Elmondta a miniszter mennyit emelkedhetnek a villany- és gázszámláink áprilistól

Legkésőbb jövő héten döntés születik a villamos energia és a földgáz árplafonjának meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a Digi24 műsorában. Azt tanácsolja, hogy váltsanak a fogyasztók szolgáltatót, ha az nagyon magas – például kilowattonként 8,38 lejes árat – ajánl, és inkább nézzék meg az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) honlapján elérhető ajánlatokat.

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint a költségvetés jóváhagyásának elhúzódása miatt tolódott a döntés az árplafonról is, viszont legkésőbb jövő héten „lesz végleges vita és döntés”. Elmondta, ragaszkodik a jelenlegi rendszer folytatásához, amely tisztességes és európai szinten versenyképes árakat biztosított, hisz 4. legolcsóbb a gáz ára és 5. legolcsóbb a villamos energia ára tekintetében Románia.

Marad az ársapka, és erről hamarosan döntés is születik az energiaügyi miniszter szerint. | Fotó: Pexels

„Ezek tehát olyan árak, amelyek megvédték a romániaiakat, és ráadásul a rendszer egyik hónapról a másikra kiszámíthatóságot is biztosított. Amióta miniszter vagyok, ezeket a fogyasztási küszöbértékeket alkalmazom. Gyakorlatilag egyáltalán nem avatkoztam bele a rendszer működésébe” – mondta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Kizárja a dupla vagy tripla összegű számlákat

Burduja kizártnak tartja, hogy a számlák áprilistól megduplázódhatnak vagy akár megháromszorozódhatnak, amire szakértők figyelmeztettek. Azt tanácsolja azoknak, akik túlárazott ajánlatokat kapnak, hogy váltsanak szolgáltatót.

Burduja szerint a számlák miatt aggodalomra semmi ok. | Fotó forrása: Sebastian Burduja Facebook-oldala

„Az ilyen típusú ajánlatok olyan szolgáltatóktól származnak, akik nem akarják megtartani az ügyfeleiket. A szolgáltatók közötti verseny első feltétele, hogy mi, fogyasztók tegyük a dolgunkat. Az energiaszabályozási hatóság honlapján ki kell választanunk a legjobb ajánlatot” – javasolta. „Romániában szolgáltatót váltani nagyon egyszerű dolog, nagyon kevés időt vesz igénybe, online zajlik, senki nem tart minket szerződés fogságában. Aki kap egy ilyen ajánlatot, annak javaslom, hogy sürgősen menjen fel az energiaszabályozási honlapjára, és váltson szolgáltatót. Bármely áram- vagy gázszerződés bármikor módosítható” – mutatott ré miniszter. Hozzátette, általában kényelemből nem váltanak az emberek, nem veszik észre, hogy sokkal versenyképesebb ajánlatok vannak a piacon.

A legalacsonyabb tarifa szerint fizetőknek emelkedhet

Április 1-jétől nem emelkednek a számlák, sőt egyes ajánlatok még olcsóbbak is lehetnek a nagyobb energiafogyasztású romániaiak számára, állítja Burduja. „Ha megnézzük az ANRE honlapján található ajánlatokat, a robbanásszerű áremelkedés hipotézisét nem támasztja alá. Ha azokról beszélünk, akik már most is 1,3 lejt fizetnek egy kWh villamos energiáért, tehát valamivel magasabb fogyasztásuk van, havi 300 kWh felett, nem számítok arra, hogy a számláik emelkedni fognak, sőt olcsóbb ajánlatok is lehetnek” – mondta Burduja.

A legjobb ajánlatot kell keresni, ezt javasolja a miniszter. | Fotó: Pexels

Hozzátette, hogy akik a legalacsonyabb árat fizetik, „amelyet valószínűleg túl alacsonyan állapítottak meg, mert még az energiaválság előtt sem alkalmazták ezt a 0,68 lej/kWh-s tarifát. Nos, ott láthatunk némi emelkedést” – hívta fel a figyelmet, de kiemelte, aki segítségre szorul,  támogatást kap, hogy „bírja a számlák terheit”. Úgy véli, körülbelül havi 17 vagy 20 lejjel emelkedhet a villanyszámla, ami „nem lehet teher”.

Burduja: van pénz az ársapka fenntartására

Arra a kérdésre, hogy van-e pénz az ársapka további három hónapig történő fenntartására, a miniszter azt válaszolta: „1,5 milliárd lejt kaptunk a költségvetésből, a munkaügyi minisztérium további 1,5 milliárd lejt, így 3 milliárd lejjel kezdjük az évet, ami biztosítja a román államnak a beszállítóval szemben fennálló több tartozása kifizetését. Kifizetjük az elmaradásunkat, és jobb helyzetből indulunk, mint ahogy a tavalyi évet kezdtük” – fejtette ki.

Kiemelte, tavaly 12 hónapra sikerült biztosítani az árplafont, pedig első körben kevesebb volt a költségvetés erre. „Csak 1 milliárd lej volt eredetileg a költségvetésben. Igaz, év közben voltak kiegészítések, jegyezte meg az energiaügyi miniszter a Digi24-nek.

Hogy annyira kedvező lenne a helyzet annak ellentmond, hogy január végén az energiaszolgáltatók szakmai érdekvédelmi szervezete (AFEER) azt közölte, hogy a kormány 8-9 milliárd lejjel tartozik a cégeknek, egyes szolgáltatóknak a kormány még a 2023-as novemberi kompenzációt sem fizette ki, írta az economica.net

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?