került sor csütörtökön, a Teleki-kastélyban. A Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Pro Economica Alapítvány és a Design Terminal szakmai együttműködésével elindított mentorprogram 118 vállalkozó képzését igyekszik segíteni.

A mentorok és mentoráltak további hat szakmai képzésben vesznek részt, amit üzleti előadások, kiscsoportos workshopok és régiós találkozók színesítenek. Az aktív mentor–mentorált együttműködésre is nagy hangsúlyt fektet a képzés. A résztvevők a program során megosztják tapasztalataikat, illetve mentor–mentorált párokban dolgoznak a mentoráltak vállalkozásának fejlesztésén.

Az eseményt Kolcsár Gyula, Gernyeszeg polgármestere nyitotta meg. Mint fogalmazott, nagy büszkeség a település számára, hogy a Teleki-kastély adhatott helyet a mentorprogramnak. A polgármester gratulált mindazoknak, akik a mentorálási programot elindították, mondván: mindazok, akik tesznek a helyi magyar közösségek szilárdításáért, a helyi közösségek gazdasági jólétéért elismerést érdemelnek.Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezető elnöke | A szerző felvétele

Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezető elnöke köszöntőbeszédében kifejtette, mindig nagyon jó érzés, mikor hosszú hetek-hónapok munkája után kezdenek látszani az eredmények.

„Ismét megérte az az erőfeszítés, amit közösen a Nemzetpolitikai Államtitkársággal végzünk. Az Erdélyi Mentorprogram harmadik évadját nyitjuk meg hivatalosan. Vannak visszatérő mentoraink, akik szeretik annyira a programot és a közös munkát, hogy továbbra is részt vesznek benne. A mentoráltjainknak nagyon fontos a megszerzett tudás, ezért többen ismét beiratkoztak, annak érdekében, hogy további ismereteket, tapasztalatot szerezzenek. Ez is azt mutatja, hogy az a terv, amit eredetileg kitűztünk, azaz az erdélyi magyar ajkú vállalkozó közösségnek az építése, folyamatosan fejlődik. Az idei célunk az, hogy ebbe a közös munkába bevonjuk mindazokat a partnerszervezeteket, társszervezeteket, amelyek hasonló módon, regionális területen ugyanezekért a célokért küzdenek” – részletezte Kozma Mónika.

Hozzátette, erre azért is szükség van mert egyelőre a gazdasági helyzet nem lesz sokkal kedvezőbb, ugyanakkor Romániában a politikai helyzet is bizonytalanságot hozott és nem lehet előre látni, milyen változások várhatók a következő időszakban. Hangsúlyozta, egy harmadik akadály, hogy soha nem látott rendelkezésre álló forrásokat kellene tudni lehívni és elkölteni a vállalkozóknak egy nagyon szűk időkeretben, azaz a következő négy évben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

„Reményeink szerint a rendezvényeinken szerzett tudással tovább tudunk építkezni. Ha hozzávesszük azt a majdnem 200, a korábbi évadból már a közösséghez tartozó mentor–mentoráltakat, akik minden magyarlakta területről vannak és igyekeznek együttműködni, talán könnyebb lesz átvészelni azokat a kihívásokat, amelyek előtt állunk” – folytatta az ügyvezető elnök.

Hozzátette, a Pro Economica Alapítvány jelenléte azért szükséges, hogy a programok jól működjenek, a helyi igényeknek megfelelően legyenek kialakítva, ugyanakkor fontos az a kapcsolatrendszer is, amit az alapítvány tud biztosítani az idei évad sikeressége érdekében. Idén először új elemeket is beépítettek a mentorprogramba, meghallgatva mindazon észrevételeket és javaslatokat, amit az előző programok során kaptak – összegezte Kozma Mónika.Szilágyi Péter helyettes államtitkár | Fotó: MTI/Kiss Gábor

Szilágyi Péter helyettes államtitkár köszöntőbeszédében kifejtette, az elmúlt 12 évben megerősödött a nemzetpolitikai intézményrendszer, megtartóvá vált a szülőföld.

„2020-ban a járványhelyzet különös nehézséget állított elénk, amely akadályait leleményességgel és összefogással nemzetünk közösen átvészelt. Kelementelkén az egymástól elzárt világunk ismét kinyílt mindannyiunk számára, fokozatosan vezethettük vissza a személyes találkozásokat, indulhattak újra programjaink. Megkezdődött a közös talpra állás, amikor 2022-ben egy újabb kihívás elé kényszerültünk, azaz kitört az orosz–ukrán háború. Ez új gazdasági helyzetet eredményezett, amely különös terhet hozott magával mindannyiunk számára. 2023 viszont a gondoskodó nemzet éve a nemzetpolitikában, ahol a közös gondoskodásra, gondolkodásra van szükség. Az elmúlt 12 év megerősödéséből táplálkozva talpon kell maradjunk. Idei pályázatunk központi nevét ezért megváltoztattuk a Nemzeti újrakezdés programról a Gondoskodó nemzeti programra” – részletezte Szilágyi Péter.

Hangsúlyozta, a közös cselekvés zászlóshajója a nagyvállalkozói mentorprogram, hiszen tapasztalat nagyvállalkozók önkéntesen segítik kezdő társaikat. A mentorprogram a cselekvő gondoskodást adja hírül és fordítja közös sikerré a mentorált vállalkozások fejlődésében.Idén 14 magyarlakta megyéből jelentkeztek résztvevők | Fotó: MTI/Kiss Gábor

Jónás László, a Design Terminál szakmai vezető-ügyvezetője reményét fejezte ki azzal kapcsolatosan, hogy a jelentkezők nagy száma értelmet ad a kezdeményezésnek. A felek egymással való folyamatos kommunikálása, találkozása közösséget formál nemcsak Erdélyben hanem az egész Kárpát-medencében- húzta alá Jónás László.

A rendezvényen a résztvevő felek kulcsmentori szerepről is tartanak beszélgetést, továbbá vállalkozásfejlesztési elméletről és gyakorlatról osztanak meg tapasztalatokat. Emellett sor kerül mentor–mentorált párosok kihirdetésére és egyeztetésére is.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?